Többre való a turista, mint a diák – értelmezte a helyzetet Madarász Róbert, a polgármester erősen elhatárolódott.
Terítékre került a korábban már belengetett Gútai Hadtörténei Múzeum kérdése a képviselő-testület hétfői ülésén.
Halász Béla polgármester kifejtette, hogy az Angyal Attila helyi magánvállalkozó fegyvergyűjteményét ajánlotta fel a városnak egy múzeum létrehozása céljából.
A javaslat indoklásában az szerepel, hogy a „Military”-ség egyre népszerűbb, a látogatók akár több mint száz kilométert is hajlandóak utazni azért, hogy meglátogassanak egy hadtörténeti múzeumot, s ez növelné a város turisztikai vonzerejét. A polgármester elmondta, hogy közel s távol ez lehet az egyik legnagyobb ilyen jellegű fegyvergyűjteménnyel rendelkező múzeum.
A város vezetőségének elképzelései szerint a szabadidőközpont épülete megfelelő helyszín lenne a múzeum számára, amit Madarász Róbert (Magyar Szövetség) erősen megkérdőjelezett.
Madarász első körben csalódottságát fejezte ki, hogy az adott anyagról nem tárgyalt a szakbizottsága, mire lényegében olyan választ kapott, miszerint megtudható volt s azáltal összehívhatta volna a komisszió ülését és megvitathatták volna.
„Csodálatos ötlet, hogy egy ilyen múzeumot szándékozunk létrehozni, csak nem ebben az épületben” – mondta el az ülésen. Majd kifejtette, hogy a szabadidőközpont egy részét átmenetileg áthelyezték a II. Rákóczi Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola tantermeibe, mivel az eredeti épület energetikai szempontból nem fenntartható anyagilag. A bizottsági elnök közölte, a szabadidőközpont bejegyzett címe a Híd utcán található, s annak udvarán az intézmény foglalkozásait tartják.
Madarász megkérdőjelezte a gondolatot, hogy egy tanintézménybe fegyverek kerüljenek elhelyezésre és az oktatási célokra való felhasználásukat se tartja jó ötletnek.
„Valószínűleg a szabadidőközpont meg fog szűnni ebben az épületben, és stabil helyszíne a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola néhány osztálya lesz. Ez viszont úgy értelmezhető, hogy a szabadidőközpont leminősítése készül illetve ottani oktatási-nevelési folyamat meglehetősen korlátozva lesz” – fogalmazott Madarász.
A képviselő komoly visszalépésnek tartja a gútai gyermekek szempontjából, majd karcosan fogalmazva jelezte: „Gúta városa most kimondta azt, hogy a turista többet ér, mint a gútai gyerek.”
Ennél a pontnál Halász Béla polgármester közbevágva közölte, hogy vannak dolgok, amiket nem mondunk ki, nem vádoljuk a másikat, s ez nem megengedett egy önkormányzati ülésen. Majd Madarász képviselőhöz intézte bíráló szavait, hogy vagy normálisan megfogalmazza mondandóját, vagy jogával élve megvonja tőle a szót. Majd lényegében megegyeztek, hogy nem értik egymást.
Kárpáty Ernő alpolgármester felszólalásban kikérte magának, hogy többre tartanák a turistát, mint a helyi gyermekek, mert rengeteget dolgoznak a gútai gyermekek sportra való szoktatásáért, valamint a szabadidőközpontba több gyermek jelentkezett szakkörökre mint korábban, a pénzügyi helyzete is stabil. Hozzátette, nem gondolja, hogy az oktatás illetve a gyermekek kárára menne egy másik épületbe való átrendeződés, és azon dolgoznak, hogy a Rákóczi iskola udvarán is további sportpályákat hozzanak létre mindenki számára.
Samu István független képviselő felszólalásában kifejezte véleményét, hogy régi, patinás épületben jó helye lenne a múzeumnak, ahol élményszerű történelemoktatást lehet majd tartani és megfogalmazta, hogy senki sem beszélt arról, megszűnne a szabadidőközpont.
Végül a képviselők tizenkét igen, egy nem (Madarász) és egy tartózkodás (Finta) ellenében elfogadták a múzeum kialakítására vonatkozó szándékjavaslatot.
Fotó: Gúta TV