Ornitológiai szakelőadáson hívták fel a figyelmet, átalakulóban a régió, emiatt egyre kevesebb a fészkelő madarak száma és megváltozott a viselkedésük is.
Sötét képet festett Csallóköz madárvilágáról Riflik Zsolt, a Gútai Madár- és Természetbarát Egyesület vezetője, aki a helyi szabadidőközpont alagsorában lévő kávézóban tartott szakelőadást. A buszsofőrből hobbimadarásszá lett férfi a jelenlévőknek kifejtette, természetvédelmi szervezetek segítségével végzett megfigyeléseik szerint eltűnőben vannak Csallóköz jellegzetes madarai.
Nemcsak fecskéket, de gólyákat is ritkábban látni. Az átalakuló éghajlat miatt a nálunk fészkelő madarak már nem délre, hanem északra vonulnak, illetve akadnak olyan fajok is, amelyek nálunk is telelnek. Ez korábban elképzelhetetlen volt. A vonulási útvonaluk megváltozásával új kép tárul elénk régiónkban. Tartok tőle, hogy ez a folyamat visszafordíthatatlan. Kérdés, hogyan tudunk ehhez alkalmazkodni.
A fotókkal illusztrált mintegy kétórás előadásában rámutatott, a fecskék számának drasztikus csökkenése miatt alakulhatott ki a korábban ritkán látott szúnyoginvázió a térségben.
Több összetevője van, miért is kevesebb a fecske. Más az életvitelünk, eltűnt a háztáji állattartás, s emiatt a fecskék sem táplálékot, sem pedig fészkelőhelyet nem találnak. Jelentősen lecsökkent az egyedszámuk. A mezőgazdasági ágazatban sok vegyszert használunk, különféle mérgeket juttatunk a természetbe. Mindez nagy hatással van az állatvilágra, illetve az egész ökoszisztémára, ami aztán az életünk minőségén is lecsapódik. Steril környezetet próbál kialakítani a modern ember. Ez fogja a vesztünket okozni.
A szakelőadás keretében Riflik ismertette a nyár elején Gútán, az úgynevezett Dögös részben, tartott Nemzetközi Természetvédelmi Nap megfigyeléseinek eredményeit. Céljuk volt feltérképezni a Kis-Duna és Vág folyók összefolyásánál található zöldövezetben fellelhető állat- és növényvilágot. Szakelőadók segítségével a résztvevők végigjárták a terepet, és megfigyeléseik során a rovarok közül huszonhét fajt találtak, a madaraknál a nagyjából hetvenből tizenhárom faj huszonhét egyedét látták. Érdekesség, hogy Szlovákiában megközelítőleg 360 madárfajt tartanak számon. A gútai régióban kiskárókatona, réti és parlagi sas, valamint jégmadár illetve fülesbagoly is található. A gyöngybagoly populáció ismertetésénél Riflik Zsolt azon örömének adott hangot, hogy míg az elmúlt négy évben egy költésüket regisztrálták, idén már hat költési tényt jegyeztek fel. A jövőt illetően a szakember pesszimista, és a drasztikus tájelrendeződés új, invazív fajok megjelenését vetíti előre.