Megölték Ján Kuciak újságírót és Molnár Péter gútai vállalkozót, gútaiak a vádlottak, az egyikük elismerte tettét, a másik körömszakadtáig tagad bármilyen részvételt. A bizonyítékok és az összefüggések azonban könyörtelenül feléjük mutatnak. Miroslav Marček és Szabó Tamás nagy valószínűséggel Kočner közvetett ukázát hajtották végre. Miért?
Felemás város képét kelti Gúta, bár az utóbbi időben, az országos sajtóban leginkább, a gyilkosairól (?) van jelen a neve. Nem megyünk vissza egészen a gútai bicskásokig, de tény és való, hogy a bűn és bűnözés minden korban jelen volt. Ám igaz, hogy ilyen jelentőségű még sosem volt, ami Amerikától Európán át Ázsiáig valamennyi releváns sajtótermékben megjelent. Úgy került rá Gúta a világtérképre, ahogyan nem is akarta.
2016 decemberét írtunk, adventi időszakban egy kegyetlen gyilkosság rázta fel Gútát. Béke utcai otthonában agyonlőtték Molnár Péter gútai vállalkozót. Holttestére testvére, Szilvia, és Molnár dolgozója, Mészáros Zsolt talált. A gyilkos, avagy a gyilkosok illetve tettesek kiléte sokáig tisztázatlan volt. Keringett a városban jópár szóbeszéd, leginkább külföldi, maffiaszerű egyének mint elkövetőkről, vagy éppen kábítószer-kereskedésben érdekeltekről, azonban ezek pletykaszinten maradtak. Sokan többet is beleláttak, mint ami volt. Már-már legyintettek volna a gútaiak, hogy fény derül az elkövetők kilétére, ám aztán történt még egy súlyosabb, kegyetlenebb és embertelenebb cselekedet.
Döbbenten vette tudomást Gúta azt, hogy Nagymácsédon, Gútától mintegy ötven kilométerre egy eldugott helyen lévő családi házban meggyilkolták Ján Kuciak újságírót és jegyesét. Az egész ország felbolydult a két fiatal halálának hírére. Szinte leállt Szlovákia. A lakosok egyemberként kaptak a szájukhoz, hogy ilyesmi megtörténhetett ebben a republikában. Vízválasztó volt 2018. február 21-e, a gyilkosság napja, és nemcsak azért, mert akkor ért véget a Vízöntő időszaka, hanem mert egy újságíró, ráadásul egy fiatal pár, fészekrakás közben esett áldozatul a mohó és mocskos politikának. Még, ha ez ezidáig üzletpolitikának is mondható.
Sokáig kérdéses volt, hogy egyáltalán kivizsgálásra kerül-e az ügy, hiszen egy ideig még olyan narratíva is lábra kapott, hogy drogügylet lehet a háttérben. A meggyilkoltak szülei azonban erőteljesen abban voltak, hogy ez politikai megrendelésű gyilkosság volt, mert Kuciak sor súlyos gazdasági csalásról, bűntényekről írt. Egyik ilyen volt a Kelet-Szlovákiában lévő olasz maffiaszerű sejt, amit azonban részben felszámoltak, illetve kiderült, nem sok közük van hozzá. Majd egyre több jel mutatott arra, hogy Marián Kočner, hírhedt alvilági vállalkozó keze is benne lehet a dolgokban. Először csak kis részletekben jött elő a bűnössége, majd pedig feltételezett megrendelőként kezdték el emlegetni.
Ráutaló bizonyítékok és tanúk híján azonban nem sokra lehetett menni ezzel a feltételezéssel. Mígnem nemzetközi nyomásra összeállt egy erős és profi nyomozócsoport, egy ifjú nyomozó, Peter Juhás vezetésével. Külföldi segítséget is bevontak, némi szakértelemmel részt vett a nyomozásban az FBI, CIA, Scotland Yard, illetve ez Europol, de főleg szlovák nyomozók bizonyították rátermettségüket és erős bizonyítékokkal álltak elő. Egyre szorult a hurok az elkövetők nyakán, mígnem 2018 őszén, alig fél évvel a gyilkosság után megannyi adat átböngészésével, tanúk és videókamera- valamint műholdfelvételek illetve mobiltelefonszolgáltatót adatai alapján kézre kerítették a tetteseket.
Minden gútait sokkolt a hír, hogy két városbeliük, Szabó Tamás és Miroslav Marček az elkövető, akik már a bírósági eljáráson csücsülve várják sorsukról a döntést, illetve Marček már csak, hogy mennyi évet kell rács mögött töltenie, mivel bevallotta tettét. Ezen túlmenően a közvetítőkre is fény derült, és még meglepőbb volt, hogy nem kellett messzire menni. A hetényi, ám Komáromban és egy időben Gútán is pizzériatulajdonos Andruskó Zoltán már az elfogása pillanatában segíteni kezdte a nyomozóhatóságot, és így jutottak el Alena Zsuzsovához, a komáromi „tolmácshoz”, aki másra is használta a nyelvét és a telefonja billentyűzetét – elcsábította a befolyásos embereket, hogy gyermekének keresztapjának, Marián Kočnernek ügyködjenek.
Ezt követően sorra kerültek elő a szekrényből a csontvázak. Befolyásos politikusok, ügyvédek, rendőrök, bírók, ügyészek nevei kerültek napvilágra, akik mind egy célt szolgáltak, egy ember kezére játszani. Pénzért, vagy esetleg más élvezetért.
De ami Gútát illeti, sokkal érdekesebb dolog derült ki. Mégpedig, hogy a gyilkos páros (ahogyan ezt a városban beszélték) éppen Szabó Tamás és Miroslav Marček a gútai Molnár Péter vállalkozó haláláért is felelősek. Ezt maga Marček vallotta. Többen többfélét is belemagyaráztak, hogy ez esetleg Szabó unokatestvére elszólása miatt történt, aki jelezte, több pénz lehet Molnár otthonában, viszont ezt eddig nem erősítették meg. Többen azon a véleményen vannak, és a bizonyítékok is arra hajlanak, hogy leginkább egyfajta kalandvágy hajthatta az elkövetőket, illetve Molnár Szilvia, a meggyilkolt vállalkozó testvére úgy fogalmazott, szerinte nem a pénz volt a motivációja, mivel az értékek – karórák – nem tűntek el.
Vallomások tömkelege volt hallható a januárban kezdődött speciális bíróságon Bazinban. Szinte mindenki szót kapott, akinek valamilyen információja lenne a bűnügyekkel és azokkal összefüggésben lévőkkel. Így szólalt meg Molnár Szilvia is, akinek megölték a testvérét, de Mészáros Zsolt, Koczkás Péter is – az előbbi dolgozója volt Molnárnak, utóbbihoz gyerekkori barátság fűzte. Ugyanakkor Miroslav Marček barát barátnője, Rigó Martina is vallomást tett. De Sehnal Marián, a gyilkos fegyver módosítója és a hangtompító készítője is információkkal szolgált. Őt egyébként elítélték tettéért, mégpedig három év felfüggesztett szabadságvesztéssel súlytották. Részletesebben ebben a facebookos bejegyzésben lehet olvasni.
De mi vihette rá a gútaiakat, hogy ilyesmit cselekedjenek? Fentebb már volt róla szó, hogy a pénz – bár Szabó és Marček bioboltot üzemeltetett, ami elmondásuk szerint nem ment rosszul. De ha Molnár Szilvia vallomásából indulunk ki, akkor üzleti féltékenység is lehet a háttérben.
Szabó Tamást sokan ismerhették, mivel harcművész volt, illetve egykor nyomozó is, majd elmondása szerint saját kérésre távozott a rendőrség kötelékéből, és egy ideig hajókon teljesített szolgálatot. Ő úgy mondja, kalózokkal is összetűzésbe került. Vére hajthatta? Egyébként Sehnal a bíróságon azt is elmondta, nem hiszi, hogy egykori osztálytársa, Szabó Tamás bárki életét képes lett volna hidegvérrel kioltani.
Marček saját magáról azt vallotta, nem jó ember, legalábbis ezt közvetítette Rigó Martina a bíróságon. Koczkás Péter, Molnár Péter gyerekkori barátja azt mondta, Szabó Tamást ismerte majd egy évtizede, és úgy látja, Szabó visszaélt azzal, hogy rendőr, így többeket képes volt tőrbe csalni és ezért aztán félrevezetni a hiszékeny embereket.
A tettesek motivációja egyelőre ismeretlen, bár leginkább a pénzhajhászás – ezt vallotta Sehnal is – lehet a dolgok hátterében. Hogy az anyagiasságnak semmi se szent, még az emberi élet sem.
fotó: TASR