Lohótnál ügyeskedtek a természetvédők.
Nem őshonos vörös rákfaj előfordulását igazolták a komáromi járásbeli Gúta melletti Lohóton, az út melletti mesterségesen kialakított csatornában. Ez az invazív rákfaj a rákpestis hordozója, amelyre őshonos rákfajaink nem immunisak és tömeges pusztulásukat okozzák. Az állami természetvédők ezért gyors felszámolási folyamatot indítottak a területen.
„Ez már a második eset, hogy ezt a fajt regisztráltuk Szlovákiában. A Nagy-Fátra Nemzeti Parkból már sikeresen eltüntettük ezt a rákfajtát, itt is ekképpen fogunk eljárni. Lecsapoljuk a kanális ezen részén a vizet és kézzel eltávolítjuk ezeket a rákokat” – fogalmazott Barbora Kaľavská zoológus.
Az Önkéntes Polgári Védelem közreműködésével közel 3000 vörös rák példányát gyűjtötték be az irtás során csapdahálóval és kézi gyűjtéssel. A legnagyobb megfigyelt egyed testhossza elérte a 10 cm-t. Mivel nem sikerült az összes rákot kifogni, a vízcsatornába fogókosarakat helyeznek el, és a megmaradt egyedek befogásával kapcsolatban megfigyelik a helyszínt.
Az irtás során egy invazív halfaj is előkerült a helyszínen, amely az Európai Unió aggodalomra okot adó invazív fajok listáján szerepel – a foltos naphal (Lepomis gibbosus) és sok más akváriumi hal, mint pl.: színjátszó törpeguppi, illetve mexikói kardfarkú hal vagy széleshátú fogasponty.
Vélhetően az akvarisztikával foglalkozók engedték ki az invazív egyedeket, hiszen immáron több mint tíz éve jól ismert körükben ez a terület. A természetvédők éppen ezért arra kérik a lakosokat, hogy ne engedjenek szabadon nem őshonos fajokat, mert amellett, hogy ez törvénysértő, sok közülük jelentős veszélyt jelent az őshonos fajainkra és az egész ökoszisztémára.
Fotók: ŠOP SR