Aránylag jól alakult az aratás a mikrorégiónkban. Ezt mondta érdeklődésünkre Bakos Imre mérnök, a helyi mezőgazdasási szövetkezet vezetője.
Óriási még a bizonytalanság – jelentette ki Bakos – ez nem változott. A helyi mezőgazdasági szövetkezet mintegy 2900 hektáron gazdálkodik.
„A sűrűn vetett kalásznövények meglehetősen jó volt a terméshozam. Akkor kaptak csapadékot, amikor az szükséges volt. A búza 5,6 t/ha hozamot produkált, ami az aszályos évhez képest elég jónak mondható. Az őszi árpa 6,4 t/ha, míg a tavaszi árpa 6,1 t/ha terméshozamot hozott, ami hasonló az előző évhez” – fogalmazott a szövetkezett vezetője.
Az olajos növényeknél a repce 2,8 t/ha hozamot hozott. A napraforgót jelenleg is aratják, nagyjából a felét már betakarították, ám egyelőre jó eredmény mutatkozik, Bakos 4 t/ha hozamra számít. Éppen ez fogja pótolni az állattenyésztés bevételének kiesését, így vélhetően az előző évhez hasonló gazdasági eredménnyel tudnak zárni.
A kedvező hozam egy sajátos mikroklímának köszönhető. „Azért jók a terméshozamok, mivel a kistérségben – értsd: Kamocsa, Gúta, Lakszakállas – az átlagosnál nagyobb volt a csapadék. Viszont Naszvad és Keszegfalva már nem büszkélkedhet ezzel. Lényegében szerencsésnek mondhatjuk magunkat. Látni, kiugró különbségek vannak a régiók között.”
Ugyanakkor az aszályos időszak viszont rányomtak a bélyegét a termények minőségére, nem olyan, mint az előző években. Ugyan öntözhetnének is, ám Bakos elmondása szerint azért is körülményes lenne, mivel üresek a kanálisok, illetve a folyóvizek is alaposan elapadtak.
Takarmány szempontjából is jó a termés, ám még nem tisztázott, milyen módon tudnak hozzájutni a szaktárca által belengetett kompenzációs támogatásokhoz, a takarmány ára ugyanis az egekbe szökött.
Az őszi, immáron csapadékosabb időjárás jó körülményeket biztosít az új vetéshez. Bakos Imre elmondja, 350 hektáron elvetették már a repcét, aminek megfelelő ez az idő, szépen bújik ki a földből. Várhatóan jövő héten vetik a rostot, mintegy negyven hektáron, és azt követően kerül sor a búza és árpa.
Bakos kifejti, hogy országos viszonylatban nézve a klímaváltozás abban nyilvánul meg, hogy olyan tengerszintfeletti magasságokban is megteremnek a termények, amelyek ezelőtt nehezen, vagy egyáltalán nem. Példaként említette Nagyszombatot illetve Nagytapolcsányt. Úgy látja, térségünkben nem szükséges még átállni hőségtűrőbb növények termesztésére, hiszen a különféle magnemesítések során az újabb növénynemzedékek már jobban tűrik a változatosabb időjárási viszonyokat is.
A százötven dolgozót foglalkoztató mezőgazdasági szövetkezet fejlesztésekbe is fogott a nyáron. Mintegy 85 ezer euróból felújították a több mint huszonöt éves fejőházat, új berendezéseket kapott, aminek láthatóan a tehenek is örülnek. További fejlesztéseket terveznek.
Másik, még nyár elején bejelentett projektjük, a hat csarnokból álló baromfifarom átalakítása madárházassá (a hatból egy más úgy működik). Ezzel kapcsolatosan időben beadták a pályázatot, elbírálás alatt áll, vélhetően novemberben már ismert lehet az eredménye, az egész beruházás körülbelül 1,2 millió eurót emésztene fel.
Illusztrációs felvétel: Leczkési Erik