Senki nem tudja, mit hoz a holnap, ám mégis valahogyan létezni kell. Vállalkozókat kérdeztünk, mire lehet a közeljövőben számítani. Röviden: semmi jóra. Hosszabban erről a cikkben lehet találni tájékoztatást.
Jelentősen visszafogták a gazdaságot Szlovákiában, miután a szlovák kormány rendkívüli helyzetet hirdetett és minden olyan kereskedést bezáratott, ami nem létszükségletet elégít ki. Amire szinte megállt az élet Gútán. Első körben csak élelmiszerek, patikák, éttermek maradhattak nyitva, ám ez utóbbiaknál nem volt sok köszönet akkor, amikor csak ételkiadóként működhettek. Erről egyébként külön cikkben foglalkoztunk.
Március 30-ától további boltok nyithatnak ki. Egyebek mellett kertészet, számítógépes és mobilos szerviz, de kulcs-zár szervizek és vaskereskedések is. Miközben megtörtént az üzletek megnyitása, az új kormány soha nem látott gazdaságélénkítő intézkedéseket foganatosított, lényegében havi 1,5 milliárd euróért.
Kezdetben az ápolási segély és a táppénz rendszerét módosították, aminél megállapították, hogy a bruttó bér 55 százalékát fogják fizettetni a Szociális biztosítóval, ami már az első naptól kezdve folyósítja.
A vállalkozók számára is segítséget nyújtott a kormány, mégpedig államilag dotálják a dolgozók bérének nyolcvan százalékát, amennyiben azok a kormány döntése miatt kényszerültek pihenőre. De akkor is jár bértámogatás, ha a vállalkozás bevételei legkevesebb húsz százalékkal elmaradtak, a csökkenés egyenes arányával emelkedik a támogatás nagysága. Emellett a járulékok fizetése illetve az adó-előleg befizetése is elodázható.
Az intézkedések havonta mintegy 1 milliárd eurót emésztenek fel.
Mindemellett az állam havi 500 millió eurós garanciát vállal a bankok számára a vállalkozók refinanszírozására. De a a bankokkal a kölcsönök és a jelzáloghitelek ideiglenes befagyasztásáról is tárgyal a kormány.
Megkérdeztünk néhány gútai vállalkozók, osszák meg tapasztalataikat, meglátásaikat, és hogy miképpen érintették őket a koronavírus-fertőzés miatti bezárások. Beszéltünk étterem-üzemeltetőkkel, építőanyag-árusító boltossal, de cukrászda-tulajdonossal, pizzériással, kávézóüzemeltetővel, pneu-szervizessel, kocsmárossal, de egyéb területen tevékenykedő magánvállalkozóval is.
Siralmas, bizonytalan és kétségbeejtő a helyzet – szinte egyöntetűen erről számoltak be az általunk megkérdezettek.
Úgy fogalmaztak, mindannyian küzdenek, illetve nem ismerik részletekbe menően a kormány által meghozott gazdaságélénkítő intézkedéseket.
„Egészen más lehet a valóság, mint ami elhangzott a sajtótájékoztatón” – fogalmazott egyikük. Hozzátéve, neki sikerült a bérlettel kapcsolatosan megegyezni a tulajdonossal, ám nem mindenki ilyen szerencsés.
Vannak éttermek, amelyek ugyan nyitva tarthatnak, azonban az érdeklődők számának csökkenése miatt bezárásra kényszerültek, de így járt egyik elektronikai cikkeket árusító bolt is, amely már most jelentős bevételkieséssel számol.
Voltak, akik az alkalmazottakért is aggódtak, mivel lehetséges, szezonális tevékenység miatt már csak jövőre tudnak munkát biztosítani. A legtöbben megpróbálják megtartani dolgozóikat, azonban, ha ez elhúzódik, akkor elbocsátásokra fog sor kerülni.
Bizonyos területen már megkezdődött a létszámleépítés. Beszéltünk olyan vállalkozóval is, aki éppen ma küldött el három embert, mivel nem tud munkát biztosítani számukra, de azt azért jelezte, ha fordul a kocka, akkor visszavárja őket. Az senkinek nem világos, hogy ez mikor is történhet meg. De vannak, akik azért reménykednek, hogy hamarosan jobbra fordul a helyzet.
Az egyik kocsmáros érdeklődésünkre elmondta, ő úgy látja, a 2008-as válság semmiség a maihoz képest. Ő úgy számol, hogy május végén, június elején talán kinyithatnak, de úgy véli, a nyári tömegrendezvényeket lefújják, és azzal is számol, hogy elmarad az idei gútai vásár.
Volt, ahol január-február uborkaszezonnak számít, és csak márciusban indul be az igazi kereskedés. Egyelőre online oldják, mert minden más nagyon takaréklángon tud csak működni.
„Szerintem úgy lett volna korrekt, ha a forgalom-visszaesést az előző évhez modelleznék. Nagyon sok vállalkozásnál márciusban indul be az élet, tehát nem teljesen reális azt, amit kormányilag meghatároztak. Ez némi vigasz azoknak, akiket állami döntéssel bezárattak, de akik önmaguk bezártak, vagy rövidítették a nyitvatartást, illetve az emberek pánikjukban nem keresik a szolgáltatást, azokra nehéz idők várnak”
Túlélésre rendezkedtek be valamennyien, ám a kisvállalkozók és egyéni vállalkozóknak még nehezebb. Ők ugyanis az úgynevezett beszállítók, illetve bedolgozók.
„Nekünk gyakorlatilag semmilyen munka nincs, száz százalékos a kiesésünk” – mondta egyikük.
Egy újdonsült vállalkozó, éppenhogy elindította vállalkozását, és az
intézkedések miatt teljesen le kellett állnia. Nem tervezi, hogy visszaadja az
engedélyét, kivár még, illetve az újonnan megvásárolt géppark egy évig még „nem
kér enni”.
A kisiparosok egyelőre még jól bírják, de nekik is nehezebb munkát szerezni. Beszéltünk egy munkanélkülivel is, aki elmondta, éppen az intézkedések bejelentésekor kapott munkát, ám a szerződés aláírására már nem kerülhetett sor.
A helyzet bizonytalan és a prognózisok se jósolnak semmi jót az elkövetkező hónapokra.