Benyújtotta lemondását az igazgató.
Nem teljesen felelt meg a hatályos törvényeknek a Szabadidőközpont gazdálkodása, késve fizették a kötelező elvezetéseket, ezért Kulich László az intézmény vezetője vállalta a felelősséget és benyújtotta lemondását, ami jelenleg a polgármester asztalán van. Erről is tárgyaltak a városi képviselő-testület hétfői soros ülésén.
A tárgyaláson Gőgh Margit, az iskolaügyi osztály vezetője vezette fel a programpontot, mondván, csak később tudták meg, hogy nem teljesen összhangban a törvényekkel történt a Szabadidőközpont gazdálkodása. Tóth Éva főellenőr anyagában részletezte az elvégzett vizsgálatok eredményét, minek következtetése az volt, voltak törvényellenességek a gazdálkodásban. Nemcsak a saját normáikat szegte meg az intézmény, hanem a költségvetési rendelkezéseket is, illetve leginkább a pénztárvezetéssel volt gond és az adókat is késve fizették. A Szociális Biztosító felé való tartozásáról ITT írtunk részletesebben. Annyi fejleménnyel, hogy már megtérítették a teljes elmaradást.
Kulich László az ülésen elmondta: „Sajnos az történt, hogy utólag, januárban tudtam meg, hogy tartozásunk van, ám a könyvelőnő maga akarta ezt megoldani. Nemcsak a szociális, hanem az egészségügyi biztosító és az adóhivatal felé is volt elmaradásunk. Vállalom a felelősséget. Nyolc évig együtt dolgoztam a könyvelőnővel, eddig nem volt gond, most sajnos súlyos problémák jöttek elő. Nem figyeltem oda, nem ellenőriztem őt. Azt gondoltam, ha nem a könyvelőben, akkor kiben bízzon meg az ember.”
Az igazgató hozzáfűzte, intézkedéseket foganatosított, hogy ez a jövőben ne fordulhasson elő. Mégpedig ezentúl havi lebontásban kéri a könyvelőtől a különféle pénzmozgásokról szóló kimutatásokat. Elmondása szerint ez az idei májusi hónapra vonatkozóan már megtörtént, amit majd átad a polgármesternek.
Madarász Róbert, az önkormányzat mellett működő iskolaügyi bizottság vezetője az ülésen kifejtette, hogy mivel az eléjük tárt költségvetés-felhasználás formailag megfelelő, ezért javasolták elfogadni.
Samu István képviselő az ülésen elmondta, hogy a Szabadidőközpont mellett működő iskolatanácson is tárgyaltak a kérdésről, és úgy véli, ez leginkább könyvelői mulasztás, az igazgató az intézmény stratégiai céljait teljesítette. Ugyanakkor felvetette, hogy a tavalyi évben a várostól nem időben érkeztek meg a pénzösszegek. Itt ellenkezett Finta Zoltán képviselő, aki tavaly hivatalvezető volt, és elmondta, a város teljesítette a kötelezettségeit a Szabadidőközpont felé. Kulich elmondta, megkapták ugyan a pénzeket, ám azok nem voltak számukra elégségesek.
Halász Béla polgármester elmondta, ő hatalmas vezetési problémának tekinti a Szabadidőközpont igazgatójának ebbéli tevékenységét.
„Nem törünk pálcát senki felett. Nagyon komoly pénzbüntetéssel számolhat az igazgató és a könyvelő. Tartsuk be a meghozott intézkedéseket. Ez az utolsó utáni hiba. Még egy már nem fér bele” – hangsúlyozta a polgármester.
A képviselők egyúttal megtárgyalták a Szabadidőközpont átszervezésére vonatkozó tervezetet, amely szerint a Híd utca 2. alatti intézménynek idén szeptember elsejétől egy kihelyezett osztálya lenne a II. Rákóczi Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskolában, amitől azt remélik, hogy képesek lesznek spórolni az energiaköltségeken, és ezért mindkét intézmény jól járna. Gőgh Margit szerint évi szinten húszezer eurót lehetne megtakarítani.
Elsősorban az energiaigényesebb időszakban lennének a Rákóczi termeiben a foglalkozások, a tűzzománcozók továbbra is a Szabadidőközpont alagsorában lennének, valamint az ott lévő kávézó is tovább múködne, illetve a különféle zenekarok is az alagsorban folytathatják a próbákat, ugyanakkor némileg emelt bérleti díjjal kell számolniuk. Kivonják a Szabadidőközpont fennhatósága alól a Sport utcán lévő sportszálló kezelését is, amely idén július elsejétől átkerül a Gúta Servicehez.
Mindezt próbaszerűen kívánják meglépni, egy év után kiértékelik a helyzetet és döntenek a további lépésekről.
Megtárgyalta az önkormányzat a városi étkezdék kérdését is, szintén az energiamegtakarítás szempontjából. Aszerint július elsejétől a szlovák iskola mellett működő iskolakonyha már csak ételkiadóként működne, az ételkészítést átvenné az Iskola utcai menza konyhája. Itt is egy év próbaidőt szabtak meg, és azután kiértékelik a hatékonyságát, legfőképpen az étkek minőségének ellenőrzésére helyezik a hangsúlyt.
A képviselő-testület a fentebb felvázoltakra rábólintott.
Fotó: a szerző