Megkaphatnák a telkeket a gondnokok, hogy pályázhassanak és méltóan kiépíthessék-fejleszthessék a területet.
Hosszú ideje húzódik már a gútai vízimalom melletti térség területének kérdése. A telkek egy része a szövetkezeté, míg vannak ott az Állami Erdőknek is területei. Helena Šáliová, a vízimalom gondnoka elpanaszolta, csapdában érzik magukat, mivel nincs tulajdonukban a vízimalom melletti terület, ezért EU-s pályázati pénzeket se tudnak lehívni.
„Megpróbáltunk egyezkedni a tulajdonosokkal. Már-már úgy volt, hogy sikerrel járunk, azonban az utolsó pillanatban visszatáncoltak“ – fogalmazott Šáliová a sajtónak. Hozzátette, a Covid-19 miatt még attól a bevételtől is elestek, ami a belépti díjakból származott.
A vízimalomkereket fel kellene újítani, ugyanis a viharok tönkretették és már le is kellett szerelni. Nyilvános gyűjtést szerveznek, hogy legalább azt fel tudják újítani. Összesen hozzávetőlegesen 20 ezer euróra lenne szükség.
Horváth Árpád polgármester a JOJ TV-nek úgy nyilatkozott, nincs ellenére, hogy a vízimalom melletti terület átkerüljön a gondnokokhoz.
A Gútán járt Ján Mičovský földművelési és vidékfejlesztési miniszter a JOJ TV-nek nyilatkozva elmondta, megtalálják a módját, hogy segítsenek a gútai vízimalmon. Készek akár törvényt is módosítani vagy állami pénzeket folyósítani. De ez csak részben oldaná meg a problémát.
Legjobb megoldásnak az bizonyulna, ha sikerülne megegyezni a telkek tulajdonosaival, illetve a város és a szövetkezet telkeket cserélnének, aztán ezt vennék kezelésbe a vízimalom gondnokai.
A gútai vízimalom Szlovákia egyetlen hajómalma, amelyhez egy 86 méter hosszú, Európa leghosszabb fedett fahídja vezet.
Fotó: Fűri Gábor