Két részből fog állni a hulladékilleték.
Jelentősen átalakítja hulladékkezelési rendszerét Gúta, 2022 januárjától mennyiségalapú illetéket vezet be. Erről is szólt az önkormányzat legutóbbi ülése.
A több képviselő által nyilvánosan megdicsért beterjesztett anyagból kiderült, hogy jó irányba indult el a város akkor, amikor úgy döntött, megreformálja hulladékkezelési rendszerét, mivel már tarthatatlan.
Az anyagból kiderül, hogy évente mintegy 3500 tonna kommunális hulladékot gyűjt be a Gúta Service vállalat. A biológiailag lebomló hulladékból nagyjából 2000 tonnát szállítanak el. Jól látszik, hogy megfelelően szelektál a gútai, hiszen az utóbbi három évben emelkedett a válogatott hulladék mennyisége: 2018-ban 369,06 tonna, 2019-ben 398,08 tonna, 2020-ban 487,49 tonna, idén év végéig ez a szám elérheti akár a 600 tonnát is (ennyivel kevesebb szemét kerül a kommunális tárolóedénybe, ám még mindig nem elégséges).
Meglehetősen sokba kerül a hulladékkezelés, a tavalyi évben a több mint 260 ezer eurós bevétel mellett közel 340 ezer eurós kiadás van, idén pedig a mintegy 266 ezer eurós bevételhez több mint 400 ezer eurós kiadás lesz. A különbözetet a városi költségvetésben kell megtalálni.
Az átalánydíjas-rendszer igazságosabbá tételétől azt várják az illetékeset, hogy nőni fog a hulladéktermelés tudatossága. Ennek érdekében 2022. január elsejétől teljes mértékben áttér a város a mennyiségalapú hulladékkezelésre, hogy a lakosok is lássák, mennyi és milyen szemetet termelnek. A tavasz óta folyó tárolóedények jelzőrendszerrel (chip) való ellátása során próbaméréseket végeztek, amelyek szerint átlagosan az emberek háztartásonként 10-16 kg szemetet termelnek.
Több mint 70 ezer euró értékben vásárolt a város úgynevezett SEPAN-rendszert, amely lehetővé teszi, hogy a lakosok saját kukájuk űrtartalmának megtöltését figyeljék, akár mobilappon keresztül is. A Gúta Service hulladékszállító járműveit leolvasóval, kamerával, photobox-szal, RFID-rendszerrel, GPS-szel és dinamikus mérőműszerrel látták el.
A digitális rendszer kialakítása során a város listázott minden hulladéktároló-edényt, ami a városban található. Jelen állás szerint még mintegy 200 db kukát fognak becsippelni, hiszen az új évtől már csak a jelölővel ellátott tárolóedényeket (a 110l-től az 1100l-ig) fogják kiüríteni.
A hulladékilletéket mindenkinek fizetni kell, aki a városban él (akár állandó, akár átmeneti lakhelyű az illető, illetve bejelentés nélkül itt tartózkodók). Ez vonatkozik valamennyi magánvállalkozóra is (jogi és természetes személy egyaránt), eddig ők megválaszthatták a hulladékkezelési rendszert, januártól mindegyiküknek át kell térniük az új rendszerre.
A hulladékilleték két részből tevődik össze: egy átalány (fix) összeg, ami az adott kukához tartozik, és egy változó (variabilný), amit a megtermelt hulladékmennyiség (kg) után fognak kiróni. A pontos összegről később, vélhetően a novemberi önkormányzati ülésen döntenek.
Nemcsak a családi házakban, hanem magánlakóházakban (Hosszú, Győri, Komáromi, Béke, Rózsa, Palkovich u., stb.) és lakótömbökben élőknek is kötelező lesz átállni az új rendszerre. Azon lakótömbökben élők, ahol a lakók zárható konténerekbe helyezhetik szemetüket, ott a kitermelt mennyiség alapján a lakótömbökben élő valamennyi személyre egységesen lesz meghatározva az illeték. Ahol nincs meg ez a lehetőség, ott a jelenleg is érvényes rendszer fog működni. A tanyavilágban élőknek, ahol évente kétszer viszik el a szemetet, átalányt fog kelleni fizetni, ahogyan a hétvégi házaknál is.
A mennyiségalapú hulladékkezelés mellett továbbra is marad a biológiailag lebomló hulladék, a szelektív hulladék illetve a konyhai hulladék elszállítása, az eddig ismert „bónuszok” (köznyelven: kiskártyás kedvezmények) azonban megszűnnek.
A tervek szerint odafigyel majd a város arra is, hogy ne nőjön a fekete lerakatok száma, és elejét vegyék az ún.: szemétturizmusnak. Bevetésre kerülhet a „hulladékkommandó” is.
Részletes, mindenre kiterjedő tájékoztatással készül a város, amit még az új rendszer bevezetése előtt kézbesítenek és hoznak nyilvánosságra, valamint egyfajta türelmi időre is lehet számítani, míg felfut a rendszer.
Címlapkép: Fűri Gábor