Reagált a vállalat.
A megengedettnél magasabb dózisú rovarirtószertartalmat mutatott ki a labor 1500 tonna ukrán búzában, amit a gútai lisztmalom raktárjában találtak. Ezt saját költségre szükséges megsemmisítenie.
Lengyelországhoz és Magyarországhoz hasonlóan a szlovák kormány ideiglenesen betiltja az ukrán gabona és egyéb ukrán termékek behozatalát.
A gútai lisztmalom közleményében felsorolta kifogásait. Megfogalmazásuk szerint a problémás ukrán gabonát eredetileg a szlovák hatóságok engedélyezték és egy Szlovákiában jegyzett társaságtól vásárolták, ami igazolta a búza szlovák normák szerinti minőségét. A gútai vállalat azzal védekezik, hogy a mai napig csak az első minta elemzési eredményével rendelkezik, míg a tartalék-mintáéval nem, ami szerintük döntő jelentőségű.
„Ezért korainak tartjuk a velünk szembeni konzekvenciák levonását” – tájékoztat a cég a közleményében.
A malom azzal is érvel, hogy a vizsgált gabonában valóban a megengedettnél nagyobb mennyiségben található a klórpirifosz, mégpedig 0,026 mg/kg tételben, miközben jelenleg csak 0,010 mg/kg a megengedett norma, ám néhány éve még ez 0,050 mg/kg volt. Úgy fogalmaznak, hogy azt a rovarirtó-szert a világ több mint száz országában használják. Ugyanez a szer az EU-ban 2020-ig, míg az USA-ban 2021-ig engedélyezve volt.
A vállalat hangsúlyozta, hogy csak azért vásárolt ukrán gabonát, mert tavaly az Oroszország Ukrajna elleni támadása miatt az egész világ tartott a gabona- és liszthiánytól és ezért a cég kellő tartalékot halmozott fel. Arról biztosít mindenkit, hogy más körülmények között valamennyi gabonát kizárólag Szlovákiából vásárol.
Hozzáteszik, hogy az Ukrajnából származó gabona általában magas minőséget képvisel a világban, még a „Black Sea Grain Initiative (Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés)” programon belül is. A gútai lisztmalom szerint Spanyolország eddig 4,8 millió tonna ukrán gabonát vásárolt, míg Olaszország 1,9 millió tonnát, Hollandia 1,7 millió tonnát és Törökország pedig 3 millió tonnát vett.
A Greenpeace több éve küzdött azért, hogy a kérdéses rovarirtó szert kivonják a forgalomból. Az általuk közzétett összegzés szerint a klórpirifoszt tartalmazó rovarirtó „az emberre nézve is idegmérgező hatással bír” és endokrinológiai vizsgálatok tanulmányaira hivatkozva jelzi, hogy „bizonyítottan befolyásolja az immunrendszer, valamint a hormonok és enzimet működését is”.
Forrás: edennikn.sk
Címlapkép: Gútai lisztmalom