Nem derült még fény arra, miben halt meg a szociális intézmény pár lakója.
„Ebben a járványhelyzetben jómagam is kíváncsi vagyok, miben halt meg az intézményünk öt lakója. Közülük háromnak pozitív volt a koronavírus-tesztje” – fogalmazott kérdésünkre Murányi György, a városi Idősek otthona igazgatója.
Elmondása szerint sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja, hogy a Covid-19 okozta-e a halálukat. „Tudni kell, hogy nagyon idős emberekről van szó – az átlagéletkoruk 87 év, akiknek általában több idült betegsége is van.” Amint pontos információjuk lesz, közzéteszik.
Úgy fogalmazott, hogy évente átlagosan 15-20 elhalálozásuk van, általában az év elején illetve ősszel.
Jelenleg a 74 lakóból harmincháromnak pozitív a koronavírus-tesztje, illetve nyolc dolgozó van karanténban.
Murányi elárulta, mindez nem akadályozza meg azt, hogy a dolgozók megkapják az oltást. Erre e hét csütörtöktől kerül sor. Úgy mondta, akiknek ugyan pozitív a tesztje, ám nincsenek tünetei, azok beoltathatják magukat.
A városban többen is arról beszélnek, hogy vajon ki fertőzhette meg a lakókat. Olyan hírek is felröppentek, hogy állítólag egy postásnő lehet a felelős. Ezzel kapcsolatban az igazgató elmondta, hogy a postásnő – akiről később kiderült, hogy fertőző volt – legutóbb január 25-én tartózkodott az intézményben, konkrét lakókhoz ment, azokat elkülönítették, ám nekik negatív lett a tesztjük. Csak később, a napokban lett az egyiknek pozitív tesztje.
Murányi azt mondja, azért is nehéz felelőst találni, mivel bárki lehetett fertőzött – legyen az akár egy látogató, aki az udvaron lévő hozzátartozójával beszélgetett, de más módon is elkaphatták a vírust.
Megismételte korábbi kijelentését, miszerint PCR-tesztek alapján laborban megállapították, a koronavírus négy mutációja van jelen az intézményben: a wuhani, a brit, a dél-afrikai és egy ismeretlen eredetű.
A gútaiak szívükön viselik az intézményben lakók sorsát. Jóakaratú emberek megmozdultak és hoztak a lakóknak gyümölcsöt. Rendszeres fertőtlenítésre is sor kerül az Idősek otthonában.
Az igazgató külön kiemelte munkatársai áldozatkész munkáját. „Kollégáim erő felett teljesítenek, segítenek a beteg embereknek és egymás is tartják a lelket. Ezúton is köszönöm mindazt, amit tesznek” – mondta Murányi.
Az igazgató közölte, hogy a Napközi otthon ugyan nem működik, ám nem hagyták magukra az időseket, szükség esetén bevásárolnak nekik, illetve az ebédet is biztosítják számukra. A mintegy hatvan ebéd elkészítését a városi iskolakonyha vállalta át, hogy tehermentesítsék az intézményt.
A hétfői önkormányzati ülésen arról határozott a képviselő-testület, hogy a város valamennyi 60 év feletti lakójának ingyenesen két FFP2 szájmaszkot fog kézbesíteni, illetve kétezer a szociálisan rászorulókhoz jut, akiknek egészségi állapota ezt indokolja.
Ami a magán Idősek otthonát, a Kis-Duna panziót illeti, egyelőre nem értük el dr. Viola Miklós tulajdonost. Amint sikerül, frissítjük a cikkünket.
Fotó: Fűri Gábor