Megerősítik jelenlegi állapotában az állattartást, nem akadályozzák, csak pontosítják a meglévő szabályokat. Erről is tárgyaltak a városi képviselők.
Kiegyeztek az állattartási kritériumokkal Gútán, ahol a legutóbbi önkormányzati ülésen a városfejlesztési tervvel foglalkoztak. A képviselők arról határoztak, hogy a jelenleg érvényes állattartási szabályokat egyértelműsítették, azaz kapacitásbővítésre továbbra sincs lehetőség.
Ez az intézkedés a stagnócai sertéstelep jövőbeni beruházását korlátozza, ám a jelenlegi helyzetet nem befolyásolja, így továbbra is az eddig megszokott módon lehet állatokat nevelni.
A tervezetekről Mészáros Imre, a városi hivatal építésügyi osztályának vezetője számolt be a jelenlévőknek, részletezve a városfejlesztési terv 5 tételét.
„Nem akadályozzuk az állattartást, hiszen továbbra is lehetőség lesz rá, csupán a kapacitásnövelésnek szabtuk meg, vagyis pontosítottuk a felső határát, véglegesítettük”
Mindezen igyekezet azután nyert új lendületet, hogy kiderült, a Dan Slovakia Agrar rt. (DSA) mintegy 5,5 millió eurót szándékozik befektetni a stagnócai sertésfarmba. A felújítás során új, nagyméretű sertéstenyésztő létesítményeket építenének. A tervek szerint tizennégy nagy teljesítményű istállót építene, ahová több mint tizenhatezer sertést helyezne el. Jelenleg a stagnócai sertésgazdaságban 1560 tenyészállat él. A felújítást 2021-ben kezdenék, és a munkálatok előreláthatóan tizennégy hónapot vennének igénybe, miközben a beüzemelése 2023-ban várható. Hatalmas tiltakozási hullám indult el a lakosok részéről (mintegy kilencezer aláírás gyűlt össze a farm ellen), akik egyebek mellett tartanak a bűztől, és a megnövekedett teherforgalomtól, valamint, hogy káros hatással lenne az életkörnyezetükre a sertésürülék nem szakszerű elvezetése. Ezt a cég határozottan cáfolja.
Egyéb változtatások között van az, hogy a városfejlesztési terv módosított tétele szerint a Hársfa utca Pozsonyi utca felőli házainak kertjeiben megtiltják az építkezéseket. Az úgynevezett Dögös területén szintén nem engedélyezett az építkezés, mivel az EU és Szlovákia által is hitelesített egyezménye szerint természetvédelmi terület, és még turistautakat is csak szigorú szabályok betartásával – természetes anyagok használatával – lehet kialakítani.
A Gúta és Keszegfalva között lévő Lohóton pedig üdülőközpontot szeretnének létrehozni, mégpedig településközi megállapodás alkalmazásával.
Fotó: net