Mától teljesen felfordul a közlekedés, de a helyiek ezt most valószínűleg cseppet sem bánják. Zöldtetős, 5,6 millió eurós szuperterminál épül a régi buszpályaudvar helyén.
Évtizedes adósságot törleszt a város: a hírhedten lepusztult, esőbeállók és utastájékoztatás nélküli buszállomást ledózerolják, hogy a helyén egy skandináv mintára tervezett, napelemes, hőszivattyús multimodális csomópont szülessen. A projekt hat éve vajúdik, a költségek majdnem megduplázódtak, és a bonyolult háttéralkuk miatt végül nem az Arriva, hanem egy galántai cég építi meg a milliárdos beruházást.
Június 22-én, hétfőn reggel hivatalosan is lezárták az érsekújvári autóbusz-állomást. A menetrend szerinti helyi és helyközi járatok mától egy ideiglenes pályaudvarról indulnak, miközben a régi épület helyén nehézgépek vonulnak fel. Megkezdődött a szlovákiai viszonylatban is komoly méretű, modern közlekedési terminál építése.
„Mindent megteszünk azért, hogy az utasok a lehető legkevesebbet érezzék meg az átmeneti időszak kényelmetlenségeiből. Minden járatunk az ideiglenes állomást használja majd az új terminál átadásáig” – nyilatkozta a SME napilapnak Petra Helecz, a régió buszközlekedéséért felelős ARRIVA vállalat kereskedelmi és kommunikációs igazgatója. A cég arra kéri az utazókat, hogy az első napokban fokozottan figyeljék a kiírásokat és a megállók új elrendezését.

A vasút mellé költözik a túlélőtúra
A változás radikális, de a káosz elkerülése érdekében a járatok számát nem csökkentették, mindössze a fel- és leszállási pontok helyezkedtek át. Az új, ideiglenes bázist a vasútállomás közvetlen szomszédságában alakították ki, ahol összesen 16 kocsiállás várja a buszokat. A peronok egy részét a posta épülete előtt, a többit a Köztársaság téri (Námestie republiky) panelházak melletti járdán és parkolóban jelölték ki.
A helyiek számára a régi pályaudvar már régóta egyet jelentett a vizuális és infrastrukturális környezetszennyezéssel. A Štúr, Cirillmetód-i és Masaryk utcák által határolt területen eddig nem voltak esőbeállók – így az utasok ítéletidőben a puszta ég alatt várták a járatokat –, a büfékínálat kimerült a környező kisboltok látogatásában, a digitális utastájékoztatás pedig, mint olyan, teljesen ismeretlen fogalom volt.
Zöldtető és klímaadaptáció 5,6 millióért
A most induló, 5,6 millió eurós projekt célja, hogy Érsekújvár kapuja végre ne egy balkáni hangulatú parkoló legyen, hanem egy európai színvonalú, integrált közlekedési csomópont. Az új állomáson egy fedett peronrendszer, egy modern indítóépület, megújult járdák és rendezett parkolók épülnek, de a tervezők a környező lakóövezetre is gondoltak: a Masaryk utcai panelházak és a pályaudvar közötti elhanyagolt senkiföldjét teljesen revitalizálják, új zöldfelületeket és parkolóhelyeket kialakítva.
A projekt különlegessége az energetikai és környezetvédelmi koncepció. A peronok tetejét zöldtetővel fedik le, a komplexum energiaellátását fotovoltaikus rendszerekkel és hőszivattyús szellőztetéssel oldják meg. Emellett a város a Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatizálási Minisztériumtól egy 236 ezer eurós külön támogatást is elnyert kifejezetten klímavédelmi intézkedésekre. Ebből a pénzből esővíz-szikkasztókat, automata öntözőrendszert építenek ki, rengeteg fát, cserjét és évelő növényt telepítenek, sőt, még a zajvédő falakat is növényzettel futtatják be.

Hat év vajúdás után elszálltak az árak
Hogy miért pont most épül meg mindez? A projekt története tipikus közép-európai sztori, ami tökéletesen mutatja be, hogyan tudnak elszállni a költségek a bürokrácia útvesztőiben. A modern terminálról pontosan hat éve, 2019-ben beszéltek először komolyabban. Akkor még az Arriva közlekedési vállalat maga akarta felépíteni az állomást, közvetlenül a vasút mellett, a posta telkén, amihez a várostól béreltek földet.
Bár az építési engedélyezési eljárás elindult, 2019 júniusában az Arriva váratlanul felmondta a vissza nem térítendő állami támogatási szerződést. Kiderült ugyanis, hogy a föld alatti közműhálózatok áttelepítése olyan előre nem látott technikai problémákba ütközött, ami azonnal egymillió euróval megdobta volna a költségeket. A projekt bedőlt, a város pedig felbontotta a földbérleti szerződést a céggel.
Amikor hat éve az első terveket asztalra tették, a teljes költségvetést még nettó 3,02 millió euróra becsülték. Ehhez képest a mostani közbeszerzést a hat pályázó közül a legolcsóbb ajánlattal nyerő galántai AVA-stav Kft. már bruttó 5,6 millió euróért vállalta a munkát – öt év garanciával. A cég szerződés szerint 15 hónapot kapott a kulcsrakész átadásra, így ha minden a tervek szerint halad, Érsekújvár 2027 őszén már egy vadonatúj, fenntartható közlekedési központtal büszkélkedhet, ami a bicikliutakat, a P+R parkolót, a vasutat és a buszközlekedést is egyetlen áramvonalas rendszerbe szervezi.
Forrás: sme
