Kis léptékű a haladás.
Hét szociális célkitűzésből három van teljesítve, az is részlegesen. Ez derült ki a képviselő-testület legutóbbi ülésén, amelyen Koczkás Beáta alpolgármester a város 2018-2022 időszakra kidolgozott Szociális szolgáltatásainak közösségi tervét értékelte.
Az alpolgármester kifejtette, hogy a városi szociális terv illeszkedik az ország nemzeti céljaihoz.
„A stratégiai dokumentum hét célt tűzött ki. Az első egy közösségi központ, a második egy menedékhely kialakítása, ám nem valósultak meg. Szó volt arról, hogy a város ingatlant vásárol, ez meghiúsult, ugyanakkor rendelkezik a város ingatlannal, ami jövőre kiürül és kialakulnak a feltételek a közösségi központra illetve menedékhelyre. A harmadik célkitűzés a bölcsőde kiépítése volt, ez nem valósult meg. Hozzáteszem, más szociális szolgáltatásokhoz képest ezt nem finanszírozza az állam. A kialakításra lehet pályázni, ám a működtetését saját berkekben kell megoldani. 2022-ben részletes elemzést készítünk, kérdőívvel, hogy felmérjük az igényeket. Van rá megfelelő épület, a feltételek is adottak, működőképes. Újabb cél volt 18 szociális lakás kialakítása (12 fiatal családoknak, 6 az idősek számára), ezt nem tudtuk megvalósítani. Bízunk benne, hogy lesz rá pályázat, de ez még tervezési szinten sincs megoldva. Ellenben kétszer 24 lakásegységre már lezárult a közbeszerzés, elkezdődhet a tervezési és pályázási folyamat. Liftet tervezünk, amivel akadálymentes lesz, így az fiatal családoknak és az időseknek is megfelelő lenne. Folyamatban van a megvalósítása. Hatodik cél a városi hivatalon belüli szociális osztály létrehozása, jelenleg egy referenssel dolgozunk. Hetedikként a szociális terepmunka intézményének újbóli bevezetését szerettük volna elérni. Nagyon jó tapasztalataink voltak. Jelenleg Covid-pályázatokon belül tudjuk ezt megvalósítani. Úgy ítéljük meg, ez sikeres. Szükség van rá és folytatnánk” – tájékoztatott Koczkás.
Hozzátette, az anyagi kereteknél a részesedési adó öt százalékát használnák fel, ami 2021-ben ez már megközelítette. További, egyéb célkitűzés volt az otthoni környezetben történő gondozás támogatása, amit az Idősek otthona égisze alatt valósul meg, ehhez anyagilag is hozzájárul a város. Jelenleg 35 gondozottat tud a város ellátni.
Az egészségügyi szolgáltatások magasabb szintre történő emelése lesz a hamarosan átadásra kerülő Egészségügyi Központ egyfajta poliklinikává alakítása. Az állam úgynevezett Integrált Egészségügyi Központok program keretében mintegy 700 ezer eurót sikerült lehívni, amihez öt százalékos részesedéssel a város is hozzájárult, illetve egyéb, kiegészítő költségekkel, így a beruházás értéke meghaladta az 1 millió eurót. Új szakrendelők nyílnak, fogorvosi és dentálhigiénés rendelő is nyílik. Betegfelvonót is kialakítottak, az átadást 2022. február elejére tervezik.
Viola Miklós, a városi önkormányzat egészségügyi, szociális és lakásügyi bizottság elnöke elmondta, hogy a közösségi tervben megfogalmazott célkitűzések megteltek tartalommal. Kiemelte Murányi Györgyöt, az Idősek otthona igazgatóját, aki a szociális gondozószolgálatot finanszírozandó pályázati pénzek lehívásával anyagilag tehermentesítette a várost.
Egyáltalán nem lehetünk elégedettek a célkitűzések teljesítésével – ezt Angyal Béla független képviselő mondta az ülésen.
„Áttekintve a hét pontot, amiből három van részlegesen teljesítve, azzal nem lehetünk elégedettek. Amit hiányolok, és ezen változtatni kell, hogy szükséges megerősíteni a szociális osztályt és a terepmunkát. Nincsenek ismereteink arról a társadalmi rétegről. Nem tudunk előrelépni a kérdésben. Javasolnám, jöjjön létre a szociális osztály, ahol elkötelezett szakdolgozók végeznék a munkájukat, 2-3 személlyel” – fogalmazott Angyal.
Ezzel egyetért Horváth Árpád polgármester, közölve, ez egy képlékeny, fontos dokumentum, a jelenkor követelményeihez igazodik. Elismerte, nem sikerült mindent teljesíteni, leginkább menedékhelyre lenne szükség. Átmenetileg a városi hivatal épülete melletti ruhakiadóban kialakítottak 3-4 ágyas védőhelyet. Szükség van közösségi központra, illetve a szociális terepmunka intézményére.
Samu István független képviselő, rámutatott, az elmúlt évek legkardinálisabb kérdése a szociális ügy. Nemcsak a Covid-helyzet miatt, ám az jelentősen megnövelte a szociálisan hátrányos helyzetű, marginális csoportok kérdéskörét. Hiszen azok a személyek csak részlegesen, vagy egyáltalán nem tudnak megfelelni a társadalmi követelményeknek, akár óvodai, illetve iskolai beíratás tekintetében sem. Samu úgy véli, nagyon nagy demográfiai problémákkal fog szembesülni a város, amit a szociálisan marginális csoportok fognak okozni, éppen ezért ő szívesen látna a terepmunka tevékenységéről kimutatást. A polgármester szerint ennek semmi akadálya.
Címlapkép: Fűri Gábor