Magánlaborba küldték elemzésre a terményt, meglett a második minta eredménye.
„Tegnap megkaptuk az ellenminta eredményét. Még ha tartalmaz is minimális mért értéket, a laboratórium értékelése szerint a minták megfelelnek a hatályos előírások követelményeinek” – fogalmazott Varga Levente, a gútai lisztmalom egyik ügyvezetője.
„Teszteltük az ebből a búzából előállított lisztet. Az eredmények azt igazolják, hogy a lisztben egyáltalán nincs növényvédőszer. Ez azt jelenti, hogy a modern tisztítógépek képesek minimalizálni/eltávolítani az illetéktelen anyag maradványait” – fogalmazott Varga.
Hozzátette, hogy a cég leteszteltette a korpát is, ahol szintén minimális értékeket mért a laboratórium, de az értékelés ebben az esetben is pozitív.
„Mielőtt e tétel minőségét értékelnénk, meg kell várnunk a harmadik minta eredményét. Mindenesetre kijelenthető, hogy az előállított liszt nem tartalmaz maradékanyagot és teljesen megfelel az EU-s követelményeknek” – nyilatkozta Varga Levente.
A szlovák agrártárca még április 13-án tájékoztatott arról, hogy a Szlovák Köztársaság Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Hivatala a gútai lisztmalomban megvizsgálta az ukrán búzát, aminél nem volt kielégítő az eredmény és emiatt zárolta az 1500 tonna búzát. Ez azt jelenti, hogy szigorúan tilos a már tárolt ukrán gabona feldolgozása és forgalomba hozatala, és ugyanez vonatkozik az abból származó lisztre is.
A gútai lisztmalom nem sokkal azután kifejtette, elhamarkodottnak tartja ezt az intézkedést és konzekvenciák levonását, állítván, biztonságos szlovák búzából származnak a termékeik. Viszont szükségtelenül rontották a cégük jó hírnevét.
Az ellenőrzött mintában az EU-ban nem engedélyezett rovarirtószer-maradványt találtak, amely negatív hatással van az emberi egészségre, ezért hétfőn a szlovák kormány betiltotta az ukrán gabona és egyéb mezőgazdasági termékek behozatalát.
Mindezekből kitűnik, hogy az állami és a magánlaborok másként értékelik az eredményeket. Az agrárminiszter ugyanakkor ragaszkodik a határozathoz, miszerint nem szabad feldolgozni azt az ukrán gabonát.
Forrás: tasr
Fotó: Fűri Gábor