A Tájház ügye ismét politikai csatározásokhoz vezetett a képviselő-testületben.
Rendkívüli önkormányzati ülést tartottak június negyedikén Gútán, amelyet nyolc képviselő – Angyal Béla, Árgyusi Imre, Finta Zoltán, Hájas Tamás, Horváth Árpád, Koczkás Beáta, Madarász Róbert és Viola Miklós – kezdeményezett.
A városi hivatal Obonya Sándor teremben tartott ülés középpontjában a városi tulajdonú Tájház sorsa állt. A rendkívüli ülésen megjelent számos képviselő, a városvezetés, a sajtó, valamint a nyilvánosság képviselői is. A légkör feszült volt.
A Tájház ügye – felmondott szerződés, heves vita
A Magyar Asszonyok Ligája (MAL) több mint harminc éve használja közösségi és kulturális célokra a Hidegoldal 22. szám alatti épületet. A civil szervezet hosszú éveken át kedvezményes feltételek mellett bérelte az ingatlant, amelyet saját erőforrásaiból, pályázatok révén és önkéntes munkával folyamatosan fejlesztett.
A 2019-ben lejárt és 2024. december 30-án újonnan kötött, 2040 végéig szóló bérleti szerződést a polgármester a képviselő-testület jóváhagyása nélkül írta alá, majd 2025. április 28-án – két nappal a MAL tisztújító gyűlése után – egyoldalúan felmondta. A döntést az új elnök megválasztásának elmaradása előzte meg, amit a polgármester közösségi médiás bejegyzésében „puccsnak” nevezett. A felmondás nyomán a jogviszony 2025. július 31-én megszűnne.
A polgármester és a MAL együttműködési szándéknyilatkozatot tett
A polgármester az ülés elején hangsúlyozta: az elmúlt három évben rendre kompromisszumos megoldások születtek, és most sajnálatos módon ez a sor megszakadt. Szerinte a Magyar Szövetség pártpolitikai alapon kezelte az ügyet, miközben a városvezetés célja a békés együttműködés volt. Felszólalásában korábbi konfliktusokat is felelevenített, például amikor őt a magyar himnusz elénekeltetése miatt jelentették fel, vagy amikor főellenőr-választási ügyekben kellett kihallgatásokra járnia – állítása szerint ezekben az esetekben a most kritikus képviselők nem álltak ki mellette.
Halász emellett emlékeztetett arra is, hogy a MAL eddig jelentős városi támogatásban részesült – többek között rendezvényeik lebonyolításához és a Tájház használatához is segítséget kaptak.
A feszültségek ellenére a tárgyalások folytatódnak. A polgármester és a MAL új vezetősége között együttműködési szándéknyilatkozat született. Ebben a felek rögzítik, a MAL legkésőbb 2025. július 15-ig megtartja az új elnök megválasztását, a polgármester elkötelezett a MAL tevékenységének támogatása mellett és a város biztosítsa, hogy a Tájházban továbbra is elsőbbséget élvezzenek a MAL rendezvényei. Az aláírók a város részéről: Halász Béla polgármester, Kárpáty Ernő alpolgármester, Peczár Károly hivatalvezető-helyettes.
Aláírók a MAL részéről: Mihalics Anita, Borka Mária, Varga Erika, Morvay Iveta, Csizmadia Denisa és Markovics Tímea.
Politikai feszültségek, személyes érintettség
A rendkívüli ülésen a Tájház kérdéskörén túl egyre inkább előtérbe kerültek a civil szervezetek és az önkormányzat közötti határvonalak, valamint a politikai és személyes ellentétek. Több képviselő – köztük Koczkás Beáta (Magyar Szövetség) és Angyal Béla (független) – élesen bírálta a polgármestert, amiért „példa nélküli módon avatkozott be” egy civil szervezet, a MAL belső ügyeibe. Angyal szerint kihúzták a MAL alól a Tájházat, mivel bizonytalan a sorsa és a szándéknyilatkozat nem eléggé kötelező-jellegű a városvezetőségre nézve.
Lengyel István független képviselő ugyanakkor azt sérelmezte, hogy szerinte nincs aláírva a MAL kérvénye, és a szervezet elnökválasztása körül több szabálytalanság is felmerült.
A polgármester visszautasította a beavatkozás vádját, hangsúlyozva, hogy meghívásra vett részt a MAL ülésén, és kötelességének érezte megjelenni egy, a városi vagyont is érintő ügyben. A vita több ponton személyeskedéssé fajult: a képviselők többször egymás szavába vágtak, és a polgármester indulatosan reagált a bírálatokra. A Magyar Szövetség képviselőit politikai aknamunkával vádolta, Viola Miklóst külön is nevesítve.
Az ülés vége felé egyre erőteljesebbé vált a politikai hangütés. Angyal Béla például úgy fogalmazott, hogy „támadással védekezik a városvezetés”, míg Madarász Róbert (Magyar Szövetség) a jogi lehetőségek és a morális felelősség különválasztására hívta fel a figyelmet. Javasolta, hogy egy átmeneti időszakra szóló új megállapodás szülessen, amely jogilag és tartalmilag is új alapokra helyezi a Tájház működését. Finta Zoltán (Magyar Szövetség) szerint az ülés informatív jellegű volt, és mindenkinek az a célja, hogy a MAL továbbra is működhessen.
Viola Miklós (Magyar Szövetség) visszautasította a polgármester vádját, miszerint politikai célból állt volna a MAL mellé. „Nem politizálok, ez közösségi ügy” – jelentette ki.
Angyal szerint a polgármester reakciója méltatlan volt, különösen annak tükrében, hogy a MAL tagjai nem reagáltak támadó hangvételben a kialakult helyzetre, az ügy átpolitizását pedig szerinte a polgármester kezdte a minősíthetetlen stílusú közösségi oldalas posztjában. Koczkás Beáta meglepetésének adott hangot, hogy már az ülés megnyitójában éles vádak hangzottak el.

Jogi és morális aggályok
Az előterjesztés rámutat: a bérleti szerződés megkötése és későbbi felmondása több ponton is jogilag aggályos. A testület által elfogadott vagyongazdálkodási alapelvek alapján a polgármester csak rövid távú (max. 10 napos) bérbeadásról dönthet önállóan, míg a hosszabb távú megállapodások a testület hatáskörébe tartoznak. E szabályok megsértése a hatáskör túllépésének minősülhet.
Kifogás merült fel a megszűnt korábbi szerződés, valamint a 2024 év végén keltezett új bérleti szerződés azon pontja kapcsán is, amely lehetővé tette az indoklás nélküli felmondást – ez nincs összhangban a hatályos bérleti törvénnyel.
További aggály, hogy a szerződést a MAL korábbi elnöke, aki egyben Gúta város főellenőre is volt, írta alá – ami összeférhetetlenségi kérdéseket vethet fel.
Közben a korábbi MAL-elnök, Németh Iveta – aki egyben a város főellenőre is – személyes hangvételű felszólalásban reagált a szervezeten belüli kritikákra. Elmondta, mélyen megérintette, hogy több tag is elégedetlenséget fogalmazott meg személyével szemben, ugyanakkor nem kapott visszajelzést arról, hogy mit kifogásoltak a munkájában. Állítása szerint őt arra kérték, ne induljon újra, de ellenjelölt nem akadt – így az elnöki pozíció papíron továbbra is az övé.
A testület határozati javaslata
A rendkívüli ülésen benyújtott képviselői indítvány három pontban fogalmazta meg a testület szándékát, mégpedig tudomásul veszi a MAL 2025. június 2-án benyújtott kérvényét és a polgármester szóbeli tájékoztatóját; megállapítja, hogy a Tájház a MAL kezelésében eddig jó kezekben volt, közösségi célokat szolgált; illetve felkéri a polgármestert, hogy tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a MAL 2040. december 31-ig továbbra is a Tájház kedvezményes bérlője maradhasson.
A javaslat emellett megerősíti: a MAL továbbra is együttműködésre nyitott más helyi civil szervezetekkel és a nyilvánossággal.
Végül a beterjesztők javaslatát az önkormányzat többsége nem szavazta meg, ellenben a szándéknyilatkozatot tudomásul vették.

Belső viták és szabálytalanságok a MAL-on belül
Farkas Katalin, a MAL tagja kiemelte, hogy a legutóbbi szavazáson olyan személyek is részt vettek, akik több éve nem fizették a tagsági díjat, pedig a szabályok szerint két év után a tagság megszűnik. Hozzátette, hogy azok a tagok, akik kifogásolták ezt a helyzetet, nem kaptak támogatást vagy érdemi választ a szervezeten belül, és a választási bizottság csupán annyit mondott az ügy lezárásaként, hogy „jól van az úgy”. Ez tovább növelte az elégedetlenséget és a bizalmatlanságot a MAL vezetőségével szemben.
A Tájház ügyében kibontakozott nézeteltérés túlmutat egyetlen bérleti viszonyon – a középpontban a civil szervezetek függetlensége, a városi döntéshozatal jogszerűsége, és a kulturális örökséghez való közösségi hozzáférés kérdése áll. A testületi ülés hangulata alapján mind a képviselők, mind a nyilvánosság erőteljes igényt fogalmaz meg a transzparens és párbeszédre épülő döntéshozatal iránt.
A témával korábban ITT, ITT, ITT illetve ITT, ITT, ITT és ITT foglalkoztunk.
A szerző felvételei