Hidat építenek a múlt és a jövendő között.
Fényeskedő, lélekemelő ünnepséget tartott fennállásának immáron harmincadik esztendejében járó, a Nagyboldogasszony oltalmába ajánlott egyházi iskola a helyi római katolikus plébániatemplomban. A hálaadó szentmisét Orosch János érsek, a Nagyszombati főegyházmegye főpásztora celebrálta. A mise után anekdotákkal idézte fel Gúta és térségében töltött ifjúkorát.
A szakrális tér megkapó környezetében megjelent Kiss Róbert kanonok, a Nagyszombati Érsekség magyar ajkú híveinek pasztorációjával megbízott püspöki helynök, Ján Polák, az Érsekségi Iskolahivatal igazgatója illetve Nagy Péter János atya, gútai plébános. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Halász Béla, polgármester és Kárpáty Ernő, alpolgármester, valamint Harsányi Imre iskolaalapító illetve lelki atyák, az iskola egykori igazgatói valamint egykori és jelenkori pedagógusai, diákjai és alkalmazottai. Ugyanakkor közéleti, politikai és egyházi tisztségviselők, városi képviselők, társadalmi szervezetek és a média képviselői is megjelentek.
Tóth Árpád, az egyházi iskolaközpont jelenlegi igazgatója a megjelent vendégek köszöntése után a tanintézmény gazdag múltját és tevékeny jelenét tárta fel. Wass Albertet idézve kiemelte, az a feladatuk, hogy hidakat építsenek a múlt és a jövendő között, illetve fontos, hogy a hídon meg-megálljanak segítséget meríteni és útmutatást kapni, ami további erőt és hitet ad.
Felidézte, az 1989-es bársonyos forradalom lezajlása után Szlovákiában lehetőség nyílt egyházi iskolák alapítására. Ezt a lehetőséget felismerte az akkori városvezetés, Harsányi Imre polgármesterrel az élen, aki Takács Zsuzsannával, a megalakuló egyházi gimnázium első igazgatójával kezdeményezték és példaértékű bátorságukkal illetve méltó kiállásuknak köszönhetően létrejött a tanintézmény, ami az egykori katolikus iskolahálózat hagyományaira épült. Gútán 1992. szeptember elsején megnyílt a nyolcéves egyházi gimnázium, ami az újonnan alakuló magyar tanítási nyelvű szlovákiai egyházi gimnáziumok közül elsőként kezdte meg működését.
Az évek alatt a tanintézmény nőtt és gyarapodott: 2010-ben megnyílt az alapiskola, 2012-ben óvodát alakítottak ki, 2014-ben összeolvadt a három intézmény és létrejött a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont. Miután kinőtték az iskola falait, a magyar állam segítségével megvalósulhatott az iskolaépület teljeskörű felújítása és korszerűsítése. Az igazgató úgy fogalmazott, hogy egyidőben a lelkükben-szívükben is folyt építkezés, mert az elhúzódó fejlesztés valamint számos egyéb akadály ellenére közösségük jelentősen megerősödött, még összetartóbbá vált.
Az iskolalapítók erős pilléreket építettek meg.
„Sikerült letenni az alapjait egy majdani hitbéli, magyarságában tudatos közösségnek, mely által szélesedhet a város kulturális és tudományos élete. Az újonnan létrejött intézmény természetesen a helyi hagyományok megőrzésében és továbbadásában is fontos szerepet kívánt vállalni. Ezen a történelmi napon Berkes Imre, akkori iskolaesperes felszentelte az új iskolát és Nagyboldogasszonynak, a magyarok nagyasszonyának oltalmába ajánlotta. Iskolánk alapításakor azt a nemes célt tűztük ki magunk elé, hogy tudást és hitet adjunk a ránk bízottaknak. Bölcsességre, maradandó emberi értékek és hagyományok tiszteletére neveljük őket. Fontosnak tartottuk és tartjuk ma is, hogy azt a szeretetet, amit Krisztustól kaptunk, továbbadjuk, mégpedig a keresztény értékek megismertetésével, megélésével és személyes példaadással. Ezt tükrözi iskolánk mottója is: növekedni akarok bölcsességben, korban és kedvességben, Isten és az emberek előtt”
Halász Béla, Gúta polgármestere emlékeztetett, hogy az ünnepség remek alkalom a múltidézésre, számotvetésre, ugyanakkor az új tervek szövésére és új célok kitűzésére.
„Felemelő pillanat, amikor egy oktatási intézmény alapítására, létrehozására emlékezünk, hiszen ilyenkor egyúttal a tudást, az ismeretszerzést, az alkotási vágyat, a kreativitást is ünnepeljük. Harminc évvel ezelőtt városunkban létrejött egy új oktatási intézmény, hogy az ezeréves katolikus hagyomány továbbörökítésével, érték- és kultúrateremtő törekvéseivel magas szintű tudás átadásával megtanítsa gondolkodni, érvelni az akkori fiatal generációt. A cél nemcsak az egyetemes tudás közvetítése volt, hanem hogy az itt tanuló gyermekek ismerjék meg, sajátítsák el azokat a keresztény értékeket, a valahová tartozás, a „mi” élményét, amelyek birtokában bátran felfedezhetik az őket körülvevő világot. Az elmúlt harminc év azt igazolja, hogy törekvéseik célt értek. Hiszen az egyházi iskola padjaiból kikerülő diákok közül sokan tanulnak tovább nagyhírű egyetemeken, váltak sikeressé a szakmájukban és boldog családi életet élnek”
A megható pillanatokban bővelkedő ünnepségen megajándékozták mindazokat, akik egykoron hozzájárultak ahhoz, hogy a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont a mai formájában tündökölhessen Isten kegyelmében. A püspök úrnak valamint az egykori igazgatóknak is kedveskedtek szívhez szóló aprósággal.
A különlegesen emelkedett hangulathoz jelentősen hozzájárultak a tanintézmény óvodásai illetve jelenlegi valamint egykori diákjai, akik egyházi dalocskákat zengtek. Pollák Zsófia verssel, Vermes Anna szakrális népdalokkal örvendeztette meg a közönséget.
Fotók: Gőgh Krisztián