Vannak, akik aggódnak az esetleges természetkárosítás miatt, mások örülnek az akciónak.
Immáron harmadik alkalommal terveznek driftelési eseményt (május 20.) megtartani a Gútához részben tartozó Királynéréten. A szervezők szórakozásnak veszik a több tucat autó “gumikoptatását”, míg a természetvédők az ott élő állatok nyugalmának esetleges megzavarásától tartanak. Ugyanis a szomszédságban találhatóak a Szigeti rétek és az ún.: Túzok természetvédelmi területei. A természetvédők közül megkerestek minket is, ugyanis egyelőre nincsenek jogi eszközeik a helyzet kezelésére, állandóan monitorozzák az akció közelében fészkelő baglyokat és egyéb madárfajokat.
Érdeklődtünk Vajlik Katkánál a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség Enviromentális Oktatóközpont, köznyelven, Túzokfarm vezetőjénél, aki bár magánemberként figyeli a helyzetet és elmondta a véleményét is, amit részben a közösségi oldal egyik kommentjében ugyan jelzett, azonban a megkeresésünkre megfogalmazott meglátásának cikkben való megjelenéséhez már nem járult hozzá.
Rajta kívül is többen aggályosnak tartják azt, hogy éppen egy természetvédelmi területhez közel rendezik meg a lég- és zajszennyezésel járó driftelési-gumifüstölési akciót.
Beszéltünk azonban olyanokkal is, akik üdvözlik, hogy “élet van a senkiföldjén”, meg “legalább nem drogra költik”. Mindez azonban nem nyugtatja meg a természetvédőket.
Az ott lakóknál illetve tartózkodóknál is érdeklődtünk. Volt, aki lelkesen támogatja az akciót, míg más aggodalmát is kifejezte, bár ő nem a zaj- és légszennyezés miatt, hanem, mert úgy látta, “gyanús alakok is megfordulnak”.
Megkérdeztük a drfitelési akció egyik szervezőjét, hogyan is állnak a rendezvénnyel. Szalai Sándor érdeklődésünkre elmondta, a rendezvény magánterületen zajlik, rendelkeznek a szükséges írásos engedéllyel. Elárulta, hogy az időjárástól függően nagyjából száz résztvevő szokott jelen lenni. Úgy fogalmazott, hogy ez igazából a driftről szól, önmaguk képzéséről, ez az utcán nem kivitelezhető.
“Néhány barátommal megalkottam ezt a helyet, ahol senkit se zavarunk, elzárva vagyunk a közúti forgalomtól. Silógödröket és egykori trágyalerakat beton placcát használjuk erre a célra az egyik cég területének egy szakaszán. Nézők is szép számmal vannak jelen, ám mindenki saját felelősségére vesz részt a rendezvényen” – mondta Szalai Sándor.
“A szemetet kihelyezett kukázsákokba gyűjtjük, a rendezvény másnapján szelektáljuk és az a konténerben végzi, ami aztán elszállításra kerül. A zaj senkit nem zavar, az itt lakók velünk együtt szórakoznak és élvezik a rendezvényt. Az ételről-italról büfékocsik gondoskodnak. Átlagos rendezvény ez, a rendfenntartásról a helyi rendőrség gondoskodik, a tűzvédelemről az önkéntes kamocsai tűzoltógárda és a netán előforduló baleset esetén a komáromi kórház egyik nővére áll rendelkezésre” – fogalmazott Szalai.
Az esetleges zajszennyezést illetően, ami megzavarhatja az állatokat, a szervező kifejtette, hogy mivel mezőgazdasági terület, ezért mindig is munkagépek zaja zengte be azt, a természetvédelmi övezet pedig a rendezvény helyszínétől távolabb található.
Egyébként már alapjáraton faramuci a helyzet a területet tekintve, merthogy a Gútától Nemesócsa irányába mintegy tíz kilométerre található Királynérét teljesen senkihez se tartozik. Az egyébként takaros kis településrész közigazgatásilag Gútához, ám telekkönyvileg Keszegfalvához tartozik. Ez azt jelenti, hogy a hozzávetőleg negyven lakó Gútán intézi ügyes-bajos dolgait, látogatják az orvosokat, gyermekeik az iskolákat, és a városba járnak választani is, azonban az adót Keszegfalvának fizetik.
Bár vannak villanyoszlopok, viszont nincs közvilágítás, és a szemét is gondot okoz nekik, ugyan némi előremozdulás történt az ügyben – kaptak konténert Gútáról, amit el is szállítanak. Másik probléma az úthálózat rossz minősége. A települések vezetői mindezidáig nem tudtak megegyezni a területről, holott több próbálkozás is volt. Gúta azt szerette volna, ha a közel tizennyolc hektáros területet térítésmentesen adná át Keszegfalva, ám abba nem ment bele az ottani önkormányzat. Ők elcserélték volna a Lóhóti részre, ahol melegvíz-forrás is található, de ebbe meg Gúta nem egyezett bele.
Márpedig az 1974 óta fennálló helyzetet csakis megegyezéssel lehet megoldani. Korábban ITT írtunk a helyzetről.
Érdeklődtünk a belügyminisztériumnál, hogyan lehet kezelni ezt a helyzetet. A szaktárca sajtóosztálya kifejtette, Királynérét hivatalosan Gúta településrésze, azaz a szolgáltatásokat a város biztosítja az ott élők számára.
“Ami a telekkönyvi kérdést illeti: ezt a városoknak és községeknek egymás között kell rendezniük. Miután az önkormányzatok megállapodtak a kataszteri terület megváltoztatásáról, területi változtatási javaslatot kell benyújtani a megyeszékhelyen található járási hivatalhoz: ebben az esetben a Nyitrai Járási Hivatal általános belső igazgatási osztályához, amely az 369/1990-es Községi önkormányzatokról szóló törvény 2. § (4) bekezdés b) pontja szerint más területi változással kapcsolatos eljárás lefolytatásáért felelős” – olvasható a szaktárca által portálunkhoz eljuttatott állásfoglalásban.
Megkérdeztük Halász Béla polgármestert, miképpen fogják megoldani Királynérét helyzetét. Amint válaszol, frissítjük a cikkünket.
Fotó: a szervezők archívuma + Fűri Gábor