Van más lehetőség is.
Meg kell szabadulnia a gútai lisztmalomnak a mintegy 1500 tonna ukrán gabonától, amiben tavasszal a megengedett érték felett találtak rovarirtót. A megsemmisítés azonban nem feltétlenül jelent elégetést, mint ahogyan arról korábban beszélt az illetékes hatóság.
Jozef Bíreš földművelésügyi miniszter arról tájékoztatott, hogy a Gútán talált problémás ukrán gabona akár másként is felhasználható.
Tavasszal robbant ki a hír, miszerint az illetékes hatóság Gútán 1500 tonna ukrán gabonában a határértéken túli rovirtószer-maradványt talált, ami egészségre ártalmas. Azonnal kivonatták a forgalomból.
A gútai lisztmalom nem értett egyet a hatósági vizsgálatokkal, mondván, az általuk végeztetett tesztek rendben voltak, valamint azzal érveltek, hogy a megsemmisítésre ítélt ukrán gabona megfelelő volt a korábbi normák szerint.
“Ismerjük a malom ellenvetéseit. Először megkérdőjelezték az eredményeinket, ám azokat végül az európai laboratórium is megerősítette. Mi az, hogy korábbi normák? Mi mindent a jelenleg érvényes normák alapján értékeltünk ki. Ezidőtájt a tulajdonos minden ellenvetése megválaszolásra került részünkről és el kellett fogadnia a döntést, hogy meg kell semmisítenie a gabonát és nem lehet belőle élelmiszert gyártani” – fogalmazott a tárcavezető.
Hozzátette, a malom a gabonát már áthelyezte a silóból egy más raktárhelyiségbe, ahonnét aztán elszállításra kerül, a tervek szerint július végéig megszabadulhat tőle. Úgy fogalmazott, hogy állítólag három-négy érdeklődő is van a gabonára, s a vállalat jelenleg kiértékeli, melyik számára a megfelelő.
Bíreš azt mondta, van egy érdeklődő, aki a gabonát ragasztó készítésére tudná felhasználni. Akkor lehet, hogy nem kell elégetni, ahogyan korábban szó volt róla, hanem felhasználásra kerülhet az ipari gyártásban.
Cikkeink a témában ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.
Forrás: denník-e
Fotó: szerző