Míg egyelőre kérdéses, mi lesz a gútai alapiskola-hálózattal, addig a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont gimnáziumi képzést indít.
Tovább terjeszkedik a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont Gútán, ahol az óvodai nevelés és alapiskolai képzés mellett 2020 őszétől négyéves gimnáziumi oktatásban való részvételre is lesz lehetőség.
Decsi Katalin, a tanintézmény vezetője közölte, ősztől felújított és kibővített korszerű épületben gazdagon felszerelt tantermekben várják az érdeklődőket. Szórólapokkal is megszólítják a leendő gimiseket olyan hangzatos szlogenekkel, mint a „Ne vessz el a tömegben! Válaszd az egyénre szabott oktatást!”
A magyar kormány a Bethlen Gábor Alapon keresztül még 2016 év végén 1,8 millió euróval támogatta a gútai egyházi iskolát, hogy megerősítsék a katolikus nevelést a Kis-Duna és Vág összefolyásánál fekvő mintegy tízezer lelket számláló településen.
Három éve, 2017-ben éppen a meghatározott iskolafejlesztés miatt kezdeményezte a gútai önkormányzat a városi fenntartású két magyar alapiskola összevonását, ami aztán civil és később politikai nyomásra meghiúsult. A Rákóczi iskola, amelybe azóta is kevés gyermeket íratnak, nagy nehézségekkel küszködik, ám a Corvinnak sincs túl sok oka örvendezni, hiszen őket is érinti a csökkenő gyermeklétszám. A szlovák alapiskola arányaiban kiegyensúlyozottan tud működni.
Takács Imre, a Közös Tanügyi Hivatal vezetője a 2017-ben közzétett anyagában előrelátóan figyelmeztetett – és teszi ezt azóta is – hogy súlyos gondok fognak még előjönni a gútai iskolahálózattal kapcsolatosan. Madarász Róbert (MKP) képviselő, az iskolaügyi bizottság elnöke pedig egy riportban kifejtette, a csökkenő gyermeklétszám miatt egy sor gazdasági probléma fog előkerülni és az egyik tanintézmény hirtelen fog összeomlani.
Gútán a 2020/21-es tanévre vonatkozóan az állandó és az átmeneti lakhellyel rendelkezők között 91 iskolaköteles gyermek van.
Többször is foglalkozott az önkormányzat a témával, részint csupán különféle elemzős anyagok elkészítésével. Legutóbb éppen Lengyel István független képviselő javaslatára a tanintézmények épületeinek kihasználtságáról készült átfogó anyag, amiből lényegében kitűnik, sehol nincs kihasználatlan terem. Egyelőre, tekintve, az egyházi iskola ugyanis a városi tanintézmények termeit használja addig, míg el nem készül az épületük.
Horváth Árpád polgármester a képviselő-testület legutóbbi ülésén elmondta, szakmai bizottság létrehozásáról is született döntés, ez ügyben már voltak informális megkeresések. A város első emberének tájékoztatójából kitűnik, a külsősöknek nem igazán fűlik a foga a gútai iskolahálózat megreformálására véleményt megfogalmazni, mivel „túl specifikus a gútai helyzet”.
Gútaiakra marad tehát az a feladat, hogy a sok különféle érdekeket összefésülje, és kompromisszumos megoldást javasoljon, ami mellett aztán kiáll és véghez viszi. Már az idén kiderülhet, vajon ezúttal sikerrel járnak-e, ellenkező esetben ennek mindenki megissza a levét.
Fotók: Fűri Gábor