Robotokkal és spiritualitással, és ezek összefüggő hálózatával kívánja megszólítani leendő növendékeit a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, amely újra beindítja a középfokú oktatását.
Innovatív oktatási megoldásokkal, fiatalos, lendületes és az új igényekre fogékony, rugalmas tanári karral indítja újra gimnáziumi részlegét a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont.
A vadiúj, a mai viszonylagos világbiztonságban egyedülálló hálózati gondolkodást kívánják a saját berkeikbe fogadni az „egyházisok”. Tanárok és diákjai egyaránt.
Élettelenben is az életet keresve
„Robotika és spiritualitás – röviden így tudnám jellemezni az iskolánkon szeptembertől újra bevezetendő gimnáziumi oktatást. Ez lesz az Ipar 4.0, amit Juhos Sándor, alias ’Robosanyi’, a győri robotikai oktatóközpont vezetője hozza el hozzánk. Jól ismerik ők a diákok, nemcsak Gútán, hanem a régióban is. Nagyszerű kapcsolatot ápolunk, s úgy határoztunk, innovatív oktatásban a jövő nemzedék újfajta kihívásaira fogja felkészíteni a hallgatóságát”
Hozzáfűzte, a digitális korban élő gyermeknek életbevágóan fontos, hogy az új eszközök adta lehetőségekkel messzemenőkig megismerkedhessen, és ami a lényeg: hálózatban gondolkodva tudja használni és felhasználni őket, új területekre tévedve eredeti ötletekkel megspékelve feltalálja, megalkossa az életét egyszerűsítő programokat. Emellett a nyelvoktatás is szerephez jut, akár angol, német, francia, spanyol vagy éppen japán. Kozmopolita gondolkodású, hithű és egyúttal lokálpatrióta hozzáállást hirdetnek.
Nyitottan a világra – belsőre és külsőre egyaránt
„Nem kifejezetten programozásra fogjuk csak oktatni őket, hanem egyfajta újszerű gondolkodást serkentenénk, aminek segítségével önmaga tudna helytállni az egyre digitalizálódó világban. Hiszen erre halad a társadalom. Még, ha most válságban is vagyunk, amit a koronavírus hozott, de a műszaki dolgok velünk vannak. Életünk egy részét átkonvertáltuk az online térbe. Ott folyik az oktatás, a bevásárlás, az ügyek intézése. Olyanok is használják, akik eddig valamilyen okból kifolyólag ódzkodtak ettől. Úgy véljük, ez a jelen és a jövő is”
Lényegében az online létezés összetett gondolkodását összeolvasztják a gyakorlati megvalósítással.
„Egyházi jellegű iskolaként a lélek ápolását is fontosnak tartjuk. Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy diákjaink ne csak az észbeli tudást sajátítsák el, hanem, hogy a belső világuk is gazdagodjon. Megleljék önmagukban a hitet, és megerősítsük őket abban, hogy az az egyedüli és kikezdhetetlen. Elsődleges célunk az önállósságra való nevelés. Kisiskolaként mindenkire kellő figyelmet tudunk fordítani. Oktatóink partnerként kezelik a nebulókat, egyfajta családias kapocs alakul ki. Látjuk ennek előnyét a jelenleg is zajló távoktatás rendszerében is. Nem alá-fölé rendelt viszony van, hanem ez az oda-vissza tiszteleten alapuló egyedi kapcsolat születik meg. Úgy alakítjuk növendékeink személyiségét is, hogy hasznos és értékes tagjaivá váljanak a társadalomnak”
Mivel nincs versenyszellem, sokkal nyugodtabb mederben folyik az egyes diákok képességeinek kibontása, rejtett, ám előrevivő személyiségjegyeinek felfejtése. Úgy mondják, jobban lesz képes megtanulni boldogulni és a képességeinek teljes ismeretében sikeresen helytállni az életben.
Egykori diákjaik is elismerően nyilatkoznak arról az időszakról, amikor még gimnázium is működött az iskola falai között. Több mint háromszáz gimis diákot neveltek fel, akiknek döntő többsége nagynevű egyetemeken folytatták tanulmányaikat.
A vezetőség a visszajelzések alapján alkotja meg a jövő gimnáziumát. Úgy vélik, hogy a diákközpontú és előretekintő oktatás a kulcsa a jövő emberének életsikeréhez. Ahol az ész és a szív egyaránt kellő hangsúlyt kap. Annak egyensúlyából válik életrevalóvá az új gyermeknemzedék, amely ismeretlen és felfedezetlen területeken fog tudni maradandót létrehozni.
(x)
fotók: Fűri Gábor, Borka Roland