Egyeztettek az érintett felek, kétféle meglátás érvényes.
Közös ülésre került sor a napokban a gútai szennyvíztisztító állomás megépítése kapcsán fellebbező magániskola és a városi tanács részvételével. Többen többféleképpen magyarázzák az informális találkozó tanulságait.
Szokol Dezső, az érintett magániskola tulajdonosa érdeklődésünkre elmondta, ő úgy értelmezte a zárt ülésen hallottakat, hogy a város jogtalanul adott ki építkezési engedélyt a Nyugat-szlovákiai Vízműveknek, hogy az a Szlovák utcán lévő telepén megkezdhesse a szennyvíztisztító első szakaszának építését.
„Hangsúlyozni szeretném, nem vagyok a szennyvíztisztító ellen, hiszen nekem/nekünk is érdekünk a tiszta környezet. Éppen ezért azt kértük csak, hogy részesei legyünk a folyamatnak, mivel iskolánk szomszédságában kerülne ez kiépítésre. Ráadásul mellettünk található a város úgynevezett Déli Zónája, ahol a tervek szerint lakóházak kerülnének kiépítésre. A vízművek telephelye mellett azonban már vannak családi házak, itt is emberek élnek, nekik se lenne jó, ha romlana az életkörnyezetük” – fogalmazott az iskolatulajdonos.
Hozzáfűzte, nem kapott kielégítő választ arra sem, hogy mi a garanciája annak, hogy a kiültetendő tujafák „felfogják” az esetlegesen terjengő bűzt. „Kertészmérnökként azon a véleményen vagyok, hogy nem csökkenti, esetleg másfelé viszi majd a szél. Úgy tapasztalom, hogy Gútán javarészt délnyugati szél szokott fújni. Most akkor ezt a bűzt beviszi a lakóterületre? Kinek érdeke ez? Bevallom értetlenül állok a történések előtt. Csupán gondos tájékoztatást és kielégítő/megnyugtató választ keresek nemcsak a saját magam, hanem munkatársaim és a lakók érdekében.”
Az iskolatulajdonos elmondása szerint őt nem győzték meg maradéktalanul arról, még ha modern tisztítóállomás is kerül kiépítésre, hogy nem fog terjedni a bűz.
Szokol a továbbiak pontosítására ügyvédjéhez, Gőgh Anikóhoz irányított, aki érdeklődésünkre azt felelte, egyelőre nem kíván részletekbe bocsátkozni, legkorábban jövő héten áll a rendelkezésre.
A Nyitrai Járási Hivatal május 12-én megszüntette a Komáromi Járási Hivatal februárban kiadott határozatát, amelyben visszautasították a gútai magániskola azon kérelmét, hogy érintettként szerepeljen az eljárásban. Ezzel többek véleménye szerint érvénytelen a már kiadott építkezési engedély. Megkérdeztük Mészáros Imrét, a gútai építésügyi hivatal vezetőjét, aki elárulta, hogy a Nyitrai Járási Hivatal új határozatának kiadásáig érvényes az építkezési engedély. Az illetékes hivatal elbírálás alatt tartja a kérdést, amelynek megválaszolása a napokban, de legkésőbb június végéig várható.
Gúta több mint harminc éve vár arra, hogy működő szennyvíztisztója legyen. Rendelkezik ugyan egy kisebbel, ám az már semmilyen normának nem felel meg, és a szennyvíz tisztítatlanul (illetve csak mechanikusan, azaz a „nagyját” tisztítják) a Vágba ömlik és többszörösen meghaladja a kibocsátási határértéket.
A kérdéskör 2019-ban került terítékre, amikor is a környezetvédelmi szakhatóság először 2020. szeptemberig, majd pedig 2021. január 31-ig adott haladékot a vízműveknek, és ha nem kezdi meg a szennyvíztisztító építését, akkor naponta akár több tízezer eurós büntetést is kaphat.
Egyelőre nem kezdődött meg a szennyvíztisztító építése.
Tervben volt az is, hogy a csatornahálózat kiépítésére is kérnének építkezési engedélyt, mivel Gútán csak a város háromnegyede, főleg a belvárosban (kb. 2700-2800 fő) van rákötve. A szennyvíztisztító és a hozzá tartozó, teljes várost lefedő csatornahálózat a korábbi tervek szerint 2035-re épült volna meg, ám a mai fejlemények tükrében évekkel elodázódhat a kivitelezés.
A gútai szennyvíztisztító kérdése minduntalan előbukkan az illetékes fórumokon. A több mint harminc éves csiki-csuki állapot megoldására 2009-ben már jött javaslat, akkor a Vág-dunai töltés mellett, a város szélétől mintegy egy kilométer távolságban épült volna meg. Akkoriban úgy számolták, hozzávetőlegesen 15 millió euróba került volna – kész volt a projekt, az engedélyeztetés is rendben volt, a vízművek tájékoztatása szerint azonban a talajtulajdonságok és a telekrendezési folyamat miatt állandóan elodázódott.
A vízművek letett erről a tervéről és egy könnyedebbnek látszó utat választott: a már meglévő gútai telephelyüket bővítenék és fázisokban építenék ki a szennyvíztisztítót és azt követően vagy azzal párhuzamosan a csatornahálózatot. Ennek összköltsége meghaladhatja a 40 millió eurót.
Míg nincs kiépítve a teljes csatornahálózat, addig az ingatlanoktól a szennyvizet egyenesen az állomásra fogják hordani – annak ára emelkedhet akár több mint tíz euróval (legutóbb 40 euró volt), főleg, ha az elképzelések szerint kerülő úton (a telephelynél lévő földúton) szállítanák.
Az új fejlemények nem sok derűlátásra adnak okot.
Kérdéseinkkel megkerestük Štefan Štefek-et, a Nyugat-szlovákiai Vízművek befektetési igazgatóját is, azonban mindezidáig nem sikerült őt elérnünk, illetve e-mailben feltett kérdéseinkre nem küldött választ. Amint megteszi, frissítjük a cikkünket.
Fotók: Fűri Gábor