Szópárbajra vetemedtek a városi képviselők, a csörtének megegyezés lett a vége.
Erős kijelentésekkel éltek Forgács Attila (Progresszív Szlovákia) és Samu István (független) képviselők a Viola Miklós (MKP) képviselő által beterjesztett anyagról, amely a szolidaritási pénzalap elosztásának kritériumrendszeréről, amely az említett két képviselő szerint meglehetősen politikailag egy irányba, az MKP irányába húz.
Samu István kifejtette, átverve érzi magát, amiért nem különálló, a polgármester által létrehozandó bizottság dönt a beérkező pénzek elosztásáról, hanem a szociális bizottság tagjai és a képviselő meglátása szerint ez Viola politikai karrierjének építéséről szól. Az elosztási módszert élesen bírálta Forgács Attila is, mondván, megvezették őket, mivel első körben nem erről volt szó.
A vitába beszállt Németh Iveta független képviselő is, és többedmagával elcsodálkoztak azon, hogy létrehozták a szolidaritási alap számlaszámát és elindították a gyűjtést is. Az ő olvasatukban azonban az előző ülésen nem erről volt szó. Koczkás Beáta (MKP) alpolgármester elmondása szerint azonban erről volt szó.
Viola Miklós reakciójában kifejtette, teljesen visszautasítja a vádakat, miszerint az MKP-hoz politikailag elkötelezett emberek hoznák meg a döntést és csak azok kapnának támogatást. Úgy fogalmazott, a szakbizottság mindegyik tagja elismert a saját területén. Samu úgy egészítette ki mondandóját, hogy nem a szakbizottság összetételével van gondja, hanem politikailag motivált lenne a pénz elosztása. Forgács pedig hangsúlyozta, ő úgy véli, Viola – aki az MKP gútai alapszervezetének elnöke – lényegében egymaga döntene a pénzekről. Ezt az érintett visszautasította.
A kérdésben megszólalt Nagy Finta Adrianna független képviselő is, aki úgy látja, a szakbizottságban minden tag önállóan dönt, „még ha Viola esetleg szúrós szemmel is tekint az emberre”.
Viola Miklós beadványa abból állt, hogy a már létrehozott szociális bizottságot a szolidaritási alap pénzeszközeinek elosztásakor kibővítenék új tagokkal a komissziót és úgy hoznának döntést a meghatározott kritériumok alapján, amit aztán még a polgármester esetlegesen felülbírálhat.
Nem is tudtak a képviselők azonnal dönteni. Szünetről visszagtérve Forró Tibor (Progresszív Szlovákia) képviselő azt javasolta, hogy részükről hoznának tíz nevet, akikkel kibővíthető lenne a szakbizottság, így biztosítva látnák, hogy szakszerűen és nem politikai alapon döntetnének a szolidaritási alap elosztásáról.
A beterjesztett szociális bizottsági javaslat tartalmazza, hogy a szolidaritási alaphoz a város ötezer euróval járul hozzá.
Az alábbi számlaszámra lehet pénzt utalni:
SK52 0900 0000 0002 1083 4775
ez év november közepéig. Az igényléseket két határidőig lehet leadni: szeptember és november közepéig.
A húsztagúvá váló bizottság figyelembe veszi, hogy az igénylőnek volt-e munkahelye a Covid-19 járvány kikiáltása előtti – azaz március 12-e előtt – időben (fél éves időtartamra vonatkozóan), vagyis volt-e anyagi bevétele vállalkozás illetve más önálló vállalkozási tevékenységből Szlovákia határain innen és túl.
Az említett időpont előtti időben nem volt tartozása a város felé és nem kaptak az igénylők az államtól segélyt, illetve akkora mértékben, amely az adott időszakban nem haladta meg a létminimum összegét és a gyermekek rendesen látogatták az iskolát, azaz nincsenek nekik igazolatlan tanóráik. Mivel gútai szolidaritási alapról van szó az igénylők kizárólag gútaiak lehetnek, aminél figyelembe veszi a bizottság azt is, hogy az igénylő mennyi ideje tartózkodik a városban.
Egy egyszerű kérvényhez – amit INNÉT lehet letölteni, de a városi hivatalban is kiadják – mellékleteket kell csatolni: igazolás a munkaviszonyról, amihez a féléves fizetésének az átlagáról szükséges kimutatás, valamint igazolást kell bebiztosítani a szociális biztosítótól a táppénz összegéről illetve az ápolásról, illetve a családi pótlékról és anyasági hozzájárulást is igazolni kell. Továbbá igazolás kell az iskola látogatásáról és arról, hogy nincsenek igazolatlan órái a tanuló gyermeknek. Végül pedig becsületbeli nyilatkozatot kell kitölteni arról, hogy az igénylő kapott-e és ha igen, milyen összegű állami hozzájárulást (segélyt a rendkívüli állapot ideje alatt).
Az igénylők családonként legfeljebb 300 eurós támogatásra adhatják be kérvényüket. Az egyszeri támogatásról végső esetben a polgármester dönt, amiről tizenöt napon belül kiértesítik az igénylőt.
A határozatot a képviselők tizennégy igen és egy tartózkodás ellenében megszavazták.
Fotó: net