Szlovákiát elérte a Covid-19 járvány második hulláma – közölte Marek Krajčí egészségügyi miniszter.
Az egészségügyi minisztérium mellett működő járványügyi bizottság jóváhagyta a járványtervet. Krajčí szaktárcavezető azt mondta, hogy itt van a koronavírus második hulláma.
A pandémiás bizottság másodszorra már jóváhagyta a járványügyi tervet. Ez egyfajta útmuató a tekintetben, hogy az országnak hogyan kell kezelnie nemcsak a COVID-19 járványt, hanem más légzőszervi betegségek által okozott járványt is. Főleg azért, hogy ne ismétlődjön meg az, ami idén tavasszal volt, amikor is ad hoc hoztak döntéseket.
A tervet a kormány már nem hagyja jóvá, csak az egyes minisztériumok és hivatalok számára osztják el a feladatokat. A bizottság szükség esetén fog ülésezni, Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter feltételezi, hogy erre viszonylag hamarosan sor kerül.
A járványügyi bizottság közel hat órán át tárgyalt. A járványterv mellett a COVID-19 járvány jelenlegi kialakulásával kapcsolatos helyzetet is megvizsgálták.
A gyerekek később kezdhetik meg az iskolát
Az egyik eredmény az, hogy a szerdai kormányülésen az egészségügyi miniszter javaslatot terjeszt elő az iskolakezdés feltételeinek szigorítására. Szeptember 1-jétől nő a gyermekek közötti kapcsolatok száma, és ez felgyorsíthatja a fertőzés terjedését.
Krajčí szerint erre fel kell készülni. Szerdán azt fogja javasolni, hogy a tanév kezdetén a gyermekek szülei adjanak be egy becsületbeli nyilatkozatot arról, hogy csemetéjük az iskolakezdés előtt 14 nappal nem voltak külföldön. Ha mégis, akkor karanténba kellene menniük, így később kezdhetnék meg az iskolát. A szülőknek szintúgy karanténba kell lenniük gyermekeikkel és az időben ápolási díjra (OČR) jogosultak.
Ha negatív teszttel rendelkeznének, akkor Krajčí szerint a tanulók járhatnak iskolába. A tesztet azonban az állam nem téríti, hanem azt a szülőknek kell fizetniük. Akkor is, ha kevésbé kockázatos országokból térnek vissza.
Még nem biztos, hogy a kormány szerdán jóváhagyja-e a becsületbeli nyilatkozatok kötelességére vonatkozó rendeletet, valamint rábólint-e az iskolába történő későbbi belépés lehetőségére.
Az iskolába lépés elhalasztása nemcsak a külföldi utakról visszatérő gyermekekre vonatkozna, hanem azokra is, akik nemzetközi részvételű tömeges eseményeken vettek részt, például olyan táborban voltak, ahová más országokból származó gyermekek is eljöttek. A gyermeknek akkor is karanténba kellene lépnie, és később mehet csak iskolába vagy óvodába.
A szakbizottság szerint kevésbé valószínű, hogy visszatérnének a tavaszról ismert szigorú intézkedések.
Krajčí szerint a bentlakásos iskoláknak már karanténhelyet is kell biztosítaniuk a más országokból, különösen a vörös jelzésű államokból érkező diákok, valamint a szlovákiai Covid19-pozitív tanulók számára.
Marek Krajčí miniszter nem javasolja a külföldre való utazást, véleménye szerint a helyzet romlik, még ha stabilizálódni látszik is.
Itt a második hullám
A szakbizottság szerint a COVID-19 második hulláma már elérte Szlovákiát. A miniszter szerint az új esetek számának növekedése továbbra is megfelelő és ellenőrzés alatt áll. Ám külföldön romlik a helyzet, ugyanúgy néhány szomszédos államban is. Csak Magyarország áll jobban, mint Szlovákia. Ezért a szakbizottság szakértői szakkonzílium összehívását javasolja annak érdekében, hogy kiértékeljék, mely országokat tekintik veszélyeztetettnek és melyeket kevésbé. Az országokat regionális szempontból kellene megvizsgálniuk. Előfordulhat, hogy az ország egyik régiójába való utazás kockázatosabb, a másikba pedig kevésbé rizikósabb.
Szlovákiában a legtöbb importált eset Ukrajnából, Szerbiából és a Cseh Köztársaságból származik. Ján Mikas tisztifőorvos azt mondta, hogy a helyzet még nem riasztó. Elmondása szerint Szlovákiában még nincs ún. közösségi terjedés. Ez azt jelenti, hogy mindig megtalálható az, akitől a fertőzés az adott közösségben elterjedt.
A vállalatok számára a komisszió azt javasolta, hogy vezessenek be újból magas szintű higiéniai intézkedéseket, és a bizottság szerint az embereknek ismét szájmaszkot kell viselniük olyan helyeken, ahol sokan tartózkodnak. Szintén be kell tartaniuk a szükséges távolságot és a kézhigiéniát.
A miniszter szerint Szlovákia 37 000 koronavírus-teszttel rendelkezik. Ezek csak állami tesztek, a magánlaboratóriumoknak is van. Augusztus 25-én befejeződik a COVID-19 tesztek több tízezer darabra vonatkozó közbeszerzése – tette hozzá Krajčí.
Mikas tisztifőorvos szerint most már annyit tesztelünk, amennyire szükségünk van. „Nincs értelme, hogy Szlovákia naponta 10 000 tesztet végeztessen” – mondta Mikas.
A helyzet azonban megváltozhat szeptemberben és októberben, amikor is megkezdődik az influenza-szezon. „Akkor nagyobb nyomást várunk a tesztekre” – mondta Mikas.
Szintén várható az influenza elleni oltás iránti érdeklődés növekedése, ám Szlovákia nem vehetett lényegesen több oltást, mint amennyit tavaly vásárolt. Elméletileg előfordulhat, hogy az oltás iránti érdeklődés nagyobb lesz, mint ahány oltással rendelkezünk – mondta Pavol Jarčuška infektológus.
A vakcinára ugyanis még tavaly leadták a rendelést. Elmondása szerint egyes gyártók azt állították, hogy Szlovákia számára csak annyit hozhatnak, amennyit az állam megrendelt, míg mások egyharmaddal többet tudnának az országba szállítani. Szlovákiában az emberek négy százaléka oltatja be magát influenza ellen.
A szakértők szerint azonban nem sok értelme van szeptemberben beoltatni magunkat, hanem ezt októbertől novemberig érdemes megtenni.
A járványügyi bizottság a COVID-19 elleni oltás kérdésével is foglalkozott, amely Krajčí szerint nem lesz kötelező, ám előnyöket kapna az, aki beoltatja magát. Például műtét előtt szükséges lesz a COVID-19 teszt, ám ha valaki beoltatja magát, akkor nem lesz rá szüksége. De ha valaki nem oltatja be magát, bár megtehetné, akkor a Covid-tesztért fizetnie kellene.
A járványügyi bizottság a koronavírus-járvány kapcsán négy fázist állapított meg. Szlovákia jelenleg az elsőben van.
1. fázis:
néhány kórházban 3503 ágyat fognak elkülöníteni a COVID-19 betegségben szenvedő páciensek számára, más kórházak pedig normál üzemben fognak működni.
2. fázis:
a világjárvány második szakaszában a járványügyi helyzet tovább romlana, és a fertőzött személyek száma tovább növekedne,
a fertőző betegségek klinikái és osztályai ágyainak leterheltsége több mint 50 százalékos lenne, és járványgócok alakulnának ki,
ebben a szakaszban az egészségügyi miniszter rendeletet ad ki, amely meghatározza, mely kórházaknak szükséges átalakulniuk a járvány kezelésére
3. fázis:
Szlovákia ismét vészhelyzetet hirdetne ki,
a fertőző betegségek klinikái és osztályai fekvőbeteg-ellátottsága ebben a szakaszban több mint 75 százalékos lenne,
olyan járványgócok alakulnának ki, amelyeket az illetékes kerületi hatóságok a regionális közegészségügyi hivatalok javaslatára karanténba helyeznének,
más kórházakat is bevonnának a Covid-19 betegek ellátására
4. fázis:
a minisztérium szerint fokozatos visszatérés az úgynevezett járványközi időszakhoz,
ezen belül pedig úgynevezett Covid-19 szemaforokat írnának elő a szociális szolgáltató létesítmények, az alapellátási létesítmények és a kórházak számára.
Forrás: DenníkN, TASR
Címlapkép: net