Kiadta értékelését a területi közegészségügyi hivatal.
Térségünkben több helyen is fokozott kullancselőfordulást mértek a közegészségügyi hivatal szakemberei. Minderről Martin Sojka, a hivatal munkatársa küldött tájékoztatót.
Részletekbe menően kifejtette, hogy legfőképpen a martosi üdülőhelyen észleltek magasa kullancsaktivitást. Ott februárban 34 kullancsot találtak, míg legutóbb 124 élősködőt fogtak. Ez fokozottan magas koncentrációt jelent. Nem áll jobban a keszegfalvai Konkoly-holtág sem, ahol 47 kullancsot azonosítottak, Dunamocson az erdőben 27-et, és a húsz perces mérés során Marcelházán a kavicsbányánál pedig 17-et.
A regisztrált kullancsok számát olyan tekintetben kell nézni, hogy az enyhe fokozat a mérés során 0-4 kullancsot jelent, közepeset akkor lehet mondani, ha 5-9 a számuk és magasan fertőzött területnek akkor számít, ha tíznél több kullancsot találnak az úgynevezett zászlós módszerrel (egy rúdra kendőt kötnek és arra ragadnak a vérszívók).
A mérések során a szakik arra jutottak, hogy a márciusi mérés után április végén, május elején tovább emelkedett a kullancsok száma, főképpen Martos határában, illetve Dunamocs valamint Keszegfalva külterületein. Nem áll jobban a csallóközaranyosi Nagyléli-sziget sem, ott is rendkívül magas a kullancs-koncentráció.
Közepesen magas a kullancsok előfordulása a gútai vízimalom térségében illetve az úgynevezett túzokfarmon.
„Felhívjuk a figyelmet, hogy ha egyetlen kullancs sem került összegyűjtésre, az még nem jelenti azt, hogy nem is fordulnak elő azon a területen. Ez az adat az alacsony kullancsaktivitást mutatja egy adott helyszínen a vizsgálat ideje alatt” – jelezte Martin Sojka.
A szakemberek szerint fokozott elővigyázatosságra van szükség, ugyanis a begyűjtött kullancsokból kilencben megtalálták (PCR-eljárással) a Lyme-kórt okozó baktériumot.
Aki a természetbe indul, az megfelelő ruházatban tegye, használjon kullancsriasztó készítményeket, ha pedig megcsípi a kullancs, akkor keresse fel orvosát, aki szakszerűen eltávolítja a vérszívót.
Fotó: net