Kirajzolódóban a hatalmi kontúrok.
Ünnepélyes keretek között tartották meg Gútán az új önkormányzat alakuló ülését, ahol először Halász Béla megválasztott polgármester, majd pedig a képviselők tették le hivatali esküjüket. A hivatalos szlovák himnusz után a jelenlévők elénekelték a magyar himnuszt.
Horváth Árpád leköszönő polgármester búcsúbeszédében köszönetet mondott az elmúlt harminc évért, amit a hivatalban töltött, kezdetben (1993-ban) mint építészeti referens, később polgármester, és továbbra is azon lesz, hogy a gútaiak boldogulását segítse. Halász Béla új polgármester se feledkezett meg elődje tevékenységéről és szintén köszönetét fejezte ki, valamint kijelentette, minden gútai polgármestere lesz, és a kapott bizalmat tettekkel kívánja kiváltani. Az alpolgármesteri tisztséget Kárpáty Ernő tölti be.
Három képviselői frakció/csoportosulás alakult. A Szövetségben Koczkás Beáta (frakcióvezető) Árgyusi Imre, Finta Zoltán, Horváth Árpád, Madarász Róbert, Viola Miklós és Hájas Tamás fog tevékenykedni. A Gútaiak Gútáért csoportban Lengyel István (vezető), Gőgh Péter, Németh Iveta és Kürti Mónika van. A Közösen Gútáért együttesben Kárpáty Ernő (vezető), Samu István (helyettes), Forró Tibor és Ferencz László képviselőket találjuk. Két képviselő egyetlen csoportosuláshoz sem csatlakozott, a korábban Halász Béla által a közösségi oldalon bejelentett Gútaiak Gútáért csoporthoz végül nem csatlakozott Kögler Zoltán, illetve a Kárpátyt támogató Angyal Béla is teljesen függetlenként kíván a testületben tevékenykedni.
Megválasztották a hattagú városi tanácsot, aminek tagjai: Kárpáty Ernő, Angyal Béla, Viola Miklós, Koczkás Beáta, Németh Iveta és Lengyel István.
Némi ellenállás volt a szakbizottságok kialakításánál, amikor is a Szövetség nevében Koczkás Beáta frakcióvezető javaslattal élt, miszerint a tervezettől eltérően össze kellene vonni a szociális, lakásügyi komissziót illetve az egészségügyi bizottságot. Halász Béla polgármester viszont ragaszkodott hozzá, hogy ez két különálló bizottság legyen, mivel szerinte a feladatok (gyermekorvost Gútára hozni, stb.) nem tűrnek halasztást és minden támogatást megadna. A képviselők viszont úgy döntöttek, hogy nem kívánnak külön egészségügyi bizottságot létrehozni.
Létrehoztak tíz szakbizottságot, és abból kilencnek nyilvános szavazás során elnököt is választottak. A pénzügyi bizottságot Kögler Zoltán fogja vezetni, az iskolaügyi bizottság élére Madarász Róbertet választották, a szociális és lakásügyi bizottságnak Kürti Mónika lett az elnöke – itt a szavazás eltért az eddigi gyakorolattól és a tartózkodás helyett Kürti önmagára szavazva lett kellő voks. Az építésügyi és városfejlesztési bizottság elnökének Király Tibort választották meg. A környezetvédelmi bizottságot Árgyusi Imre vezetheti, a sportbizottság élére Gőgh Péter kézilabdaedzőt választották meg, a kulturális bizottságnak Samu István lett az elnöke. A vállalkozói és energetikai bizottság elnöke Forró Tibor lett, az idegenforgalmi bizottságot Horváth Árpád kapta. A közrendvédelmi bizottság vezetői posztjára egyelőre nem jött javaslat.
Meghatározta az önkormányzat, hogy csütörtökön, pénteken és szombaton is esketni fog a város. Minden más nap illetve helyszín illetékköteles.
A képviselők megszavazták a polgármester fizetését, a törvényből adódó alapbért (3403 euró) megtámogatták 25 százalékos emeléssel.
Új vezetője lesz a városi hivatalnak. Finta Zoltán korábbi vezető felvette a képviselői mandátumát, amivel megszűnt az állása, helyére decembertől Beke László ímelyi nyugalmazott rendőr érkezik, aki Gútán is teljesített szolgálatot.
A következő képviselő-testületi ülésre a tervek szerint december 19-én kerül sor, amikor is a városi költségvetésről tárgyalna az önkormányzat.
Az egész alakuló ülést a Gúta TV fb-oldalán élőben közvetítette, ITT visszanézhető illetve szerdán a tv-ben, csütörtökön a tv YouTube-csatornáján is elérhető lesz.
Fotók: a szerző