Rendszeres ellenőrzésekkel tartanák elviselhető keretek között a koronavírus-fertőzöttséget a városban. Várható, de még nincs a településen ilyen jellegű beteg. A fegyelmezettség és a szigor meghozza a kívánt hatást.
Újabb szigorításokról határozott Gútán a válságstáb. A városi hivatalban tartott sajtótájékoztatón Horváth Árpád polgármester, Finta Zoltán hivatalvezető, Murányi György az Idősek otthona igazgatója valamint dr. Viola Miklós, az önkormányzat mellett működő szociális és egészségügyi bizottság elnöke beszélt.
A polgármester kifejtette, állandóan monitorozzák a koronavírus-fertőzés miatt intézkedések betartását.
„Még mindig vannak, igaz, nem nagy számban, akik nem tartják be a szükséges intézkedéseket. Szigorúbb ellenőrzéseket tartunk”
Viola Mikós arról beszélt, hogy újabb intézkedéssel meghatározatlan időre bezárják az Egészségügyi Központot, bár a rendelőintézet továbbra is üzemelni fognak, ám az eddig meghozott óvintézkedések nem lettek elégségesek.
„Fontos hangsúlyoznom, hogy a rendelési időt nem korlátozzuk, de másképpen fogják ellátni a betegeket. Az EK bejárati ajtójára kifüggesztésre került egy telefonszámlista, amelyen az egyes orvosok elérhetőségei vannak. Sajnos nem sokan fegyelmezettek, és több páciens is a váróteremben tartózkodott, ami növeli a koronavírus-fertőzés terjedését”
Elmondta, hogy az esetek többségében a telefonos ügyintézés bőven elég lenne. Probléma nélkül kiállítható az e-recept a krónikus betegségben szenvedőknek is, akiknek Viola azt ajánlja, mindenképpen hosszabb távra, azaz 1-2 hónapra előre tervezzenek.
Még a munkaképtelenség bejelentését (PN) is lehet telefonon intézni. A szakorvosi beutalókat illetően Viola Miklós azt tanácsolja, először tájékozódjanak a betegek, hogy az adott doktor rendel-e, illetve csak akut esetek ellátására lesz lehetőség.
Viola kiemelte, hogy csak a magas rizikófaktorú emberek (65 év felettiek és a krónikus betegek) maradjanak otthon, és csak legszükségesebb esetben hagyják el lakóhelyüket.
Murányi György, az Idősek otthona igazgatója kifejtette, továbbra is teljes zárral működik az intézményük.
„A lakók és a személyzet is nehezen viseli a bezártságot, ám sok esetben egymásban tartjuk a lelket. Lakóink jól vannak. Nemcsak a koronavírus-fertőzést, hanem valamennyi fertőzést próbáljuk elkerülni, ezért kérjük az embereket, hogy csak egy bizonyos napon hozzák szeretteiknek a csomagokat, amiket az intézmény elé kihelyezett asztalra tegyék és dolgozóink aztán eljuttatják az adott emberhez”
Hozzátette, az Idősek napközi otthona továbbra is zárva tart. A bevásárlásokat illetően Murányi elmondta, napi szinten 15-20 ilyen jellegű kérést tudnak teljesíteni a mezőgazdasági szövetkezet boltjának dolgozóinak segítségével. Aki igényli, az a 0918 678 183-as telefonszámon leadhatja a bevásárlási listáját, ami kifejezetten alapbevásárlásra vonatkozik.
Mintegy nyolcvan ebédet főznek, amiket egyszer használatos edényekbe csomagolva mindenkinek kiszállítanak. A házi gondozói szolgálat is megfelelő ütemben működik.
Finta Zoltán hivatalvezető elmondta, a városi hivatal teljes szervezettségben működik, minden egyes ügyet intéznek, amik telefonon érkeznek, illetve e-mailben vagy egyéb elektronikus módon tartják a kapcsolatot az ügyfelekkel.
„Kérjük a lakosokat, hogy csak a legszükségesebb esetben jöjjenek a hivatalba, s akkor is az iktatóban kérjenek további tájékoztatást”
Hozzáfűzte, fel vannak készülve a szükségállapotra is, és akár munkaerő átcsoportosítással is tudják biztosítani a hivatal és a város működését. Ezzel összefüggésben Horváth Árpád polgármester kifejtette, nem áll le a város élete.
„Időben ugyan csúszunk, de odafigyelünk a szolgáltatásokra. Az útjavítások is megfelelő ütemben zajlanak, a jövő hét folyamán a tanyasi utakra is sor kerül, működik a Gúta Service-en keresztül a hulladékelhordás, és áprilistól a fűnyírást is végezni fogják”
Minden szükséges információt magyar nyelven is megjelentetnek a város honlapján és egyéb platformon, csoportos sms-aplikáció által is kommunikálnak a lakosokkal.
Horváth elmondta, megegyeztek a mobilszolgáltatókkal, hogy tájékoztató jelleggel rövid szöveges üzenetet kap minden Gúta kataszterében lévő SIM-kártya.
Szigorítják a kötelező karantént megszegő polgárok ellenőrzését is. Horváth elmondta, az illetékes hatóságokkal együttműködve figyelik a mozgásukat. Gútán hozzávetőlegesen nyolcvanan vannak házi őrizetben. Vannak, akik az ajánlás ellenére is megsértik a karantént, rájuk szigorú büntetések várnak, természetes személyek esetében 1659 euró.
„Gútán ismerhetjük ezeket az embereket, így jobban tudjuk őket ellenőrizni. Odafigyelünk, ez a közös érdekünk”
Egyre többen veszik igénybe a bicikliutat, és polgármester azt tanácsolja, ne nagy csoportokban tömörüljenek, és nagyobb, akár 10 méteres távolságot is tartsanak. Nem jó, ha egy helyen összegyűlnek többen. Erre is külön fognak odafigyelni.
„Figyeljünk minél jobban egymásra. Hétvégén ismét tavaszias idő lesz, jót tesz a séta a szabadban”
A polgármester köszönetét fejezte ki a civil társadalomnak, mindazon önkénteseknek, akik szájmaszkokat varrnak és osztják szét, valamint, hogy figyelemfelhívó plakátokat készítenek és ragasztanak ki a közterületekre. Úgy mondta, sok ember együttes munkájára van szükség, hogy átvészeljük a koronavírus-fertőzés által okozott válságot.
Viola Miklós újságírói kérdésre elmondta, a Komáromi járásban nincs regisztrált koronavírus-fertőzött. Ami eset van, annak állandó lakhelye az Érsekújvári járásban található, de a Komáromi járásban él. Hangsúlyozta, Gútán egyelőre nincs koronavírus-fertőzött.
A szájmaszkokat illetően a sajtótájékoztatón elhangzott, továbbra is önkéntesek segítségére szorulnak, mivel az állam még mindig nem biztosította be, akárcsak a koronavírus-fertőzést kimutató tesztek sem elérhetőek.
A szerző felvételei és Fűri Gábor fotója