Megvizsgálta a környezetvédelmi minisztérium a beruházás tervezetét, 60 pontos feltételcsomagot javasolt. Frissítés 07.22., 12:30 a dán vállalat nyilatkozatával.
Megjelent a környezetvédelmi minisztérium hatástanulmánya a Gúta melletti Stagnócára tervezett dán sertéstelep megvalósítása kapcsán, amit a közösségi oldalon Halász Béla független városi képviselő, mint a petíciós illetékese tett közzé.
A képviselő ironikusan megköszönte a szaktárcának, hogy nem talált kifogást a létesítendő sertéstelep ellen.
A Zuzana Gelingerová, a Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma Környezeti hatásvizsgálati osztályának illetékese által összeállított dokumentum végső konklúziójában kifejti, a benyújtott vizsgálatok alapján a tervezet megfelel a törvényi kötelezettségeknek. Tételesen véleményezi/pontosítja/cáfolja az érintettek kifogásait, amikből aztán egy hatvanpontos feltételcsomagot javasol, amit be kell építenie a beruházónak az engedélyeztető folyamat további részébe.
A minisztérium szakvéleménye szerint a tervezett sertéstelep megépíthető, feltéve, ha a beruházó betartja a vonatkozó jogszabályokat és a teljesülnek a szaktárca által meghatározott feltételek.
Az álláspont indoklásában a szerző kifejti, hogy a szakhatóság minden hozzászólást alaposan megvizsgált. Az államigazgatási szervek közül tíz érintett álláspontot fogalmazott meg, amik nem kifogásolták a sertéstelep létesítését. Így a komáromi tűzoltóság, a területi közegészségügyi hivatal, valamint a földművelésügyi minisztérium állásfoglalásukban nem jelezték kifogásaikat.
A Gúta, Keszegfalu, Megyercs, Kamocsa és Vágfüzes az Oazis szociális otthon közös kifogásait a minisztérium tételesen kiértékelte.
A szaktárca szerint a törvény nem pontosítja a beruházás elnevezésének módját, így bár szerinte a „felújítás” nem fejezi ki a beruházást, erre hivatkozva mégsem tudnak ellenkező álláspontot megfogalmazni.
A hozzászólások között volt az is, hogy a hígtrágya elvezetése kétséges, mivel a dán nem rendelkezik kellő területű mezőgazdasági földdel. Ezzel kapcsolatosan a szaktárca megjegyzi: a hígtrágya mennyiségét minimum 881 hektáron kell teríteni, míg a dán beruházó több mint 910 hektár mezőgazdasági földdel rendelkezik.
Az is kifogásként merült fel, hogy a közelben vannak természetvédelmi területek, ám a kimutatás úgy fogalmaz, a megépítendő sertéstelep tervezete nem lesz hatással arra a környezetre.
Szintén cáfolja azt a minisztérium, vagy legalábbis nem látja kimutathatónak, hogy a megnövekedett forgalom jelentősen rontaná az emberek életkörülményeit, „elenyésző lesz a hatás”. Ugyanígy a trágyaszag terjedésére nyomatékosan javasolja a beruházónak, hogy minden óvintézkedést köteles megtenni a szagcsökkentés érdekében. A zöld tető és zöld fal létesítése, valamint az esőkertek létrehozása lényegtelen az ilyen típusú beruházások tekintetében.
A környezetvédelmi minisztérium hangsúlyozza, a benyújtott szakvélemények, lakossági észrevételek/kifogások figyelembevétele alapján nem kimutatható, illetve semmi konkrét vizsgálat nem támasztja alá a létesítendő sertéstelep negatív hatásait a környezetre.
Hozzátették, hogy ezzel összefüggésben a környezetvédelmi minisztérium végleges állásfoglalása a törvény alapján nem engedély a beruházás megvalósítására, és a szaktárca nem jogosult kiadni az engedélyt, ebben Gúta és a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség illetékes.
A Dan Slovakia Agrar rt. (DSA) a tervek szerint 5,5 millió eurós beruházásból bővítené a stagnócai sertéstelepet, ahová mintegy 16 ezres állatállományt tervez létrehozni. Gútaiak és régióbeliek erőteljesen tiltakoznak a megvalósítás ellen, körülbelül 10 ezer aláírás gyűlt össze, és az érintett települések közös ellenvéleményt fogalmaztak meg.
Alibista, felszínes és a lényegi kérdésekkel nem foglalkozik – ezzel nyitotta mondandóját Horváth Árpád polgármester, amikor a környezeti hatástanulmányról kérdeztük.
„Mi továbbra is ellene leszünk a beruházásnak és mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez itt ne valósulhasson meg. A hatástanulmányra reagálva mi írunk egy fellebbezést, mivel a tervezet szép és jó, azonban tudjuk, hogy más a valóság. A területi eljáráskor (územné konanie, a szerk.megj.) pedig elutasító választ fogunk minduntalan adni” – fogalmazott a polgármester.
Németh Andrea, a Dan-Slovakia Agrar Rt. alelnöke megkeresésünkre azt mondta, örülnek, hogy a környezetvédelmi minisztérium a környezeti hatástanulmány során csak megerősítette: a gútai sertéstelep felújításának és korszerűsítésének egyik aspektusa sem lesz negatív hatással a környezetre.
Úgy vélik, hogy a múltban többször is jelezték, működésük a legszigorúbb minőségi és biológiai normáknak megfelelően zajlik, beleértve a lakóövezetek életkörülményeit is, és gazdaságaik nem okoznak nagyobb szennyezést, mint bármelyik szlovákiai kis- vagy közepes gazdaság.
„Sajnáljuk, hogy a gútai önkormányzat a hatástanulmány kidolgozásának folyamata közben a konstruktív megbeszélés helyett gyorsan és célirányosan megváltoztatták a területfejlesztési tervet annak érdekében, hogy meghiúsítsa ezt a projektet. Meggyőződésünk ugyanis, hogy Gúta lakóinak a gazdaság bővítésével kapcsolatos aggályai elsősorban a cégünk működésével kapcsolatos ismeretek hiányából fakadnak. Éppen ezért úgy gondoljuk, hogy a környezetvédelmi minisztérium hatástanulmánya a korábban felmerült több kérdésre is választ adott, és teret enged a további konstruktív megbeszélésnek” – nyilatkozta Németh.
Címlapkép: Fűri Gábor