Előjegyzéses rendszer is lesz.
Gútán a Komáromi járáshoz hasonlóan súlyos a járványügyi helyzet. Ennek kapcsán megkerestük dr. Viola Miklóst, az önkormányzat mellett működő egészségügyi bizottság elnökét, értékelje a helyzetet.
Elárulta, hogy február 6-tól (szombattól) új mintavételi pont nyílik a helyi városi művelődési központban. A nyitva tartás hétfő-szombat reggel nyolctól délután négyig, ebédszüneti idő nélkül, ingyenes antigéntesztelést fognak végezni. Ezt a Medchir Kft. fogja üzemeltetni. Az előjegyzésre is lesz lehetőség, majd a napokban ITT lehet időpontot foglalni, de az időpont nélkülieket is fogadják.
„Úgy érzékeljük, hogy térségünkben súlyosbodott a járványügyi helyzet. Gútán már 180 a karanténban lévők száma, hozzánk most ér a covid-hullám. És olyan, amilyen nem volt még korábban. Ugyan országosan van, ahol javul a helyzet, ám nálunk még a kórházi kezelésre szorulók száma se csökken. Tudni kell, hogy minden száz diagnosztizált közül 10-15 ember kerül kórházba” – mondta kérdésünkre dr. Viola Miklós.
A doktor úr úgy fogalmazott, hogy a diagnosztizáltak hat százaléka tíz napon belül meghal a Covid-ban. Az Idősek otthona létesítmények tekintetében Viola közölte, leginkább az ágyhoz kötött időseknél veszélyes a vírus, akiknek mellékbetegségük is van, és ez a lakók egyharmadát érinti, azok között magasabb is az elhalálozás.
Rákérdeztünk az FFP2 szájmaszkok használatára is, amiről Viola elmondta, hogy a két Idősek otthona kellően ellátottak azokkal az eszközökkel, a város pedig segít a tesztelésben, ami 3-4 naponta történik. Úgy véli, mivel 1 euróba kerül egy FFP2 szájmaszk, akkor azt a rászorulóknak biztosítaná a város, akár a városi hivatalban kiadó működhetne.
„Mindenképpen célirányosan lenne jó kiosztani az FFP2 szájmaszkokat. A brit vírustörzs 70 százalékkal fertőzőbb, ezért is okosan kellene meghatározni a szájmaszk biztosítását. Mindenképpen elkerülném a populista megoldást” – mondta Viola Miklós.
A doktor úr hozzátette, hogy az iskolák megnyitását nem tartja felelőtlen döntésnek, mivel a környező országokból kiindulva, az alsó tagozatos korosztályban lévők minimális tünetekkel vészelik át, ugyanakkor hazatérve mellőzni kell az idősekkel való találkozást.
Fotó: Fűri Gábor