Feszült lett a viszony.
Komoly viták kereszttüzébe került Gútán a pedagógusnapi ünnepség, amelynek célja az oktatásban dolgozók elismerése és méltatása. Magára a vita tényére Samu István, az önkormányzat mellett működő kulturális bizottság elnöke hívta fel a szélesebb nyilvánosság figyelmét. Közösségi oldalán elérhető írásában kifejtette bizottságának álláspontját a díjazások körül, miszerint értékalapon és nem nemzetiségi alapon választották ki az elismerésben részesülő pedagógusokat. Ez megerősíti azt a mindeddig szóbeszéd tárgyát képező állítást, hogy a szlovák alapiskola emelt kifogást.
Ellentmondásos döntési folyamat
A kulturális bizottság nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvéből kiderül, hogy nem az összes, az iskolák és iskolai intézmények által jelölt pedagógust fogadták el. A tizenegy jelölt közül olyan tanárokat választottak ki, akik a tanítás mellett közösségi, társadalmi vagy környezetvédelmi szerepet is vállalnak. A döntést a bizottság 9:0 arányban szavazta meg, illetve még a nyugdíjas pedagógusok közül is választhatnak /a díjazottak teljes névsora ma (március 28.) 17 órakor egy gálán derül ki/. Ez a döntés több pedagógus szerint figyelmen kívül hagyta az oktatási intézmények javaslatait, és megkérdőjelezte a tanári közösségek szakmai ítélőképességét. Miközben a szakmaiságot helyezte előtérbe a bizottság elnöke, közben az érvelésében az iskolai pedagógiai munkán túli közéleti szerepvállalás kritériumpilléreit sorolta, mint elismerendő tevékenységet.
Samu István nyilvános állásfoglalásában azzal érvelt, hogy a döntés értékalapú volt, nem nemzetiségi, és hogy a bizottság olyan pedagógusokat kívánt elismerni, akik a tanításon túl is aktívan részt vesznek a közéletben. Egyes vélemények szerint azonban ez a szempontrendszer vitatható, hiszen a tanári hivatás önmagában is teljes embert kívánó munka, és nem feltétlenül elvárható, hogy valaki ezen felül politikai, társadalmi vagy környezetvédelmi szerepet is vállaljon.
Meglehetősen élesen fogalmazott a bizottsági elnök: “Bizottságunk azok mellett a pedagógusok mellett tette le a voksát, akik a tanítás mellett tudományos, közösségi, társadalmi vagy épp környezetvédelmi szerepet is vállalnak. Mert az igazi pedagógus nemcsak a tanórákon formál, hanem azon túl is. Az, aki fél nyolctól fél háromig dolgozik, iskolai alkalmazott. Az, aki azon túl is tesz a közösségért, az pedagógus.” Érvelésében megfogalmazásra került a következő is: “Fontos kimondani: az, hogy egyes pedagógusokat kiemeltünk és díjaztunk, nem jelenti azt, hogy a többiek munkáját nem értékeljük. De ma különösen fontos, hogy példát is állítsunk – és elismerjük azokat, akik a tanításon túl életformájukká tették a hivatásukat.”
Politikai vagy szakmai döntés?
Információink szerint korábban több tanintézményből is érkezett jelzés, hogy nem kívánnak részt venni az ünnepségen, ezzel fejezve ki tiltakozást a döntési folyamat ellen. Úgy vélik, hogy a díjazottak kiválasztása nem volt átlátható, és az elismerések kiosztása nem feltétlenül a pedagógiai munka minőségét tükrözte.
Hozzánk eljuttatott információk alapján voltak a pedagógusok közül, akik szót emeltek az ellen is, hogy egy szerintük nem a szakmába vágó kulturális bizottság miért is dönt pedagógiai díjakról, miközben van külön oktatási szakbizottság, amelynek tagjai mind pedagógiai háttérrel rendelkeznek. Mindeddig azért nem volt gond szerintük, mert a bizottság ellenvetés nélkül elfogadta saját szakmai alapon kiválasztottakat elismerésre.
Egyesek úgy vélik, hogy a pedagógusok és az intézmények méltó elismeréséhez egy szakmailag megalapozottabb, átláthatóbb és igazságosabb döntési mechanizmusra lenne szükség, de úgy látják, hogy jelenleg a helyzet feszültséget szül a helyi oktatási közösség egy részében és a kulturális bizottság között.
Megkerestük a szlovák alapiskola vezetőségét, hogy lehetőséget biztosítsunk véleményüknek, állásfoglalásuknak és válaszuknak a Samu által felvetettekre, azonban ezzel nem kívántak élni.
Érdeklődtünk a két városi magyar alapiskolától, a művészeti alapiskolától, a magániskolától és az egyházi iskolától valamint a magyar és a szlovák óvodától, és azt a választ kaptuk, hogy ők részt vesznek a rendezvényen, s bár nem nyilatkozta, de úgy tudjuk, a szlovák iskola részt vesz az akción, illetve a speciális tanintézménytől cikkünk megjelenéséig nem reagáltak – amint megteszik, frissítjük a cikkünket.
Címlapkép: illusztráció, freepik