Van, aki felülvizsgálatot vár a polgármestertől.
A Ligával kötött bérleti szerződés felmondása kapcsán már városi képviselők is nyilvánosan állást foglaltak. Viola Miklós (Szövetség) videóüzenetben kérte a döntés felülvizsgálatát, hangsúlyozva, hogy a civil szervezetek autonómiáját tiszteletben kell tartani. Ferencz László független képviselő is bírálta az ügyet – más nézőpontból, a tisztújítással kapcsolatban.
Viola Miklós közösségi oldalán közzétett videóüzenetében úgy fogalmazott: a helyi civil szervezetek „elengedhetetlen részét alkotják a közösségeknek”, értéket teremtenek, őriznek és továbbadnak a következő nemzedékeknek. Mint mondta:
„Fontosnak tartom ezért támogatni és segíteni a munkájukat. A szervezetek belső formálódása, alakulása és tisztújítása tisztán az ő magánügyük. A mindenkori önkormányzati vezetésnek nem áll jogában mindezt felülbírálni, semmiképpen megpecsételni vagy akadályozni őket a további munkájukban.”
A képviselő kijelentette, bízik abban, hogy a polgármester „felülbírálja döntését, elfogadja a Ligán belüli változásokat, és visszavonja a Tájházzal való szerződés megszüntetését”.
Politikai reakció egy civil döntésre
Halász Béla polgármester azután döntött úgy, hogy felmondja a Magyar Asszonyok Ligájával kötött bérleti szerződést a Tájházra, hogy a szervezet legutóbbi tisztújításán nem erősítette meg pozíciójában az eddigi vezetőt, Németh Ivetát. Az ülésen nem volt ellenjelölt – a jelenlévők mégsem támogatták a korábbi elnök maradását, a szavazás 30:18 arányban zárult.
Információink szerint a polgármester maga is jelen volt a választáson, és beszámolók alapján nyíltan támogatta Németh Ivetát. A döntést követően a városvezető közösségi oldalán reagált indulatosan: a történteket „undorítónak” és „puccsnak” nevezte.
Nem sokkal később a város felbontotta a szervezet ingatlanhasználati szerződését, ami többek szerint kérdéseket vet fel az önkormányzati döntések függetlenségéről és a civil szféra autonómiájáról.
Más irányból jön a kritika
A polgármestert nyíltan támogató Ferencz László független képviselő is megszólalt az ügyben – más irányból bírálva a történteket. Egy nyilvános hozzászólásban úgy fogalmazott:
„Aki ezt a választást így megszervezte, annak gondolkozni kellett volna először, és aztán végrehajtani, vagy végrehajtatni ezt a puccsot.”
Ferencz tehát a választás módját kifogásolta, nem pedig a szerződés felbontását – mindazonáltal megszólalása is jelzi, az ügy már nem pusztán egy civil szervezet belügye, hanem a helyi közélet egyik éles vitapontjává vált.
Felvetődik az összeférhetetlenség kérdése is
Az ügy kapcsán megszólalt Nagy Jenő, egykori városi főellenőr is, aki szerint a bérleti szerződés jogilag nem függ össze a civil szervezet – a Polgári Társulás – elnökének személyével. Felvetése szerint ugyanakkor:
„Felmerül a Polgári Társulás elnökének és annak főellenőri státuszának jogi összeférhetetlensége.” (Németh Iveta a város főellenőre, a szerk.megj.)
A megállapítás nem a szerződés felbontását, hanem egy másik, eddig kevesebbet tárgyalt aspektust érint: az intézményi átláthatóságot és a közéleti szerepkörök tisztaságát.
Az ügy jelenleg is élő vitákat generál, a polgármester részéről egyelőre nem érkezett nyilvános válasz az általunk megfogalmazott kérdésekre sem. Ha megtörténik, természetesen teret biztosítunk.
A témával korábban ITT és ITT foglalkoztunk.
Fotó: a szerző