Stagnáló ingatlanpiac, minimális áremelkedéssel.
Miközben korábban nem látott drágulás jellemzi Szlovákia ingatlanpiacát, Gútán meglehetőse másként alakul a helyzet, késve ér ide az áremelkedés. Lényegében ezt fejtette ki érdeklődésünkre Kováč Tivadar ingatlanközvetítő.
„Vélhetően azért nem érzékelni még Gútán az ingatlanáremelkedést, mivel ide mindig késve ér el valaminek a hatása. Ha megnézzük az egy évvel ezelőtti és a mai ingatlanárakat, alig van eltérés. Csupán elenyésző, alig pár százalékos elmozdulás tapasztalható. Ha az új építésű házakat nézzük, azt látni, hogy mintegy ötven euróval drágul a négyzetméterenkénti ára, tehát mára 1050 euró körül van. A régi házak árai is emelkedtek. Ami korábban mondjuk 30 ezer euró volt, mára akár a duplája is lehet. Az eladók emelnék az árakat, mivel drágultak az építőanyagok, csak sajnos a vásárlók bevétele miatt nem tudnak olyan áron értékesíteni, amivel elégedettek lennének. Így valaki enged az árból (régebbi 30-40 éves vagy idősebb házaknál). Aztán valaki aki újépítésűt tervezne értékesíteni, az még kivár, illetve van, aki újépítésűt értékesítene, ugyanakkor az eredeti háztervhez képest 15-20 százalékkal kisebb ingatlant terveztet, hogy a vásárlók a bevételeik alapján megengedhessék maguknak.” – vázolta fel Kováč Tivadar.
Elmondta, az ingatlanközvetítőt a gútai mintegy kétszáz üres házból, mindössze alig a negyven százalékát értékesítik. Úgy fogalmazott, évente ilyen formában körülbelül 80 családi ház cserél gazdát. Nagy kereslet mutatkozik a tanyasi ingatlanok iránt, főképpen a fővárosban és környékén élők kedvelik ezt a térséget, de a helyiek között is vannak, akik belvárosi lakásukat külterületi házra cserélik.
„A többinél leginkább a nem rendezett tulajdonosi jogviszonyok hátráltatják az esetleges eladást, de akad, hogy csak elfeledkeznek róla, vagy abszolút nem törődnek vele. Másik lényeges szempont az eladásnál a feketén épített melléképületek legalizálása, bár egyre kevesebb van, köszönhetően a szigorú és gyakorta ellenőrzött törvényi rendelkezésnek. Ebben vállalkozásunk szívesen segít. Az intézés két-négy hónapot vehet igénybe. A szakrajz elkészíttetése 250 euróba kerül, a projektdokumentáció – hangsúlyozva, az 1976 előtt épült házaknál – nagyjából 200-300 eurót kóstál.”
Feleségével, Krisztinával a Realxpert ingatlanértékesítő céget viszik, ami Gúta mellett Szímű, Kamocsa, Ifjúságfalva, Keszegfalva és Naszvad térségében tevékenykedik, tíz éves tapasztalattal.
„Tavaly október-november tájékán lódult meg az ingatlanvásárlási kedv, azonban picit visszaesett. Legfőképpen a hitelfelvevések miatt, a bankok és pénzintézetek egyre szigorúbban állnak hozzá.”
Kováč Tivadar azt mondja, még egy ideig maradnak az aránylag stabil árak az ingatlanpiacon, úgy véli, ha valaki családi házat szeretne venni, annak nem szükséges késlekednie, ez az idő is megfelelő erre.
Címlapképünkön a Pozsonyi utca 18-as szám alatt található családi ház látható, ami 120 ezer euróért keresi új tulajdonosát.
Fotó: a szerző