Bár feszített a városi költségvetés, egyre-másra jönnek a hihetetlen energiaválsággal kapcsolatos hírek, a környező települések drasztikus energiaspórolásba kezdenek, Gúta nem tervez semmilyen drasztikus spórolást.
Nem tervez jelentős spórolást az energiákon Gúta. Ez derült ki a jelenlegi választási ciklusban utolsó képviselő-testületi ülésen, amelyen az idei költségvetés újabb módosítása is terítéken volt. Orem Klára, a pénzügyi osztály vezetője beszámolójában elmondta, hogy a mintegy 10 millió eurós városi költségvetést kiegyensúlyozottra tervezték. Felelősségteljesen volt szükséges hozzáállni, ugyanis az azt megelőző két évtől eltérően idén az állam semmilyen kárpótlást nem irányzott elő az önkormányzatoknak.
„A 2022. évi folyó költségvetés 272 628 eurós gazdálkodási többlettel készült. A többlet akkora, hogy csak a város kiadási pénzügyi működését fedezi. A tőkeköltségvetés az 600 000 eurós gazdálkodási hiánnyal lett összeállítva. A hiányt teljes egészében a kereskedelmi hitel fedezi” – ismertette az osztályvezető.
Orem elmondta, meglehetősen körülményes ebben a válságos időben megalkotni a kiegyensúlyozott városi költségvetést.
„Nagyon nehéz megjósolni, hogy a folyó kiadások túlnyomó részét finanszírozó részvényadó közzétett prognózisa az év során úgy alakul-e, hogy összege az előrejelzés szerint az év végére teljesül. Azt sem lehet biztosan megmondani, hogy a város saját bevételei is kiesnek-e, ahogyan 2020-ban és 2021-ben. Gúta az elmúlt években felelősségteljesen és gazdaságosan viselkedett a költségvetés megalkotásakor és végrehajtása során, illetve 2022 első félévében is. Pénzügyileg egészséges, kellő tartalékkal rendelkező város, amely 2022-ben minden rövid távú ingadozást problémamentesen kezel. Nem gyűlnek a kifizetetlen számlák, tartalékból tud segíteni a város saját szervezeteinek és önmagának is az állami források visszafizetésének késedelme esetén. Egy ilyen egészséges tendenciát a következő időszakban is folytatni szeretné” – fogalmazott Orem Klára.
2022 első felében a város költségvetésében már három kiigazításra került sor, kettő a polgármester hatáskörében. Orem hozzáfűzte, feszített a városi költségvetés, továbbra is óvatoságra int a merítésével kapcsolatosan.
Mindezek mellett a városnak 1,2 millió eurós lekötött számlái vannak, amiket a tervek szerint a következő hónapban fogják megtéríteni. Ezt már Finta Zoltán hivatalvezető mondta azzal, hogy Samu István és társainak év eleji javaslata, miszerint jégpályát bérelnének a téli hónapokra, többletkiadást jelentene.
Finta jó ötletnek és támogathatónak tartja az elképzelést, azonban a mintegy tizenhatezer eurós anyagi vonzata miatt kivárna, hogyan folynak be a részesedési adók, és januárban-februárban már elképzelhetőnek tartja a jégpálya kialakítását a városban.
Samu István független képviselő felszólalásában rámutatott, hogy a pandémia miatt megcsappant a társadalmi és kulturális élet, aminek vissza kell térnie. Mindemellett úgy tartja, télen szűkösek az ilyen jellegű lehetőségek, és ez nemcsak sportolási célokat szolgálna, hanem az iskolások számára nevelő-oktató szándékot is kimerítene, és nem kellene a diákoknak például Komáromba járniuk korcsolyázni.
Az önkormányzat arról határozott, hogy előzetes szerződést köt a műjégpálya üzemeltetőjével, és ha rosszul alakulna a város gazdasági helyzete, akkor törölnék a megbízást.
Lengyel István független képviselő arra figyelmeztetett, hogy sokkal fontosabb kérdés és nagyobb gond az energiaválság és annak a városra történő lecsapódása. Úgy fogalmazott, hogy értesülése szerint év végével valamennyi energia-szerződés lejár, és nincsenek szerződések, de még csak az energia árát se lehet tudni. „Honnan veszünk villanyt és gázt, meg mennyiért, hogy januártól érvényes szerződéseink legyenek? Ki köti meg?” – tette fel kérdéseit a képviselő.
Horváth Árpád polgármester a felvetésekre elmondta, tételesen felsorolva a város által fenntartott intézmények energiaszerződéseinek részleteit, hogy valamennyi iskolának, iskolai intézménynek meghatározatlan időre van az áramszolgáltatóval szerződések és aktuális áron vásárolják azt. Ami a gázt illeti, a II. Rákóczi Ferenc magyar alapiskolának 2023 év végéig van élő szerződése a szolgáltatóval.
Finta Zoltán hivatalvezető hozzáfűzte, idén december végéig van a városnak élő szerződése az áramszolgáltatóval és tervezik a szerződések megújítását, közbeszerzésen keresztül. „Villany lesz, az ára bizonytalan” – mondta az ülésen. Úgy fogalmazott, hogy nem adnak konkrét árakat az áramszolgáltatók, van ahol hat-nyolcszoros árat is elkérnének, ezért mindenki kivár, akárcsak a szlovák kormány általi regulációra is.
Finta közölte, 2023 júniusa végéig van élő szerződése a városnak a gázszolgáltatóval, lekötött, 21euró/MWh áron. A Rákóczi iskola gázkérdésével kapcsolatban mintegy ötezer eurós ráfizetésre számítanak, amit várhatóan a szaktárca kompenzálni fogja.
Az energiaügyi szerződések felett a vagyonjogi osztály őrködik, annak vezetője kezeli az egészet.
Halász Béla független képviselő arról beszélt, ő nem látja ennyire fényesnek a helyzetet, amikor az iskolák aktuális áron vásárolják az áramot, még akkor sem, ha az államtól jön kárpótlás. Úgy véli több energiaráfordítást kellene intézni arra, hogy a város kezelésében lévő épületeit átnézzék az illetékesek, és értékeljék át, hogyan lehet spórolni. „Ne az jöjjön el, hogy decemberig van közvilágítás, ám januárban már nem” – fogalmazott az ülésen.
Nem lesz különösebb energiaspórolás – jelezte a polgármester. Konkrétan úgy fogalmazott, hogy nem terveznek drasztikusabb spórolást azon a területen, csak enyhén kívánják csökkenteni, azaz, csak a legszükségesebb energiát fogják fogyasztani. Úgy tartja, szükséges működnie januártól is a közvilágításnak, ez Fekete Tamás felelőssége, nem tervezik azt korlátozni.
Fotó: Fűri Gábor