Szinte pánikszerű a hozzáállása az embereknek a médiában megjelenő tudósítások miatt. Térségünk azonban más veszélyekkel néz szembe. Semmit se szabad alábecsülni, ám fontos a valós körültekintés.
Az influenza szövődményeire évente Szlovákiában mintegy nyolcszáz ember hal meg, és az oltási ráta csupán 4,5-5 százalék. Állítja Zuzana Krištúfková, epidemiológus, a pozsonyi Szlovák Orvosi Egyetem járványügyi osztályának vezetője, aki a Denník N napilapnak adott interjújában hangsúlyozta, jobban kell tartani az influenza, mint a koronavírus miatt.
„Az influenza-járvány küszöbén állunk. Az idény kezdete óta tizenhat súlyos esetről érkezett jelentés, amik kórházi ellátást igényeltek, négy beteg meghalt. Nem minden esetben lehet kimutatni az influenza-vírus jelenlétét, ám legnagyobb valószínűség szerint a halálesetek összeköthetőek az influenza-vírussal. Ez súlyos megbetegedés. Az emberek tévesen összekeverik az egyszerű megfázással. Akinek erős influenzája volt, az azonban tudja, hogy nem egy egyszerű megbetegedésről van szó, hiszen hosszú ideig lábadozott, és legalább egy-két hónap kellett, mire a megbetegedés előtti kondíciójába került”
Hozzáfűzte, az influenza gyorsan jelentkezik, először fejfájással, ízületi és izomfájdalommal, később hidegrázással illetve magas, nagyjából negyvenfokos lázzal. Nem feltétlenül kell, hogy nátha is kísérje. A magas testhőmérséklet mellett száraz köhögés is jellemzi. Az epidemiológus szerint az influenza azért is súlyos betegség, mivel közvetlen halált képes okozni, illetve annyira legyengíti a szervezetet, hogy egy bakteriális fertőzés öli meg az embert. A szakember szerint bizonyított tény, hogy az influenzavírus hozzájárul a szívroham és a stroke kialakulásához. Krištúfková meglátása szerint ez nem kerül az aktába, mivel általában a végső betegség diagnózisát jegyzik le, azonban úgy véli, ha azt megelőzően influenzás volt az ember, akkor erősen meghatározható, hogy abban keresendő a halál oka.
Ajánlatos beoltatni magunkat, éspedig évente, mivel állandóan változik az influenza-vírus. Optimális esetben ezt októberben, novemberben illetve decemberben ajánlatos megtenni, mivel mindig az influenza-idény előtt állítják össze az oltóanyagot. Az ellenanyag kialakulásához ugyanis tizennégy napra van szükség, és eddig ez a leghatékonyabb megelőzési módszer.
Hozzávetőleges számokból kiindulva – több szakember megkérdezése után – Gútán évente több ezren (bizonyos esetekben ez a szám eléri a hatezret, ami a lakosság közel fele) betegednek meg influenzában. Azért ilyen sokan, mert az emberek nem megfelelően állnak hozzá, és másokat is megfertőznek. Arra vonatkozóan viszont semmilyen adat nem áll rendelkezésre, hogy a szövődmények mennyi halálesethez vezettek, de szakbecslések szerint időszakonként évente akár fél tucat eset fordulhat elő.
Forrás: DenníkN
Fotó: Internet