Hazatért a „gyöngyhajú lány”, oda, ahol a szülei olyan boldogok voltak.
Adamis Anna hosszú évek után ismét Gútán tett látogatást, aminek alkalmával október 15-én ünnepélyes keretek között névadója lett a helyi városi művelődési központnak. Az emelkedett hangulatú ünnepségen a város és a térség elöljárói vettek részt.
Mayer János, a városi művelődési központ igazgatója beszédében összefüggéseket tárt a közönség elé, mondván, több érdekes és hihetetlen párhuzamot fedezett fel a jubileumok sorát vizsgálva. Nagyon sok kerek évforduló kapcsolódik egybe.
Egy korabeli – azaz 1943-as – újságcikkből idézett Mayer, amiből kiderül, hogy az év decemberében megszületett a gútai intézményesített kultúra és művelődés, ami mindenkié, legyen az módos ember, vagy szegény polgár. Bizonyosan annak megnyitóján a Hosszú utcában lakó, nagyra becsült orvosi család is tiszteletét tette. Ők voltak Adamisék, akiknek alig néhány hónapos lánya, Anna is velük lehetett. Ezzel pedig összekapcsolódott, ami összetartozik, azaz, a két kulturális jellegzetesség egymással párhuzamosan (Gúta történelmi pillanatokban – lakosságcsere, háború, rendszerváltás, árvíz, illetve Anna élete és alkotási mivoltának alakulásában) lett a művelődés és kultúra meghatározó szereplője. Ugyan a történelem vihara elsodorta Gútáról az Adamis családot és Szentendrén találtak új lakhelyre, ám végül, lányuk, Anna visszatért szülőföldjére. Érdekesség tehát, hogy Anna 1943-ban látta meg a napvilágot – akárcsak az első gútai közművelődési ház, aztán miután elmosta az árvíz után a jelenlegi VMK-t 1973-ban építették, ám csak következő éven adták át. Tehát a városnak hamarabb volt kultúrháza mint városházája.
„Tíz évvel a város díjának átadása, ötven évvel a művelődési központ felépítése, és nyolvan évvel a gútai intézményesített kultúra és egyidejűleg Adamis Anna születése után elérkezettnek láttuk az időt, hogy végérvényesen összehozzuk azt, ami egy tőből ered és egybetartozik” – fogalmazott Mayer János az immáron Adamis Anna városi művelődési központ igazgatója. Hozzáfűzte, szimbolikus történelmi igazságtételként is tekint erre a névadásra, hiszen nemcsak visszatér, de örök időkre itt is marad velünk a művésznő, akit soha többé nem lehet innen elűzni, ahogyan a magyar embereket és a magyar kultúrát lehet elűzni és száműzni a szülőföldjéről.
Adamis Anna Halász Béla Gúta polgármesterével rántotta le a leplet a városi művelődési központ új névtáblájáról, miközben az éterben ismert szerzeményeinek muzsikája szállt. A népes vendégsereg bevonult a művelődési központba, ahol a folyosón korabeli képek retrostílusban idézték fel az intézmény múltját és kivetítőn videón az új arculat felvételei voltak láthatóak.
A színházteremben először Németh Péter László, a pozsonyi magyar nagykövetség Külgazdasági osztályának másodtitkára szólt az egybegyűltekhez, kiemelve Adamis kulturális örökségének fontosságát és egyetemes jellegét.
„Adamis Anna neve kivételesen értékes, a könnyűzenei életet gazdagító művészi pályájával, a legnevesebb zenekarok számára írt ikonikus dalszövegeivel, generációk életérzését hűen közvetítő és évtizedek óta töretlen népszerűségnek örvendő slágereivel forrt egybe” – mondta Németh.
Halász Béla, Gúta polgármestere ünnepi beszédében megtiszteltetésnek nevezte, hogy Adamis Annát szülővárosában, otthon köszöntheti, mondván, bár sokak eddig nem találkoztak a művésznővel, ugyanakkor mégis személyes ismerőse.
„Ott van szüleink fiatalságában, gyermekkorunk meghitt estéiben, fiatalkorunk fergeteges bulijaiban, dolgos mindennapjainkban, életünk fontos és hétköznapi pillanataiban a dalszövegei által. Amik mindig aktuálisak, mert egyszerűek és tiszták. A lelkünk mélyére hatolnak, és elengedhetetlenül nyomot hagynak benne” – mondta a polgármester.
Az ünnepség záróakkordjaként a gútai Kis-Duna Menti Rockszínház tagjainak és vendégeinek Adamis Anna életművéből válogatott alkotásaiból összeállított fergeteges kultúrműsora volt, amelynek végén a közönség álló vastapssal jutalmazta a látottakat.
Adamis Anna üzenete: „Örülök hogy itt lehetek. Ott, ahol a szüleim olyan boldogok voltak!”
A szerző felvételei