Átalakítanák a belvárosi irodaépületet.
Teljesen más funkcióval és térelrendezéssel látnák el Gútán a Templom tér 32-es szám alatt lévő irodaépületet. Derült ki hétfőn a képviselő-testület soros ülésén Halász Béla polgármester beszámolójából.
Egy sor fejlesztési tervezetről számolt be a város első embere. Prioritásokat hoztak létre, és amint sikerül rá pályázati pénzeket szerezni – leginkább a Helyreállítási Alapból számítanak anyagi eszközökre -, akkor megvalósításra kerülnek a tervek.
A fejlesztési terv fontossági sorrendjének első tétele az lenne, hogy a belvárosi irodaépületet bentlakásos ápolási intézménnyé (Zariadenie opatrovateľských služieb) alakítanák át harminc személy részére.
Legfőképpen azok számára lenne elérhető, akik ápolásra szorulnak, és akár rövidtávra is bérelhetnének szobát. Nemcsak nyugdíjas korúakat fogadhat – mint általában az idősek otthona – hanem 60 év alatti mozgáskorlátozottá vált (pl: agyvérzés után) és önmagát ellátni nem vagy csak folyamatos segítséggel képes betegek számára is elérhető lenne.
Erre nagy igény mutatkozik. Mint azt Murányi Györgytől, az Idősek otthona igazgatójától megtudtuk, nagyjából kilencvenen vannak várólistán.
Az előzetes tervek szerint két szinten egy- és többszemélyes szobák lennének, illemhelyiséggel, konyhákkal illetve étkezdékkel, kis kápolnával, fürdőszobákkal, valamint közösségi térrel, mosodával, rehabilitációs és személyzeti helyiségekkel. A szociális minisztérium kiírása szerint mintegy 2,6 millió eurót lehet rá igényelni, 2026-ig kell kivitelezni és legalább tíz évig szükséges fenntartani.
Elsődleges fontosságot kaptak a fejlesztési tervezetben a Partizán utcán lévő Idősek otthona, a városi hivatal és az Egészségügyi Központ, ahová napelemeket telepítenének, illetve energetikai hatékonyságot szorgalmaznak. Akárcsak a II. Rákóczi Ferenc és a Corvin Mátyás alapiskola tornatermére is napelemeket szerelnének. Hőszigetelést és ablakcserét hajtanának végre az úgynevezett tanítói lakások épületén, a Gúta Service irodaépületén és a Városi Művelődési Központon.
Tervben van az Iskola utcai menza épületének napelemmel való ellátása, a meglévő sportcsarnok és a szabadidőközpont épületének illetve sportpályájának felújítása, akárcsak a Corvin és a szlovák iskola sportpályájának rekonstrukciója, illetve új sportcsarnok megépítése – a Gutta aréna terveiről ITT írtunk korábban.
De a Gútán átívelő és városon belüli, továbbá a vizimalomtól a vashídig, illetve Vágsellyéig kialakítandó bringaút kialakítása, valamint a Szímőig vezető kerékpárút létrehozása. A városi hivatal előtti szökőkutat is vonzóbbá tennék.
Ugyancsak prioritásként szerepel a pacséroki ivóvízhálózat kialakítása. Digitalizálnák és kiberbiztonságossá tennék a városi hivatalt.
A zöld területekre is odafigyelne a város. Halász tájékoztatása szerint a Szent Rozália park és a Dögös valamint a vizimalom melletti terület revitalizációja is tervben van – korábban ITT írtunk a nem megfelelő fabotolásról és fakezelésekről. Árgyusi Imre képviselő felvetésére nem feledkeznek meg az Októberi térről sem, amit tovább parkosítanának.
A turizmus kérdéskörével összefüggésben a polgármester elmondta, tervben van a vizimalmot kezelő társulással egy polgári egyesület létrehozása, amivel reményeik szerint fellendíthető lenne az a terület. A Pons Danubii EGTC pályázatán keresztül már 2024-ben megvalósulhat a móló kiépítése. Erről egyébként ITT és ITT írtunk.
Halász elmondta, február végén győztest hirdetnek az illetékesek a szennyvízhálózat kiépítésével kapcsolatban és ha semmi probléma nem lesz a közbeszerzéssel, akkor már akár idén júniusban megkezdődhetnek a munkálatok.
A közlekedés tekintetében tervezik valamennyi gyalogos-átkelő kivilágítását – ennél a pontnál a polgármester közölte, van a városban egy vállalkozó, akinek nevét egyelőre nem hozta nyilvánosságra, de évente megtámogatna két zebra láthatóbbá tételét. A tervek szerint leálló buszsávokat is kialakítanának. A tanyasi utakra pedig a Gúta belterületén felmarandó úti aszfalt törmelékét szórnák.
A hulladékgazdálkodás területén növelnék a szeparáció mértékét, beleértve a Dankó Pista telepet is, ahová közösségi központot terveznek elősegítvén az integrációt, és roma járőröket alkalmaznának.
Kárpáty Ernő alpolgármester az ülésen megfogalmazta, mindezen tervek prioritásai változhatnak, attól függően mire sikerül pénzt szerezni a Helyreállítási Alapból, de ezzel a beruházási tervvel „előre menekülnek”, hogy készen álljanak a pályázati kiírásokra.
Fotók: a szerző