Ambros Pál az önkormányzaton fejtette ki álláspontját.
Szót kért az önkormányzaton Ambros Pál, cégvezető, hogy kérvényét szóban is megerősítse, hogy kéri a képviselőket, vizsgálják felül a korábbi földbérlési szándékának elutasítását és a további tervekről is beszámolt, miszerint a jelenlegi sertésállományt kibővítené.
„A múltban egy előszerződésünk volt a Dan-Slovakia Agrar vállalattal, ami 2020. október 31-én érvényét vesztette, azaz megszűnt. Tudom, hogy a gútaiakat, a környező falvak lakosait ez rosszul érintette, az ellenállásukat petíció formában fejezték ki” – kezdte mondandóját Ambros úr. Kitért arra, hogy 2013-tól lejtmenetbe indult a vállalkozásuk, mivel nagyobb mennyiségű földbérlést megvontak tőlük.
Elmondása szerint a kezdeti 3300 hektárból alig tizede maradt meg, és folyamatosan csökkent a munkavállalóik száma is. Míg 2013-ban mintegy hatvanan dolgoztak a cégnél, jelenleg tizenegyen dolgoznak náluk, többségük gútai, ám nem zárja ki, hogy a jövőben további embereket alkalmaznának. Már 2015-2018 környékén, mint családi vállalkozás, arról határoztak, hogy mivel nem tudják nyereségessé tenni cégüket, eladják a stagnócai farmot, illetve a csörgői szarvasmarha-telephelyet. Ez utóbbi helyen Ambros elmondása szerint „komolytalan” beruházók helikopter-telepet terveztek létrehozni.
A cégvezető kifejtette, 2020-ban azonban fellendült a vállalkozásuk, több földbérlést is sikerült nyélbe ütni. Ezen felbuzdulva, és a dán sertésvállalkozással kötött előszerződés megszűnése okán úgy határoztak, folytatják a sertéstelepük üzemeltetését azzal, hogy bővítenék azt. Csakhogy olyan akadályba ütköztek, hogy az önkormányzat legutóbbi ülésén nem szavazta meg, hogy az eddigi földterületeken (40+ hektár) gazdálkodhassanak, ezért a Balseed Kft. kéréssel/kérvénnyel fordult az önkormányzathoz, vizsgálják felül korábbi döntésüket, és pozitívan bírálják el részükre.
„Amióta béreljük ezeket a földeket, soha nem volt a város és a Balseed között olyan, hogy ne fizettük volna meg a bérleti díjat, vagy az adóilletéket. A Balseed és a Dan-Slovakia Agrar megyeri társasággal abszolút nincs és a jövőben nem is lesz kapcsolatunk, mert elálltunk attól, hogy eladjuk a farmot” –mondta az ülésen Ambros Pál.
Halász Béla független képviselő kifejtette, a cégvezető akkor is eljöhetett volna, az önkormányzat elé járulhatott volna, amikor az előszerződés megköttetett és e hozzáállás miatt ő nem tudja támogatni Ambros kérvényét. Ugyanilyen hozzáállást tanúsított Angyal Béla független képviselő is, aki kételkedik Ambros úr szavahihetőségében. Szerinte kicsit gyanús, hogy miközben már állítólag nem él a két cég közötti előszerződés, ez a Dan-Slovakia Agrar vállalatot nem akadályozta meg abban, hogy a környezetvédelmi hatástanulmányt lefolytassa és arra a szaktárca pozitív választ küldjön.
„Nem látom esélyét, hogy a korábbi döntésünket megváltoztassuk, figyelembe véve a folyamatokat” – fogalmazott Angyal Béla.
Nem volt elragadtatva a helyzettől Németh Iveta független képviselő sem, aki elmondta, nem jutottak volna ide, ha a városvezetés alaposan előkészítette volna az anyagot, azaz figyelembe vette volna a korábbi tapasztalatokat. Erre Finta Zoltán hivatalvezető úgy reagált, hogy minden anyag elkészítésénél ugyanúgy járnak el. Németh szerint „éppen ez a baj”. A képviselő-asszony további részletekre volt kíváncsi a cég beruházást illetően. „Negatívan érintett minket ez a folyamat, amit egy hirtelen nem fogunk tudni elfelejteni” – mondta Németh Iveta az ülésen.
Samu István független képviselő úgy fogalmazott, hogy az Ambros úr ügye iskolapéldája annak, hogy egy cég profitorientáltsága nem teheti tönkre a város jövőjét. „Abszolút bizalmatlansággal fogadjuk ezt, nem fogom támogatni” – mondta Samu.
A bizalomvesztésről és a garanciahiányról értekezett Ferencz László független képviselő is. „Mondatok, szavak hangzottak el, hogy megszűnt a dán céggel az együttműködés. De látta valaki ezt a szerződést? Ambros úr bemutatta? Hol van a garancia arra, hogy nem lesz újabb szerződéskötés a dánokkal? Nekünk a tízezer gútai mellett a többi falu lakosai érdekeit figyelembe véve kell gondolkodnunk” – fejtette ki Ferencz.
A Balseed Kft. mellett két képviselő szólalt fel. Lengyel István, aki elmondása szerint látta a szerződést, és Árgyusi Imre független képviselők is azt hangsúlyozták, hogy a cég és város között több évtizede problémamentes kapcsolat volt. A gond éppen azzal az ominózus előszerződés megkötésével alakult ki, ám mindketten azt nyilvánították ki, hogy a családi vállalkozásokat nem kívánják elkaszálni.
Ambros Pál mindezek fényében hozzáfűzte, azért nem jelentek meg a korábbi fórumokon és üléseken, mert nem érezték magukat potenciális résztvevőknek és nem szerették volna felerősíteni a feszültségeket. Elmondta, lát lehetőséget arra, hogy garanciát vállaljanak arra, nem adják át a dánnak a területet és az ingatlanokat.
A képviselő-testület végül kettő igen, hét nem és három tartózkodás mellett elutasította a Balseed Kft. kérvényét és egyúttal megszavazta a nyilvános versenytárgyalást az érintett földterületekre.
Címlapkép: Fűri Gábor