Terítéken a szemétkérdés, kiértékelt az önkormányzat.
Évről évre csökken a városban a kommunális hulladék mennyisége és azzal együtt nő a válogatotté, ami azt jelenti, a lakosok egyre jobban válogatják a szemetjüket, beleértve a bio- és a konyhai hulladékot.
Az utóbbi három év kimutatásait alapul véve az látszik, hogy míg 2020-ban 3529 tonna kommunális hulladékot gyűjtött a Gúta Service vállalat, tavaly 2093 tonnát. A biológiai hulladék tekintetében 2020-ban 1911 tonnát gyűjtöttek, tavaly közel kétezer tonnát. A válogatott hulladék 2020-ban 487 tonna volt, tavaly 598 tonna.
A negyedi hulladéklerakóra a Gúta Service 2020-ban még 3529 tonna lakossági szemetet szállított, 2023-ban jelentősen csökkent, 2093 tonnát helyezett el.
Azonban a hulladékkezelés anyagi részénél mindez nem igazán mutatkozik meg. Az önkormányzat által is tárgyalt anyag szerint, még ha a város alaposan válogatja a kommunélis és a biológiai hulladékot – a szelektálás tavaly elérte a 63 százalékot – pénzügyi szempontból stagnálás vagy enyhe csökkenés tapasztalható. Míg 2020-ban a 260 ezer eurós bevétel mellett mintegy 340 ezer eurós kiadása keletkezett a városnak, 2023-ban a több mint 210 ezer eurós bevételhez szintén közel 340 ezer eurós kiadás párosult – ez hozzávetőlegesen 130 ezer eurós különbözetet jelent, amit a városnak más költségvetési tételből kell finanszíroznia. Mindez azért, mert a negyedi hulladéklerakó évről évre emeli a hulladékelhelyezés költségeit, bár idén a tavalyihoz hasonlóan 11 euró/tonna áron maradt. Ám magasabb az infláció, nőttek az üzemanyag- és bérköltségek, amik megnövelik a hulladékgazdálkodás kiadási költségeit.
A szakértékelésből kiderül, hogy Szlovákia 2025 januárjától bevezeti a hulladék mechanikai-biológiai kezelését, mielőtt az a lerakón elhelyezésre kerülne, éppen ezért a negyedi STKO N-14 hulladéklerakó már jelezte, nem kevés anyagi eszközöket fog felhasználni arra, hogy ennek a törvényi kötelességének megfeleljen. Ez azt jelenti, hogy a városnak számolnia kell a hulladékelhelyezés összegének további emelkedésével.
Az ülésen Árgyusi Imre, a környezetvédelmi bizottság elnöke felszólalásában rámutatott, korábban a komissziója javasolta, értékeljék át, racionalizálják a hulladékgazdálkodást, mivel alig kimutatható a kiadások csökkentése. Felvázolta a szakbizottsága elképzelését, miszerint javasolja a hulladékgyűjtés átütemezését. Hangsúlyozta, szakbizottsága és a Magyar Szövetség frakciójának nem célja ezzel a javaslattal a Gúta Service személyi állományának csökkentése.
Halász Béla polgármester azt mondta, 2021 végén az önkormányzati rendelet elfogadása után a képviselőtestület bízott a hivatal munkájában, ugyanakkor tavaly-tavalyelőtt kiderült, hibás volt a számítás, amivel megfogalmazása szerint 100 ezer eurós kár keletkezett, azaz ekkora összeg nem érkezett meg. A polgármester kifejtette, hogy a szakbizottság és egyben a Magyar Szövetség javaslata egyfajta krízismenedzsmentet jelentene, miközben erről nincs szó, a hulladékadó-bevételi számokat év végén fogjuk látni.
„Biztos lehet optimalizálni, ám öngólnak tartom a bizottság és a Szövetség frakciójának javaslatát” – mondta Halász.
Árgyusi megjegyezte, a hulladékgazdálkodás fejlesztésének elősegítése céljából kell elemezni a helyzetet és egyfajta irányelvet szükséges elfogadni, amire módosító javaslatban kérte a polgármester, ám ezt kettő igen és tizenegy tartózkodás ellenében nem hagyta jóvá az önkormányzat.
Kárpáty Ernő, alpolgármester elmondta, az elszámolási metódus korábban nem volt kidolgozva, tehát a városi hivatal nem volt rá felkészülve, éppen ezért tartott sok időbe a megoldás a gyakorlatban történő átültetése, és ez az év az első, amikor reális számok alapján lehet az önkormányzati rendeletben meghatározni az illetéket.
Címlapkép: a szerző