Ezzel már nem igazán lehet dicsekedni.
Egyre inkább romlik a Gúta-Komárom közötti kerékpárút állaga, aminek úgy tűnik, nincs gazdája. A mintegy 18 kilométer hosszú utat 2014-ben cigányzenés kíséret mellett adták át a kerékpáros közlekedésnek.
Még Let’s Bike jelmondatú kisfilm is készült a kerékpártúra népszerűsítésére. A megépített kerékpárút rákapcsolódik az Eurovelo 6 Budapest-Bécs nemzetközi kerékpárútra, s ezzel is népszerűsítik az itteni régiót, valamint megerősítik a határ menti térség versenyképességét, főképpen a külföldi turisták számára kialakított érdekes látványosságokkal.
A közel két millió euró értékű EU-s dotációból megvalósult beruházást a Pons Danubii EGTC hozta tető alá. Bringások azonban már évek óta figyelmeztetnek arra, hogy ha nem kezelik megfelelően az utat, akkor az időjárási körülmények megrongálják az állagát.
Végigjártuk a teljes távot, amin különféléket tapasztaltunk: munkagépek, vespák, motorkerékpárok és egyéb ilyen járművek is közlekednek rajta a megannyi kerékpáros, görkorcsolyás, gördeszkás és futó mellett. Egyének illetve családok is előszeretettel igénybe veszik, meglehetősen forgalmas a Gúta-Komárom bicikliút.
Többen többször is szóvá tették, hogy nemcsak az EU-s pályázatokat szükséges lehívni, hanem a meglévő fejlesztést szükséges ápolni is. Bara Zoltán még tavaly nyáron egy kerékpáros felhördülése kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a keletkezett úthibákat kijavítják. Ez azonban a mai napig nem történt meg.
Idén kétszer is kerestük Bara Zoltánt, afelől érdeklődve, hogy mikor is kerülhet sor a Gúta-Komárom közötti kerékpárút hibáinak kijavítására, azonban érdemben nem válaszolt.
Korábban azonban úgy nyilatkozott, hogy a tervek szerint a kerékpáros közlekedést elősegítő bringaút az első öt évben a Pons Danubii EGTC kezelésében lenne és azután a két város megegyezéssel jelképes összegért közös tulajdonú vagyonként vezetné. Ez sem valósult még meg.
Összességében tehát van egy EU-s pályázatból megvalósult, nagy csinnadrattával átadott bicikliút, ami a kerékpárturizmust hivatott szolgálni, ám szépen lassan az enyészetté kezd válni, illetve „bekebelezi” a természet.
Fotók: a szerző