Ledöntötték az ismeretlentől való félelem falait.
Megtalálták a közös pontokat a gútai és a külföldi diákok az Erasmus+ projekt keretében megvalósított időtöltések segítségével. A Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont mindig is élen járt a különbözőségek kiküszöbölésében. A héten megtartott Climate And Threats on Cultural Heritage (A klímaváltozás hatása kulturális örökségünkre) elnevezésű Erasmus+ projekt immár 4. projekttalálkozóján tanintézményükben fogadták külföldi partneriskoláik delegációit.
Az iskola gazdag programmal várta a szerb, olasz, lengyel, török és spanyol testvériskola harminckét diákját és tizenhárom tanárát, akik a projekthét alatt megismerték Gútát, annak természeti és kulturális örökségét, valamint a projekt zöld témájához kapcsolódó angol nyelvű foglalkozásokon vettek részt az iskola diákjaival karöltve.
A projekttalálkozó hivatalos nyitórendezvényén Galo Lukács Tímea, a projekt koordinátora köszöntötte a török, olasz, spanyol, szerb és lengyel partneriskolák küldöttségeit, majd Tóth Árpád igazgató és Horváth Árpád polgármester üdvözlő szavai után az egyházi iskola diákjai tartottak előadást Gútáról és az iskoláról. Rövid városnéző séta után a projekt témájához kapcsolódva a gútai Riflik Zsolt interaktív előadása következett a klímaváltozás negatív hatásairól térségünkben.
A nap hátralévő részét a Vermes tanyán töltötték a vendégdiákok és tanáraik, ahol meghallgatták Vermes István törzsfő előadását a honfoglalás kori magyarok életmódjáról a farmon található jurtában, majd személyesen is kipróbálhatták az íjászkodást, lovaglást és egyéb honfoglalás kori aktivitásokat. A hagyományos magyar gulyás után a Hárompatak zenekar közreműködésével táncház következett, ahol Angyal Réka Sára vezetésével a résztvevők moldvai és magyar táncokat tanultak. Üde színfoltja volt az estnek a gútai sortáncosok táncbemutatója, akik ízelítőt adtak a vendégeknek a magyar néptánckultúrából.
A külföldi vendégek az egyházi iskola diákjaival és tanáraival karöltve ellátogattak Komáromba és Pozsonyba. Komáromban megismerkedtek a város történelmével és főbb látványosságaival egy kellemes városnéző séta keretén belül. Ezt követően az Európa – udvarban interaktív kvízjátékban vettek részt az Erasmus+ csapatok, majd ellátogattak a komáromi erődbe. A vendégdiákoknak és tanáraiknak különleges élmény volt megismerni a kettészakított város gazdag történelmét, és felfedezni a Közép-Európában egyedülálló erődrendszert. A projekttalálkozó során a külföldi delegációk ellátogattak a fővárosba is, ahol angol nyelvű idegenvezető segítségével megismerkedtek Pozsony főbb látványosságaival.
A záróeseményen még Pink Floyd híres slágerét, a The Wal-t is eldalolták, sajátos, kifejezetten erre az alkalomra átírt szöveggel. A diákbálon angol, magyar, olasz, szerb, lengyel, török és spanyol slágerek is felcsendültek.
Galo Lukács Tímea, projektkoordinátor érdeklődésünkre elárulta, a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont diákjai és tanárai felejthetetlen pillanatokat töltöttek együtt a külföldi kollégákkal és diákokkal, izgalmasabbnál izgalmasabb programokban volt részük.
A diákok rengeteget tanultak a nemzetközi projekt során, nemcsak angoltudásunk, hanem történelmi és kultúrtörténeti ismereteink is bővültek, de ami a legfontosabb, életreszóló barátságokat kötöttek. Az Erasmus+ projektnek köszönhetően kinyílt előttük a világ, más országokból érkező és más kultúrkörhöz tartozó diákokkal találkozhattak, s ezáltal nyitottabbak lettek más nemzetek és kultúrák iránt.
A projekthét teljes költségét az Európai Unió fedezte. Az iskola diákjai márciusban Szerbiába, majd májusban Spanyolországba utaznak, hogy részt vegyenek az Erasmus+ projekt következő projekttalálkozóin.
Fotók: egyházi iskola