Jobban odafigyelnének, csak hiányoznak a kompetenciák.
Sebességmérést végezne jövő évtől a városi rendőrség Gútán. Ezt a tervet boncolgatták a képviselők az önkormányzat legutóbbi ülésén.
A városi rendőrség munkáját értékelte a képviselő-testület legutóbbi ülésén Németh Ottó városi rendőrparancsnok. Elemzésében kifejtette, a megelőzésre és nem a büntetésre helyezik a hangsúlyt és a vétkeseket sok esetben csak tájékoztatták a szabálysértésről és csak végső esetben róttak ki helyszíni bírságot.
A kimutatás szerint 2021 első félévében a városi rendőrség összesen 239 szabálysértést jegyzett, amiből többségében, 121 esetben szóbeli figyelmeztetést alkalmaztak, és 118 alkalommal róttak ki pénzbírságot, összesen 1630 euró értékben. Így volt ez például a közegészségügyi hivatal által hozott intézkedések nem betartásánál is, hogy a 80 szabálysértésnél 56 szóbeli figyelmeztetés volt.
Németh elmondta, az utóbbi időben megnőtt az alkoholfogyasztás a kis- és fiatalkorúak körében, ezért a városi rendőrség tagjai több felvilágosító előadást is tervez alap- és középiskolákon.
Befogják a városban lévő kóbor kutyákat is, az első félévben tizennyolcat, amiből hat jelölővel (chippel) rendelkezett, és értesítés után a gazdi a helyszínen vagy a karantén-állomáson átvette az ebet. Egyéb esetben a vágsellyei kutyamenhelyhez kerültek. A kismértékű szabálysértéseket szóbeli figyelmeztetéssel oldják, a kutyakínzókat átadják a hatóságoknak.
Németh Ottó érdeklődésünkre elárulta, odafigyelnek a korábban nagy médiavisszhangot is kiváltó randalírozó fiatalokra (erről ITT és ITT és ITT írtunk korábban) nemcsak a Dögösben, hanem a város egész területén, figyelik az eldugottabb helyeket is.
A közlekedési kihágások tekintetében tavasztól kibővült a városi rendőrség hatásköre. Az objektív felelősség keretében büntethetik azon gépkocsivezetőket, akik szabálytalanul parkolnak, különösképpen a zöld övezetben. A városi rendőrségnek fotódokumentációt kell készítenie, és a 198 eurós pénzbírság már postán érkezik a vétkes címére. Fontos részlet, hogy ha tizenöt napon belül jelentkezik a szabálysértő, és befizeti a kiszabott bírság kétharmadát, akkor a többit elengedik neki.
Szintén hatáskörbővítéssel a városi rendőrség az autóroncsok eltávolítását is meggyorsíthatja, még akkor is, ha nem korlátozza a közlekedést, de fél éve a közterületen áll használatlanul, az enyészetnek kitéve.
A közlekedésbiztonság tekintetében felmerültek képviselői kérések is, mégpedig akár a Béke, akár a Győr utcán, illetve a lakótömböknél parkolók miatt beláthatatlan útszakaszokat érintően. Felmerült az is, hogy a Partizán utcán lévő fizetett parkolót ingyenessé tennék.
Másik kardinális kérdés a gyorshajtók visszaszorításának lehetősége volt, amit többen azzal oldanának meg, hogy a városi rendőrség sebességmérést végezne és büntetné a szabálysértőket. Hasonlóan Érsekújvárhoz, ahol egyedül az országban végzi a városi rendőrség ezt a tevékenységet.
Megkérdeztük a belügyminisztériumot és a rendőrséget is, mindkét intézmény azon az állásponton van, hogy a városi rendőrségnek nincs ilyen hatásköre.
„Az önkormányzati rendőrségről szóló törvény módosításának nem az volt a célja, és nem is következik a törvényből, illetve az indoklás szövegéből, hogy az önkormányzati rendőrség hatáskörét teljesen kiterjessze az úgynevezett dinamikus közlekedésben a meglévő kereteken kívüli jogsértések kezelésére, mint a sebesség, az előzés, a járművek közötti távolság és hasonlók” – nyilatkozta Michal Slivka, rendőrségi szóvivő.
Hozzátette, „a rendőrség nem ért egyet azzal az állásponttal, hogy az önkormányzati rendőrségről szóló törvény 2019. december 1-jétől hatályos változásai feljogosítanák az önkormányzati rendőrséget a csoportos szabálysértésekről szóló törvény 22. § (1) bekezdés h) pontja szerinti szabálysértések elbírálására.”
Címlapkép: Fűri Gábor