Jelentősen átalakul a rendszer.
Áttér a város a mennyiségalapú hulladékkezelési rendszerre, amit 2022. január elsejétől fog bevezetni. Finta Zoltán, a városi hivatal vezetője azt mondta az önkormányzat legutóbbi ülésén, készen áll a rendszer.
Több képviselő is annak adott hangot, hogy jó irányba indult el a város a kommunális hulladékkezelési rendszer megreformálásakor. Dicséretesen szólt a legutóbbi ülésen Árgyusi Imre független képviselő, aki emlékeztetett, a korábban bevezetett kedvezményes rendszer sajnos nem elégséges mértékben váltotta be a hozzáfűzött reményeket.
A nyilvánosan is elérhető terjedelmes anyagokból (ITT a 9-es és 10-es programpontnál) Finta Zoltán adott rövid átfogó kivonatot. Úgy fogalmazott, hogy Gútán mintegy 10600 illetékfizető van, amiből 400 mentesül az illeték fizetése alól, mivel nem tartózkodik a városban. Mindemellett 2300 nyugdíjas van a városban, akik eddig is kedvezményben részesültek.
Finta elmondta, a lakosok 84,50 százaléka tud tevékenyen részt venni a tömegalapú hulladékgazdálkodásban. Évente körülbelül 3500 tonna hulladékot szállít a Gúta Service vállalat a negyedi hulladéktelepre, s abból a mennyiségből 2550 tonna az, ami konkrét személyekhez köthető, a fennmaradó rész a konténerekből származik.
A költségeket illetően a hivatalvezető felvázolta, hogy 400 ezer euróba kerül a hulladékgazdálkodás, és abból megközelítőleg 156 ezer euró a közös költség, ami mindenkire vonatkozik.
„Azt szeretnénk, hogy az adó, amit kirovunk, az nem emelkedne a lakosoknál, ám lesznek, főleg, akik nem szeparálnak, akiknek megnő. Rájuk külön odafigyelünk” – fogalmazott az ülésen Finta Zoltán.
Ismertette, hogy eddig 25,55 euró hulladékilletéket róttak ki. A tervek szerint két részből tevődne össze a hulladékilleték: lenne egy fix és egy változó része. A fix résznél megállapításra került, hogy a városnak és a lakosok számára is megfelelő lenne, ha az egységesített 12,50 eurós összeget (közös költség, ami pl.: kézi szemétgyűjtés a városban, biológiailag lebomló kommunális hulladék kezelése, vagy gyűjtőudvar üzemeltetési költségeinek egy része tételeket jelenti) kellene fizetni + változó (variabilný) összeget, ami 0,10 euró kilogrammonkénti árat jelent. Kivéve a nyugdíjasokat és súlyosan egészségkárosodott személyeket (ZŤP), akik közös költségként csökkentett összeget, azaz 8 eurót fizetnének, és ehhez jönne még a változó (variabilný) rész.
Úgy számol a város, ahhoz, hogy az eddigi átalánydíjba, abba a 25,55 euróba beleférjenek, akkor évente legfeljebb 130 kg szemetet kellene termelniük. Kimutatható, hogy aki jobban szelektál, az még annál is kevesebbet fog majd fizetni. Ezt is hangsúlyozza és szorgalmazza a város.
Finta úgy fogalmazott, korábban voltak olyan hangok és félelmek, hogy megtöbbszöröződik a hulladékilleték, ám az eddigi mérések alapján ez nem látszik beigazolódni.
Részletes elemzésében a hivatalvezető kitért arra, hogy november végén, december elején egy általános tájékoztatást fognak nyújtani. Figyelni fogják azon tömbházakat, illetve családi házakat, ahol kiugróan magas mennyiségű szemét termelődik és a hivatal dolgozói személyesen felkeresik az illetékfizetőket és tájékoztatják őket a hulladékmennyiség és –illeték csökkentésére vonatkozó lehetőségekről. Úgy fogalmazott, hogy az előforduló emelések igazságosak lesznek.
Egyelőre nem tisztázott, milyen formában, de a város megkeresi azt a lehetőséget, hogy az idei kedvezményes rendszerből fakadó „bónuszokat” (köznyelven: kiskártyás kedvezményeket) érvényesítsék.
A tervek szerint negyedévente illetve félévente írásban kívánják tájékoztatni a hulladékfizetőket a hulladéktermelésük mennyiségéről.
Koczkás Beáta alpolgármester érdeklődésünkre elmondta, azon külterületeken, ahol hetente van lehetőség az elhordásra konténerekből ott 8 eurós átalánydíjat szabtak meg (Pacsérok, Királynérét, Nagysziget külső területe), ahol pedig félévente szokták konténerekből elhordani a hulladékot (Császa, Örtény), ott 5 eurót fog kelleni fizetni.
Csörgőben az ott állandó lakhellyel rendelkező mintegy tizenhat személy fejenként 25,55 eurós átalányt fog fizetni. Ugyanott a nem gútai, de ingatlannal rendelkezők számára 16,82 euró hulladékilleték a javaslat, és a gútai ingatlantulajdonos számára személyre szabottan lesz kialakítva az illeték (igazolnia kell, kik élnek az ingatlanjában). Ugyanígy a városon belül a több ingatlannal is rendelkezőknek is ki kell mutatniuk, hogy hol hányan használják az adott ingatlant (bérlők, stb.).
Az új kommunálishulladék-rendszer azon jogi személyeket is érinti, akik üzemhelyiséggel (prevádzka) rendelkeznek.
Végső döntés, az önkormányzati rendelettel (tervezete ITT), novemberben várható.
Több mint 70 ezer euró értékben vásárolt a város úgynevezett SEPAN-rendszert, amely lehetővé teszi, hogy a lakosok saját, chippel ellátott kukájuk űrtartalmának megtöltését figyeljék, akár mobilappon keresztül is. A Gúta Service hulladékszállító járműveit leolvasóval, kamerával, photobox-szal, RFID-rendszerrel, GPS-szel és dinamikus mérőműszerrel látták el.
Szigorú ellenőrzést ígérnek a nem fizetőket illetően. Finta hangsúlyozta, mindenkinek, akinek kötelessége van fizetni hulladékilletéket, azoknak kiróják, a behajtást minden elérhető törvényes úton fogják megoldani.
A mennyiségalapú hulladékkezelés mellett továbbra is marad a biológiailag lebomló hulladék, a szelektív hulladék illetve a konyhai hulladék elszállítása.
A jövőre nézve a gyakorlatban ez Koczkás Beáta szerint úgy nézne ki a tömegméréses rendszerben, hogy 2022-ben a 25,55 eurós illetéket fogják kiróni azzal, hogy adminisztrációilag levonásra kerül 12,50 euró, mint közös költség, és a fennmaradó összeg előlegként lesz vezetve, ami az éves 130kg/fő mennyiséget takarja. Kivéve a nyugdíjasok és súlyosan egészségkárosodottak, rájuk a fentebb felvázoltak vonatkoznak. Ha tehát valaki az adott éves hulladékmennyiségen belül marad, akkor 2023-ban visszatérítik számára a különbözetet, ha túllépi, akkor ráfizet.
Ahol egyelőre nem kerül bevezetésre a tömegméréses rendszer ott a 25,55 eurós díjszabás tekintetében minden marad, mint eddig, azzal, hogy a nyugdíjasok és a súlyosan egészségkárosodottak 16,82 eurót fognak fizetni.
Fotó: a szerző