Több száz hal pusztult el.
Nem kímélte a Gúta és Vágfüzes között található Levelesi tó élőlényeit sem a rendkívüli hőhullám. Mint azt Lengyel Józseftől, az Állami Természetvédelem zoológusától értesültünk, tömegesen pusztultak el a halak a tóban, javarészt felnőtt egyedek.

„Úgy vélem, hogy a felnőtt halegyedek mintegy kilencven százaléka elpusztult a tóban. Egy helyi önkéntes természetvédő jelezte nekem az esetet. A helyszínen megszámoltam, nyolc faj 558 egyede pusztult el, aminek oka a forróság miatti fokozatos vízszintcsökkenés” – fogalmazott Lengyel.

Pontyok, nagyharcsák, kárászok, csukák és amurok mellett durbincsok, compó illetve keszeg is áldozatul estek. A szakember szerint a múltban már volt nagymértékű halpusztulás a Natura 2000 alá tartozó természetvédelmi területen.
„A vízi és mocsaras ökoszisztémák a jelenkorban tapasztalt forró nyári napokban sokat szenvednek. A Levelesi tóban manapság rendkívül magas a sár, fokozatosan földesebb lesz és hiányzik a vízkörforgás” – jelezte a szakember.

Hozzátette, tegnap a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség is ellenőrzést végzett a helyszínen, az eredményei még nem ismertek, azonban Lengyel úgy véli, hogy a halpusztulást nem vegyszer okozta, hanem a víz túlmelegedése és az alacsony oxigénszintje.

Némi remény, hogy nem minden halegyed pusztult el, a kisebbek túlélték, amik vélhetően kibírják az őszi esőzésekig.
Fotók és videó: Lengyel József