A gútai Páczer Tamás sokoldalú ember. Villanyszerelő, alpinista, arborista. Minderről részletesen mesélt.
Huszonöt évesen olyan pályát tudhat maga mögött, ami sok embernek dicséretére válna. Villanyszerelőnek tanult, majd mégiscsak másfelé vitte az élet.
„Új kalandokra vágytam. Pozsonyba mentem dolgozni a barátnőmmel, aki akkor az Orvostudományi Karon tanult. Úgy gondoltam, gútaiként a fővárosban is megpróbálok helytállni. Egy alkalommal megpillantottam pár férfit az épületek oldalán. Felkeltette érdeklődésemet. A Slovastav vállalatnak köszönhetően ipari alpinista tanfolyamra jelentkeztem, amit sikeresen el is végeztem. Majd apránként vásároltam a munkához szükséges eszközöket. Magaslati munkákat végeztem. Festettem házfalat és tetőt, javítottam esőcsatornát, dolgoztam kéményeken, de mostam ablakot is. Lényegében nincs Pozsonyban olyan magas épület, ahol ne lógtam volna” – meséli Páczer Tamás, a Top Alpin vállalkozás vezetője.
Legnagyobb munkabüszkesége a bécsi Millenium Tower, amin dolgozott. Azonban három évig járt Bécsbe, annyira megszerették őt. Teljeskörű munkákat végzett, reflektorokat szerelt a magasban, de számos templom felújításában segédkezett. Az ipari alpinizmust hét éve űzi.
„A nyári időszakban többségében magaslati munkák vannak és csak télen foglalkoztam fákkal, azaz favágással aztán faápolással. Tudni kell, hogy az alpinista munka időjáráshoz kötött. Se túl magas hőmérsékletnél, se túl alacsonynál nem jó végezni, illetve a szélerősséget is figyelni kell.”
Négy éve került egy arborista csapatba, mert lenyűgözte az, ahogyan apró zsákban vékony zsinórt feldobnak a fára és aztán pókemberes ügyességgel kezelik a fát.
„Megismertem a faápolási technikát és ki akartam próbálni. Őszintén szólva kifejezetten megtetszett, s elsajátítottam a csínját-bínját. Hogy hogyan kell feldobni a vezérágba a kötelet, kialakítani a munkapontot és aztán ágról ágra mászni, ahol már az erő és az ész dominál. Van egy alaptudásom a fákról, azok tulajdonságairól, ám van még mit tanulnom. Vannak, akik egy kis ágról és levélről megmondják, milyen fa. Ismerem a nagyját, ám ezen a téren is folyamatosan fejlesztem magam” – avat a részletekbe Tamás.
Tisztában van azzal, milyen pagodafán dolgozni, de kezelt már hársfát, nyárfát, díszakácfát. „Az arborisztikában pontosan tudni kell, milyen fát milyen vastagságú lánccal vágunk. Semmiképpen sem szabad gyorsan, van, hogy kézifűrésszel igazítjuk, hogy a végén finom kezelést hagyjunk magunk után. Emellett persze a kéregre is ügyelni kell. A favágásnál nem kell ilyen körültekintőnek lenni.”
Ugrál, mászik, mint a Pókember. Ilyen a Top Alpin. Olyan helyekre is eljut, ahová mások nem. A tűzoltók a kosaras járműveikkel nem mindenhez férnek hozzá, ekkor jól jön a segítsége. Mondhatnánk példaként Gútát, ahol az egyházi iskolánál egy-kettő megoldotta a bedőlt fát.
Szeret segíteni. „Nekem ez nem munka, hanem szórakozás. Örömömet lelem benne. Jókat vidulok és elvagyok, mert rendszer van az életemben.”
Miből áll a napja? „Ötkor ébredek, reggelizek, amihez teát és kávét iszom. Olyan bőségesen, hogy ha esetleg nem tudok ebédelni, akkor is kibírjam este ötig. Nagyjából akkor szoktam végezni, a használt eszközöket leellenőrzöm, esetleg megjavítom. Ezt követően edzeni megyek. Utána vacsora és alvás. Így megy ez. Másfél hónapra előre is megvan a pontos időmenete a dolgos életemnek. Gyakorlati lövésre járok és egy airsoft csapatnak vagyok a tagja. Általában vasárnaponként van szabadnapom.”
Szolgáltatásai széleskörűek. Részleteket a Top Alpin honlapján lehet találni, ahol referenciák is megtekinthetőek, illetve facebookon valamint a 0908 102 770-es telefonszámon lehet érdeklődni, de a paczertamas@gmail.com is rendelkezésre áll.
(x)