Több hónapos tartalék van.
A szlovák malmok több hónapra elegendő liszttartalékkal rendelkeznek. Ezt erősítette meg Varga Levente, a Gútai lisztmalom cég igazgatója Samuel Vlčan szlovák földművelésügyi miniszterrel való találkozója során Gútán. Szerinte a malmok folyamatosan felvásárolják az alapanyagot, ami elégséges a piacon, így felesleges a fogyasztói pánik a liszthiány miatt. A probléma azonban az ár, amely évközben megduplázódott, és a malomigazgató nem tartja kizártnak, hogy tovább fog emelkedni.
A gútai lisztmalom jelenleg mintegy másfél hónapos gabonatartalékkal rendelkezik. „A betakarítás előtt még be kell vásárolnunk egy kis gabonát. A felvásárlási ára tavaly 180 euró/tonna volt, jelenleg 380-390 euró/tonna. Ha nem tudnánk megvásárolni a hiányzó nyersanyagmennyiséget, korlátoznunk kellene a termelésünket, most normál üzemmódban működünk” – nyilatkozta Varga.
A társaságnak a lisztértékesítési árakat a rendkívül magas gabonafelvásárlási árakhoz kellett igazítania. Varga szerint a költségek 70 százalékát a gabona, a maradék 30 százalék energiaköltség, csomagolóanyag, bér, logisztika adja.
„Ezek a költségek több tíz százalékkal emelkedtek az elmúlt hónapokban” – mondta Varga. Szerinte a liszteladási árak eddig a duplájára emelkedtek, és ha a helyzet nem változik, a malmok továbbra is ennek emelésére kényszerülnek.
„A jövő a gabona világpiaci árától, az ukrajnai helyzettől függ. Ha stabilizálódik a világpiac, akkor ezek az árak csökkenthetnek, de az is lehet, hogy hosszútávon ilyen magas szinten lesznek.”
A gútai malom igazgatója szerint nagyon nehéz a jelenlegi helyzet az élelmiszertermelők és molnárok számára.
„Az egész ágazat alulfinanszírozott. A malmok nem tudtak befektetni és optimalizálni a gyártási technológiát, így kevésbé versenyképesek. A beszerzési árak megugrottak, ezért több pénzügyi forrásra van szükségük a malmoknak, hogy nyersanyagot tudjanak vásárolni” – mondta.
Vlčan miniszter szerint a szaktárca keresi a segítségadás lehetőségét. „Bár a miniszter megígérte, hogy segít, ez eltart egy ideig. 170 millió euró értékű beruházásra van kiírás, a tárca keresi a kamattámogatási lehetőségeket, vagy valamilyen más eszközzel való segítséget” – fogalmazott Varga.
A Szlovák Köztársaság Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériuma tervezi az ún.: zöld dízel és egyéb támogatási programok korábbi térítését a feldolgozók számára a vállalkozások segítése érdekében. A bankokkal olyan hitelekről is tárgyal, amelyek segítségével a cégek túlélhetik a válságot – erősítette meg a miniszter. A legfontosabb intézkedés azonban, amelyet rövidtávon nem lehet megtenni, az élelmiszeripari vállalkozások modernizálása és a termelési láncok megerősítése.
A Gútai lisztmalom családi cég 75 főt foglalkoztat, és évente 140 ezer tonna búzát vásárol csak hazai őstermelőktől. Évente 110 ezer tonna lisztet állít elő, ennek 55 százaléka a szlovák piacon marad, 45 százaléka ausztriai, magyarországi és romániai pékekhez kerül.
Forrás: tasr
Fotók: Fűri Gábor