Komoly aggodalmak vannak a finanszírozással, racionalizációs intézkedések jöhetnek.
Súlyos anyagi kihívásokkal néznek szembe Gúta oktatási intézményei, miután az állami támogatások jelentős csökkenése miatt több mint 160 ezer eurós hiánnyal kell számolniuk. Az önkormányzat legutóbbi ülésén a képviselők részletesen megvitatták az iskolák finanszírozásának problémáit, és a helyzet lehetséges megoldásait.
Gőgh Margit, a városi hivatal iskolaügyi osztályának vezetője kiemelte, a napközi kluboknál, a művészeti alapiskolánál, a szabadidőközpontnál és az iskolai konyháknál az állami támogatások jelentős csökkenése miatt súlyos finanszírozási nehézségek keletkeztek. A város a tavalyi évhez képest 67 456 euróval kevesebb pénzt kapott, ami komoly kihívást jelent az intézmények működtetésében.
Az alapiskolák összesen 167 232 eurós állami támogatást kértek, ám ennek biztosítása egyelőre bizonytalan. A Rákóczi Ferenc Alapiskola 52 ezer eurós állami támogatási igényt nyújtott be, a Corvin Mátyás Alapiskola közel 40 ezer eurót kér az államtól, míg a Komenský Alapiskola mintegy 80 ezer eurós támogatásra számít. A városi költségvetésből jelenleg egyik intézmény sem igényelt plusz forrást.
Madarász Róbert, az oktatási bizottság elnöke szerint az iskolatörvény és az iskolák finanszírozásáról szóló törvény módosítása jelentős változásokat hozott. Az óvodák 2025. január 1-jétől az alap- és középiskolákhoz hasonlóan közvetlen állami forrásból működnek, ám ezzel párhuzamosan az önkormányzatok iskolaügyi forrásait jelentősen csökkentették, ami nagyobb arányú, mint ami indokolt lett volna.
Kögler Zoltán, a pénzügyi bizottság elnöke is aggodalmát fejezte ki a helyzet kapcsán. Elmondta, komoly finanszírozási problémák állnak fenn, és bár az eddig szükséges összegeket biztosítani tudták, hosszú távon ez nem tartható fenn. Az áprilisi beiratkozások után világosabb képet kap az önkormányzat arról, hogy milyen lépéseket kell tenni a következő évek fenntartható működésének érdekében.
A városvezetés és a bizottságok egyetértenek abban, hogy szükség lehet racionalizációs intézkedésekre, akár az intézmények belső forrásainak átcsoportosításával, akár a városi költségvetés egyéb tételeinek módosításával.
Halász Béla polgármester hangsúlyozta, jelentős kihívás elé állította a várost az állami költségvetés és a minisztérium intézkedései. Ha fent akarja tartani az önkormányzat a jelenlegi iskolamennyiséget, akkor komoly átszervezésekre lesz szükség, de az iskolák bezárása nem lehet opció. Halász úgy fogalmazott, ezek az intézmények – beleértve a nem városi alapítású egyházi iskolát is – kiemelkedő oktatási színvonalat biztosítanak, és meg kell találniuk a módját, hogy fenntartsák őket.
Az elkövetkező hónapok döntő jelentőségűek lesznek Gúta oktatási intézményeinek jövője szempontjából. Az áprilisi beiratkozások és az állami támogatások véglegesítése után dől el, milyen további lépésekre lesz szükség az iskolák működésének biztosítása érdekében.
Címlapkép: illusztráció, freepik