„A béke nem csend – hanem az igazság és az irgalom találkozása”.
A város egyik legismertebb civil szervezete, a Magyar Asszonyok Ligája (MAL) körül kialakult konfliktus hetek óta borzolja a kedélyeket Gútán. Az április 26-án megtartott tisztújító közgyűlés után – ahol az eddigi elnök nem kapott újra bizalmat – a város polgármestere megszakította az együttműködést a Ligával, és július 31-i hatállyal felmondta a Tájház bérleti szerződését, febolydult a közösségi élet. A döntés komoly tiltakozást váltott ki, a MAL hivatalos nyilatkozatban állt ki a tagság döntése mellett.
A helyzet azóta sem csillapodott, sőt: a közösségi médiában is megjelentek személyes hangvételű megnyilvánulások. A feszültség most újabb fordulóponthoz érkezett – ám nem politikai, hanem lelki síkon: május 19-én Nagy Péter János, Gúta katolikus lelkiatyája nyílt üzenetben szólította meg a város lakóit, és minden érintettet békére, megbékélésre hívott.
„Nem nyilatkozatot teszek – hanem mint lelkiatya szólalok meg”
A levél első soraitól egyértelmű: az atya nem kíván „igazságot osztani”, hanem a közösség lelki egységét félti.
„Nem kívánok sem igazságosztóként fellépni, sem véleményeket rangsorolni – de nem hallgathatok, ha a közösség lelki egysége forog kockán.”
Mint írja, az elmúlt napokban több nyílt nyilatkozat is született – a város, a Magyar Szövetség és a MAL részéről –, amelyek őszintén fejeznek ki fájdalmat, igazságtalanságérzetet, csalódást. Az evangéliumi válasz azonban – fogalmaz – nem a fájdalom megnevezése, hanem a kiengesztelődés keresése.
„A háború a szívben kezdődik”
A lelkipásztor üzenetének legfontosabb gondolata az, hogy a konfliktusok valódi gyökere nem a felszínen, hanem a belső, lelki folyamatokban keresendő. Az elidegenedés, a bizalomvesztés és a meg nem értettség érzelmi terepei azok, ahol először keletkezik a törés – és ezekben kell először gyógyulásnak elindulnia.
„A béke: Isten ölelése – a szív mélyén. És ahol ez a béke megsérül – ott előbb vagy utóbb minden más is sérülni kezd: barátságok, szolgálatok, bizalom, együttműködés.”
A levél bibliai és keresztény teológiai párhuzamokat használ: a Káin és Ábel történetét, Jézus hegyi beszédét és Szent V. Celesztin pápát is példaként állítja.
„Ez a keresztény válasz a konfliktusokra: nem győzni kell, nem uralkodni – hanem a szívet letenni Isten elé, és elölről kezdeni. Nemcsak másokkal – önmagunkkal is.”
„Ne a másik levelét olvassa újra – hanem a saját lelkiismeretét”
A lelkiatya nemcsak általános elveket fogalmaz meg, hanem közvetlenül megszólítja a főbb szereplőket is. A MAL tagjait arra kéri, hogy újra testvérként nézzenek egymásra, a város vezetését pedig arra, hogy ne csupán jogilag, hanem szellemileg is békeépítőként viselkedjenek.
„A Magyar Asszonyok Ligája érték – mert emberek szolgáltak benne odaadással. A Városi Hivatal munkája érték – mert emberek fáradoznak benne a város javán. De minden érték csak akkor válik áldássá, ha a Lélek vezeti, és nem a sérelem.”
Végül a város minden hívő és jóakaratú emberéhez fordul:
„Ne ítéljen kívülről – hanem hordozzuk egymás keresztjét.”
Háttér – Mi történt a MAL körül?
Az ügy kiindulópontja a Magyar Asszonyok Ligája 2025. április 26-i közgyűlése, ahol a tagság 30:18 arányban megvonta a bizalmat az akkori elnöktől, Németh Ivetától. A közgyűlés során nem volt ellenjelölt, az új 10 fős elnökség testületként vezeti a szervezetet.
A város polgármestere, aki részt vett az eseményen és beszédet is mondott, később nem fogadta el a közgyűlés eredményét, és megszakította az együttműködést a MAL-lal. A Tájház bérleti szerződésének felmondása az első konkrét következménye volt ennek. A MAL válasznyilatkozatban utasította vissza az „illetlen támadásokat” és hangsúlyozta: a döntések társadalmi megegyezésen, nem személyi ambíciókon alapultak.
A polgári közéletből induló feszültség immár lelki kérdéssé vált – és az atya most nyújtott kezet mindkét félnek, de talán még inkább: Gúta közössége egészének.
Nagy Péter János atya szavai nem adnak megoldási javaslatokat, nem kínálnak mediációs formulát – csak egy útmutatást:
„Bármelyik oldalon álljunk is most, csak egy oldal van, amely végső soron számít: Krisztus keresztje. És onnan mindig újra lehet kezdeni.”
Korábbi cikkeinket a témában ITT, ITT, ITT és ITT találja.
Fotó: az atya közösségi oldala