Nagyszabású ünnepélyt tartottak a városközponti parkban.
Színvonalas kultúrműsorral nyitották meg Gútán a Föld napja alkalmából tartott ünnepséget, ami a csatornahálózat-bővítése kapcsán került megrendezésre illusztris vendégek gyűrűjében. A helyi művészeti alapiskola előadása emelkedett hangulatot varázsolt a főtérre és remek keretet adott az alapkőletételnek.
A Nyugat-szlovákiai Vízművek által életre hívott akció a napokban Purukban megkezdődött csatornahálózat-bővítése adta az apropóját, s a beruházó és kivitelező képviseletén kívül megjelentek parlamenti képviselők, a környezetvédelmi minisztérium illetékesei, Tomáš Taraba tárcavezetővel, illetve gútai és régióbeli városvezetők, helyi és megyei önkormányzati képviselők, a város alkalmazásában állók, illetve lakosok.
Marek Illéš, a Nyugat-Szlovákiai Vízügyi Társaság vezérigazgatója nyitóbeszédében felidézte, mi vezetett idáig, hogy megvalósításra került a csatornahálózat bővítése. Elmondása szerint elsőkörben a szennyvíztisztítónál lépett fel halaszthatatlan probléma, amit azonnal oldottak és saját beruházásként mintegy 2,3 millió euró előirányzásával megvalósították a tisztítóbővítést. A további munkálatokra vissza nem térítendő 28,5 millió euró áll rendelkezésre, és a mai jelképes napon útjára indítják a hatalmas beruházást, amivel csökkentik a környezeti terheket, tekintve, hogy Gúta térségében található a Natura 2000 természetvédelmi terület, illetve az Alsó Vágmente valamint a Szigeti rétek madárvédelmi területek is.
Tomáš Taraba tárcavezető elmondta, a bővítésével hozzávetőlegesen 8300 ekvivalens-lakos fog még hozzáférni a csatornahálózathoz, amivel jelentősen megnövekedik az emberek életminősége Gútán. Mindezzel a gyakorlatban is megmutatják azon prioritásukat, hogy Szlovákiában minden lakos hozzáférhessen az ívóvíz- és szennyvízhálózathoz.
„Csallóközben vagyunk, éppen ezért meglepő volt, hogy a minisztériumba érkezvén azt tapasztaltam, hogyan is kerültek elosztásra a környezetvédelmi felhívások projekjei, hogy olyanokra volt szánva, ami szerintem nem kell, hogy prioritást élvezzenek, mivel értelmetlenek Szlovákia számára. Nagyon kevés erőforrás volt szánva a csatornahálózat és ívóvízhálózat kialakítására. Éppen ezért ezen a helyen is szeretném hangsúlyozni, hogy ez a mi prioritásunk, e tekintetben fogjuk átalakítani az EU-alapok felhívásait” – mondta Gútán a miniszter.
Halász Béla polgármester emlékeztetett, hogy erre a napra 33 évet várt Gúta és a mai nap aranybetűkkel kerül beírásra a város történetébe, s örvendetesnek nevezte ezt a beruházást, aminél reméli, minél kevesebb nehézség lesz és sikerül tartani a határidőket.
A tervek szerint a munkálatok 2025 év végéig tartanak. Minderről részletesen ITT írtunk.
Fotók: a szerző