Tudományok napja, avagy cseppek a tudományok tengeréből mindannak, aki szomjazza azt.
Ismét ismeretterjesztő előadásokat szerveztek a tágabb régió ifjainak Gútán. A Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont által a tudományok hete keretében megtartott Tudományok napjára az Adamis Anna Városi Művelődési Központban került sor, ahol négy előadást hallgathattak meg a nebulók és kísérőik.
Napindítóként Tóth Árpád a tanintézmény igazgatója szólott, aki egyben a Tudományok napja mindenkori társszervezője, s akinek égisze alatt immáron tizenhatodik esztendeje gyűlnek össze a tudományok jeles képviselői Gútán, hogy beszámoljanak a tudomány legújabb fejleményeiről és egyebek mellett felkeltsék a diákok érdeklődését a tudományok világa iránt. A rendezvény másik célja ápolni a baráti kapcsolatokat, illetve az együttműködést a régióban működő iskolák, azok tanulói és pedagógusai között.
Nagy Péter János lelkiatya, gútai plébános beszédében emlékeztetett, minden tudás Isten ajándéka, legyen az anyagi vagy szellemi, élő avagy élettelen, és ekképpen is szükséges bánni vele, s terjeszteni.
Nagy érdeklődést váltott ki a Pál Károly által tartott A tengeri drónpilóták élete című előadása, ami az ipari drónpilóták mindennapjaiba és az eszközök felhasználásának rejtelmeibe avatták be a hallgatóságot. A tanulók interaktívan bekapcsolódtak, s az előadás után még több mint fél órát kérdezték az előadót a drónok felhasználásáról, szerkezetéről és a jövőbeni fejlesztési területek lehetőségéről. Megannyi kérdés záporozott felé, és még a szünetben is élénk érdeklődés övezte.
Telbisz Tamás, egyetemi docens, az ELTE Természetföldrajzi Tanszékének előadója visszatérő vendég Gútán. Ő a Sziklás-hegység, a Colorado-fennsík és pueblo indiánokról mesélt a megjelenteknek. Szintén többször járt már a városban Juhos Sándor, akit csak Robosanyinak becéznek, a győri Technics Playground Robotikai Oktatóközpont vezetője, hogy speciális szenvedélyéről, a gépjárművekről adjon elő A valóra vált gyermekkori álom, a magyar Laplander múzeum története címmel, amelynek keretében szemléltető példák által hozta közelebb hobbiját a gyermekeknek és a pedagógusoknak.
Katasztrófák árnyékában élünk, ezt már a szigetszentmiklósi Pavelcze László, vészhelyzet-kezelési igazgató, a HUBA Rescue 24 nemzetközi speciális mentőcsapat parancsnoka mondta az előadása során, s felevenítette a jelenkor negatív eseményeit, amelyek meghatározzák mindennapjainkat.
A Tudományok napja keretében évről évre sikerül a szervezőknek lebilincselő, érdekfeszítő és roppant élvezetes előadásokat Gútára hozni, nem volt ez másként idén sem. Remélhetően ez az immár hagyománnyá vált előadássorozat a jövőben is megmarad.
Fotók: a szerző