Nem ért még véget a koronavírus-fertőzés miatti intézkedések sora, újabbakkal próbálják visszafogni a fertőzés terjedését.
A koronavírus-fertőzés terjedésének hosszú lefolyására számítanak Gútán is. Ezzel kapcsolatosan tartottak sajtótájékoztatót a városi hivatalban.
Horváth Árpád polgármester azzal kezdte beszámolóját, hogy megdicsérte a gútaiakat a fegyelmezettségük miatt, ám kitért a felelőtlenekre is, akik megkeserítik a lakosok életét.
„Nagy rendzavarás nélkül lezajlottak a húsvéti ünnepek, ám meg kell említenem, hogy a jóidőt kihasználva a nagy motorosok 80-90 km/ó sebességgel száguldottak, ezzel megzavarták az ünnep méltóságát. De rossz hír volt a ’Hédi üzlet’ kirablása is. Remélem, kézre kerülnek a tettesek és jó ideig ’karanténba’ helyezik a fiatalembereket”
A város első embere közölte, a héten megindul a nagy fertőtlenítő akció Gútán. A város tisztító-csapata a tömbházaknál lévő konténereknél fognak fertőtleníteni, illetve kivonulnak a Dankó Pista telepre, ahol is a 12 lakásegység közös helyiségeit, és a lépcsőházat is fogják tisztítani. Sor kerül a közterületek, azaz parkok és az autóbuszmegállók fertőtlenítésére is. Horváth fontosnak tartotta elmondani, az egészségre nem káros vegyszereket fognak használni.
A polgármester közölte, hogy bár a Regionális Közegészségügyi Hivatal nem engedélyezi a piac megnyitását – ez a termesztők palántáinak értékesítését érinti, de a város segítséget kíván nyújtani az értékesítésükben, illetve a palánták szállításában is.
Fokozottan gondolnak az idősekre is. A Partizán utcán lévő Idősek otthonában továbbra is érvényben vannak a szigorú intézkedések. Murányi György, az intézmény vezetője a sajtótájékoztatón kifejtette, ők már 41 napja zárva tartanak, az idősekhez nem mehetnek be a látogatók, de a lakók se hagyhatják el az otthont.
„Hiányoznak az emberi kapcsolatok a lakóinknak, de minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy csökkentsük a bezártság okozta elszigetelődés érzetét” – fogalmazta meg gondolatait Murányi. Hozzáfűzte, elsősorban türelemre van szükség, minden mással el vannak látva.
„Van megfelelő mennyiségű tisztítószerünk, védőmaszkunk, csak egymást kell biztatnunk” – mondta Murányi.
Nem kertelt, amikor közölte, az Idősek otthona lesz a legutolsó, amit kinyitnak. Fogadnak csomagokat a lakók számára, azonban idővel ezt is megszüntetnék, mivel elsődleges szempont a lakók biztonsága, akiknek átlagéletkora 88 év.
Nemcsak a koronavírus-fertőzésre, de az esetleges influenzajárványra is felkészültek, három szoba áll rendelkezésre az izolációra kényszerített betegek számára. Szabályozták azt is, hogy nem minden lakó lehet a friss levegőn, ezt felváltva mintegy 35-40 lakó veheti igénybe.
Kisebb csoportokra osztották a társasági akciókat is, kertet építenek, virágot ültetnek, de betartva a szigorú intézkedéseket. Nem fogadnak új lakókat, ám az ebből fakadó költségvetés-hiányt Murányi szerint a város fogja pótolni. Válságtervet is készítettek arra az esetre, ha súlyosabbá válna a koronavírus-fertőzés miatti helyzet, ügyeleteseket is meghatároztak, illetve feltöltötték az élelmiszerraktárukat.
Terveik között szerepel az is, hogy a hozzátartozók videóchat formájában tarthatnák a kapcsolatot szeretteikkel.
Nincs változás a városi hivatal ügymenetében. Továbbra is teljes üzemmódban működnek, az ügyfélfogadást heti háromszor három órában szabták meg. Elsődleges az elektronikus kommunikáció, illetve telefonon is lehet ügyet intézni, és csak a legszükségesebb esetekben, szigorú egészségbiztonsági intézkedések közepette fogadják a lakosokat.
Finta Zoltán hivatalvezető kifejtette, hogy vélhetően április 27-től hosszabb ügyfélfogadási idő állhat rendelkezésre.
A horgászengedélyek kiadására is online szolgálatot vezettek be. Az érdeklődők április 20-tól Kürti Mártánál intézhetik az engedélyeket a kurtiova@mestokolarovo.sk mailcímen, illetve a 035 7900 924-es telefonszámon, az illeték befizetését banki átutalással szükséges megoldani. A város életét meghatározó intézkedésekről friss információk Gúta honlapján elérhetőek.
Egyelőre jól tartják magukat a gútaiak a szigorított intézkedésekhez, minek következtében még nem ütötte fel a fejét a tömeges fertőzés a városban. Minderről dr. Viola Miklós, a gútai önkormányzat mellett működő egészségügyi és szociális bizottság elnöke tájékoztatott.
„Elismerésemet és köszönetemet szeretném kifejezni a gútai lakosoknak, hogy a betartott óvintézkedések eredményeképpen nincs robbanásszerű terjedése a fertőzésnek. Kordában tudjuk tartani. Ez azért is fontos, hogy az egészségügyi intézményeket olyan helyzetbe tudják hozni, amivel fel tudják venni a harcot a fertőzéssel”
A sebészorvos elmondta, Gútán egyelőre nincs igazolt koronavírus-fertőzött, de ez nem jelenti azt, hogy akár a fiatalok között ne lenne tünetmentes hordozó, ezért is szükséges úgy viselkedni, mintha mindenki fertőzött lenne. Tehát szájmaszkot kell viselni és a két illetve két és fél méteres távolságot kell egymástól tartani.
Az elkövetkező két-három hétben derül ki, hogy Gúta mennyire jól fog vizsgázni.
Viola Miklós elmondta, a Komáromi járás területén is elindultak a tesztelések, az ingyenesek a komáromi kórház területén elérhetőek, ám az orvos szerint csak a körzeti orvos általi beutalással lehet igénybe venni. Aki ezen felül önkéntesen szeretne magán koronavírus-tesztet elvégeztetni, az vegye igénybe a magánlaboratóriumok fizetős szolgáltatásait. A Medirex és az AlphaMedical nagyjából hatvan-hetven euróért elvégzi a teszteket. Szintén a magánlaborok szolgáltatásait ajánlja arra is, ha valaki a határon túli munkahelye miatt szeretne igazoláshoz jutni.
Viola érdeklődésünkre közölte, a Komáromi járás területén naponta 10-15 tesztet végeznek, ugyan vannak pozitív esetek, de azok más járásokból valók. Beszámolt egy esetről is, amikor gútaiak kórházban koronavírus-fertőzöttekkel kerültek össze, azonban a rajtuk elvégzett teszt negatív lett. A karanténban lévőkről nincsenek pontos számadatok, mivel az országos karanténállomások valamelyikébe kell a külföldről hazatérő gútaiaknak menniük.
Viola Miklós elmondta, az óvatos előrejelzések szerint az óvintézkedések még május derekáig kitartanak és csak azután várható némi enyhítésük.
A városi életet érintő kérdéskörről Horváth Árpád polgármester azt nyilatkozta, hogy május 4-én videokonferencia-hívással tartják meg az önkormányzati ülést. Több sürgető téma is napirendre kerül: az iskolák költségvetésének módosítása és a távoktatás kiértékelése és hatásai és a városi beruházásokról is lesz jelentés, a hőgazdálkodás tekintetében is beszámolóval készülnek, valamint a Déli Zónát érintő négy adás-vételi szerződés megkötéséről is döntenek. Elindítják a szociális segélyalapot, amelynek kritériumairól is fognak tárgyalni.
Fotók: Fűri Gábor, és a szerző